Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowicie rzadkie grzyby, wydzielające zapach padliny, wyrosły pod Kielcami. Tak wyglądają okratki australijskie. Zobacz zdjęcia i film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Ich czerwone ramiona przypominają macki ośmiornicy, ale ludzie nazywają je "palcami diabła". Niezwykle rzadkie grzyby - okratki australijskie, wyrosły na działce w Kostomłotach Pierwszych, w gminie Miedziana Góra. Rośliny wyglądają zjawiskowo, ale mają odrażający zapach padliny, który przyciąga jedynie muchy i ślimaki. Zobaczcie zdjęcia i wideo.

Grzyby, wydzielające zapach padliny, wyrosły pod Kielcami. Zobaczcie wideo i zdjęcia okratków australijskich

Wygląda zjawiskowo. Kolorystyka i kształt dojrzałego owocnika robią wrażenie. Niestety gorzej już jest z zapachem. Jego woń jest silna i nieapetyczna... przyciąga tylko muchy. Takiego nietypowego grzyba znalazł na swojej działce w Kostomłotach Pierwszych Jacek Kaszuba.

- Całkiem niedawno odkryliśmy, że mamy na działce czerwone, dziwnie wyglądające grzyby, których nigdzie nie widzieliśmy. Po przeszukaniu internetu dowiedzieliśmy się, że jest to okratek australijski

- wyjaśnia pan Jacek i dodaje, że wiele osób było tak zainteresowane tymi egzotycznymi okazami, że przyszło na własne oczy je zobaczyć.

To, że wyjątkowe rośliny faktycznie są okratkami australijskimi potwierdza Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

- To obcy gatunek, który w Polsce pojawił się już dość dawno, ale w regionie jest spotykany od niedawna. Ja widziałem te grzyby tylko raz - w Beskidzie Niskim

- wyjaśnia leśniczy podkreślając, że grzyb jest niejadalny, więc nie radzi eksperymentować w tym względzie.

Okratek australijski: gdzie i kiedy można go spotkać?

Okratek australijski pochodzi z Australii, Nowej Zelandii i Tasmanii, więc w polskich lasach jest wręcz egzotyczny. Jak do nas dotarł? Prawdopodobnie, wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do europejskich ogrodów botanicznych. W Polsce pierwszy raz odnotowano go, w okolicach wsi Biłgoraj, w latach 70.

Okratek australijski powszechnie znany jest pod nazwą "Diabelskie Palce" - w Wielkiej Brytanii, czy "Śmierdząca Ośmiornica" - w Ameryce. Ale w literaturze można jeszcze spotkać wiele różnych jego nazw. Okratek australijski wydziela bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach padliny.

Występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a nawet do grudnia - przy ciepłych zimach.

Okratek australijski: skąd się u nas wziął?

Jak okratek australijski trafił do naszych lasów? Tego nikt nie wie. - Możemy tylko domniemać, że wektorem była rzeka, albo ptaki żywiące się owadami, które roznoszą zarodniki tego grzyba... – mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

A Wy jakie ciekawe okazy znaleźliście w naszych lasach? Przysyłajcie zdjęcia na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie