Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesłyszący powitali relikwie świętego Filipa Smaldone w Kałkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH [email protected]
Relikwie Św. Filipa Smaldone, które będą peregrynować wśród głuchych w Polsce
Relikwie Św. Filipa Smaldone, które będą peregrynować wśród głuchych w Polsce Kazimierz Cuch
Podczas sobotniej peregrynacji relikwii Św. Filipa Smaldone w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie było około 3 tys. niesłyszących z całej Polski i około 100 księży oraz biskup radomski.

[galeria_glowna]
Św. Filip Smaldone jest bardzo mocno czczony przez niesłyszących, na całym świecie. Jako duszpasterz głuchych w Neapolu, powtarzał, że głuchoniemi są odbiciem oblicza Chrystusa i jak przed nim należy przed nimi klękać.

W sobotę przed południem do Polski, do Kałkowa, zostały przywiezione z Włoch relikwie św. Filipa Smaldone - światowego patrona głuchych. Uczyniła to liczna delegacja włoskich sióstr Salezjanek od Najświętszych Serc, zakonu założonego przez świętego. Towarzyszyli im włoscy księża i niesłyszące osoby świeckie, związane z Muzeum Świętego Filipa we włoskim Lecce.

Pielgrzymka do Kałkowa i nawiedzenie relikwii jest największym wydarzeniem religijnym dla głuchych w ciągu ostatnich kilku lat. Dlatego takie tłumy ludzi niesłyszących zjechały w sobotę do Kałkowa. Centralnym punktem pielgrzymki była msza święta, której przewodniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej. Koncelebrowało ją około 100 księży, prowadzących duszpasterstwo głuchych w całej Polsce.

Wcześniej uczestniczy pielgrzymi powitali siostry zakonne z Włoch, wiozące relikwie, kilometr od sanktuarium. W uroczystej procesji przenieśli te relikwie na ołtarz polowy sanktuarium, obok Golgoty. Siostry jechały strojnymi, polskimi bryczkami.

Po mszy odbyła się intronizacja relikwii i poświęcenie pomnika Św. Filipa Smaldone. Stanął obok figury Chrystusa, daru ludzi głuchych.

Każde duszpasterstwo niesłyszących w Polsce będzie miało możliwość otrzymania relikwii św. Filipa Smaldone na własność. Całemu przedsięwzięcie pilotuje ksiądz Grzegorz Sokalski, duszpasterz głuchych z diecezji gliwickiej.

KAŁKÓW CENTRUM

Ksiądz infułat Czesław Wala, kustosz sanktuarium w Kałkowie, zwraca uwagę, że dla duszpasterstwa niesłyszących jest to ważne wydarzenie, które zmieni ich życie duchowe.

- Celem peregrynacji relikwii jest ożywienie duszpasterstwa niesłyszących. To właśnie tu, na terenie sanktuarium, znajduje się duże środowisko głuchoniemych. Co roku w pierwszą niedzielę lipca przybywa ogólnoświatowa pielgrzymka osób niesłyszących. Osoby niesłyszące traktują miejscowe sanktuarium jako własne- podkreśla ksiądz kustosz.

Pierwsza pielgrzymka niesłyszących do Kałkowa odbyła się 5 lipca 1997 roku. Od 2010 roku pielgrzymka głuchoniemych ma charakter międzynarodowy, bowiem uczestniczyli w niej już pielgrzymi z Irlandii, Włoch, Kanady i USA.

Św. Filip Smaldone urodził się 27 lipca 1848 roku, w Neapolu. Zmarł w Lecce 4 czerwca 1923 roku. 15 października 2006 roku papież Benedykt XVI dokonał jego kanonizacji. Święty stworzył zgromadzenie Sióstr Salezjanek od Najświętszych Serc. Jest to zakon, którego zadaniem jest praca wśród niesłyszących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie