Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niesamowity widok! Ponad tysiąc zniczy zapłonęło na grobach naszych bohaterów na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach zgromadziło się wielu mieszkańców, którzy pomodlili się za ich dusze oraz zaśpiewali hymn.
Na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach zgromadziło się wielu mieszkańców, którzy pomodlili się za ich dusze oraz zaśpiewali hymn. Dawid Łukasik
Już po raz ósmy Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci” zorganizowało akcję „Oddaj chwałę bohaterom”. W jej ramach posprzątano wiele grobów lokalnych bohaterów. We wtorek, 1 listopada, zapalono im ponad tysiąc zniczy. Na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach zgromadziło się wielu mieszkańców, którzy pomodlili się za ich dusze oraz zaśpiewali hymn.

„Kieleccy Patrioci” zorganizowali akcję „Oddaj chwałę bohaterom”

Andrzej Chrabąszcz prezes Stowarzyszenia „Kieleccy Patrioci” wyjaśnia, że pomysł godnego uczczenia osób zasłużonych dla regionu narodził się 8 lat temu, kiedy w kilka osób postanowiono posprzątać groby żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jak się jednak okazało była to jedynie kropla w morzu potrzeb. - Patrząc na bezsilność władz w dbaniu o nekropolię i wygląd Cmentarza Partyzanckiego postanowiliśmy zorganizować dużą akcję, w ramach której sprzątać mieliśmy już cały Cmentarz Partyzancki. Akcja którą organizowaliśmy wspólnie z kibicami kieleckiej Korony udała się, a przez następne lata rozbudowaliśmy ją o umieszczanie biało-czerwonych opasek na grobach żołnierzy, co całkowicie odmieniło oblicze cmentarza. Cztery lata temu rozszerzyliśmy akcję także o Cmentarz Stary i Cmentarz na Białogonie – powiedział.

Palące się o zmroku znicze, w tak ogromnej liczbie, robiły spore wrażenie. Modlitwę za dusze naszych lokalnych bohaterów zmówił ksiądz biskup Marian Florczyk. Następnie zgromadzeni zaśpiewali hymn Polski. Cały czas pojawiały się nowe osoby i dokładały własny znicz.

Jak podkreślają organizatorzy cała akcja ma popularyzować wiedzę o lokalnych bohaterach przede wszystkim wśród młodego pokolenia. – Dziś młodzieży brakuje autorytetów. Takimi na pewno dla naszych dziadków byli Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. Dziś lukę tą próbują zastąpić influencerzy, którzy w większości nie prezentują jednak wyższych wartości. Bohaterowie typu „Inka”, Pilecki, Bury są znani, ale nie są namacalni dla młodzieży. Sprawa jednak wygląda inaczej, gdy mówimy o Wojtku Szczepaniaku który ma w Kielcach swoją ulicę, gdy mówimy o Wiktorze Jarońskim, którego rodzina też posiada swoją ulicę w naszym mieście. Takie postaci stają się o wiele ciekawsze i znajomość ich życiorysów odmienia też spojrzenie na nasze miasto. Spacerując ze znajomymi z innej części kraju mijając ulicę Jarońskich możemy śmiało opowiedzieć, jak odezwa kielczanina wpłynęła na to że Polska po 123 latach wróciła na mapy Europy – dodał przedstawiciel „Kieleckich Patriotów”.

Na tym jednak nie koniec. 3 lata temu pomysłodawcy akcji przygotowali życiorysy bohaterów, którzy spoczęli na kieleckich cmentarzach. Będą one sukcesywnie umieszczane na ich grobach.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci” oraz Stowarzyszenie Kibiców „Zjednoczona Korona”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto