Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nieruchomość z kredytem i na kredyt - doradca finansowy Expandera wyjaśnia

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander.
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander.
Nieruchomość z hipoteką można bezpiecznie kupić, nawet samemu zaciągając na nią kredyt

Ekspert radzi

Ekspert radzi

Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander (wojciechlankoff.pl - Kredyt hipoteczny Kielce): - Zakup nieruchomości obciążonej hipoteką jest możliwy i możemy też kupić ją na kredyt. Procedury nie ułatwi ani nie przyśpieszy zaciągnięcie kredytu w banku, w którym kredyt ma sprzedający. Dlatego też warto wziąć pod uwagę więcej ofert i wybrać najkorzystniejszą, tym bardziej, że coraz więcej banków poprawia ostatnio warunki udzielania kredytów.

W ostatnich latach większość mieszkań zostało kupione częściowo lub w całości z kredytu i ma w księdze wieczystej wpisaną hipotekę. Przy sprzedaży takiej nieruchomości pojawia się pytanie, w jaki sposób można pozbyć się hipoteki.

Wiele osób uważa, że nieruchomości z wpisaną hipoteką nie można sprzedać, szczególnie gdy kupujący chce sfinalizować sprawę za pomocą drugiego kredytu.

- Nic bardziej mylnego - mówi Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander. - Bank bez problemu udzieli kredytu, jeśli w księdze wieczystej nieruchomości będzie można wpisać hipotekę na jego rzecz. Wpis nowej hipoteki może być dokonany, kiedy stary bank zgodzi się na wykreślenie swojego zabezpieczenia, a to następuje, gdy bank odzyska swoje pieniądze.

ZA ZGODĄ BANKU
Zadłużonego mieszkania nie można sprzedać bez wiedzy i zgody banku, w którym sprzedający spłaca kredyt, dlatego, że przed podpisaniem aktu notarialnego niezbędna jest opinia tego banku o spłacanym kredycie.

Łatwo określić, jaką kwotę trzeba przelać, kiedy kredyt zaciągnięty jest w złotówkach, jeśli kredyt zaciągnięto w walucie, trzeba go będzie przeliczyć na złotówki.

KREDYT CZY GOTÓWKA
Jeśli nabywca nieruchomości chce wspierać się kredytem, opinii bankowej od sprzedającego mieszkanie zażąda także jego bank.
- Aby uniknąć problemów z wpisaniem hipoteki, kupujący musi zadbać, żeby w opinii znalazło się oświadczenie, że po otrzymaniu środków na spłatę kredytu bank zgodzi się na wykreślenie hipoteki - wyjaśnia Wojciech Lankoff.

Jeśli nieruchomość z kredytem będzie sprzedawana za gotówkę, w akcie notarialnym musi być wskazane konto kredytowe, na które kupujący ma wpłacić pieniądze dla banku - resztę dostanie sprzedający. Jeśli kupujący korzysta z kredytu, w akcie zapisuje się, że ustalona cena nabycia zostanie przelana w dwóch częściach: pierwsza - do banku na poczet spłaty kredytu, a druga - na konto sprzedającego.

Po otrzymaniu pieniędzy wystarczających na spłatę kredytu "stary" bank wystawia zaświadczenie, że kredyt został spłacony i można już usunąć hipotekę z księgi wieczystej. Z takim zaświadczeniem w ręku oraz z ewentualnym wnioskiem swojego banku nabywca udaje się do sądu, aby wykreślić starą hipotekę i wpisać nową.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie