Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowie atrakcje na Wietrzni. Podróż stacją badawczą przez morskie głebiny [WIDEO, ZDJĘCIA]

Redakcja
Jedna z największych atrakcji turystycznych Kielc przeszła lifting. W Centrum Geoedukacji na Wietrzni przebudowano wystawę i jest ona w formie podwodnej stacji badawczej, z której można zobaczyć podwodny spad sprzed milionów lat. We wtorek została uroczyście otwarta, a od niedzieli będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających, za darmo.

Ciepłe morze, rafy kolorowe, skorupiaki, tetrapody, największe ryby świata, czyli pancerne, tak wyglądało kiedyś życie w Górach Świętokrzyskich. I można je zobaczyć na nowej wystawie w Centrum Geoedukacji na Wietrzni. Wcześniej też były te eksponaty, ale teraz są prezentowane w nowocześniejszej i ciekawszej formie.

Ekspozycja jest w kształcie stacji badawczej Chronos pływającej w morskich głębinach 360 milionów lat temu. Z jej pokładu można obejrzeć niesamowite morskie scenerie , rośliny i zwierzęta żyjące wtedy w Górach Świętokrzyskich.

- Nowa nietypowa scenografia jest bardzo ważnym elementem nowej wystawy, bo buduje emocje, na których oparta jest wystawa i pomaga nam atrakcyjnie przedstawić wiedzę geologiczną – przyznał podczas uroczystego otwarcia Michał Poros, Kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach. -Widz w czasie zwiedzania podwodnej stacji jest zaskakiwany efektami. Ciekawym miejscem jest także laboratorium, gdzie można poeksperymentować i sprawdzić, jak zachodzą zjawiska geologiczne.

Kolejnym punktem wystawy jest podziemne grota skalna, w której można podziwiać zjawiska krasowe charakterystyczne dla świętokrzyskich jaskiń. Jej ściany są pokryte wapieniami krasowymi wykonanymi z...silikonu. W jaskini słychać odgłosy wydawane przez nietoperze i kapiącej wody.

Nowe jest też kapsuła 5D , przypomina pojazd kosmiczny oraz prezentowany w nim film o początkach świata.
Na dachu budynku powstał Geologiczny Ogród Doświadczeń. Zamontowano w nim litofon ( instrument z kamienia przypominający cymbały), piaskownice, w której dzieci wykopują skamieniałości, geoukładanki, geologiczną grę w klasy. Zamontowano też lunety do obserwacji najbliższej okolicy i obiektów astronomicznych.

Wystawa będzie czynna od 4 sierpnia. Na jej otwarcie dla zwiedzających zaplanowany jest rodzinny piknik edukacyjny , który potrwa w godzinach 12-18. Zaplanowano stoiska popularnonaukowe, warsztaty i pokazy skierowane do dzieci. Atrakcje przygotują Energetyczne Centrum Nauki , Teatr Lalki i Aktora Kubuś, Kompleks Świętokrzyska Polana oraz Telegraf Kielce. Nie zabraknie również ciekawostek botanicznych i jaskiniowych. Z tymi pierwszymi zapoznają na warsztatach animatorzy z kieleckiego Ogrodu Botanicznego. Eksploracja jaskiń będzie z kolei główną atrakcją warsztatów przygotowanych przez Speleoklub Święto Zwiedzanie będzie bezpłatne jak do tej pory. Konieczna jest rezerwacja pod wyłącznie drogą e-mailową ([email protected]).

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?

Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze


Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto