Nietypowa sytuacja w gminie Ożarów....

  Nietypowa sytuacja w gminie Ożarów. Miejscowość Gliniany Poduchowne jest, czy jej nie ma?

  /MLE/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kościól w Glinianach

  Kościól w Glinianach ©http://jakiecudne.pl/wp-content/uploads/2013/01/gl

  Władze gminy Ożarów wyjaśniają bardzo nietypową sytuację. W rzeczywistości nie ma miejscowości Gliniany Poduchowne choć w dokumentach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji taka miejscowość istnieje.
  Kościól w Glinianach

  Kościól w Glinianach ©http://jakiecudne.pl/wp-content/uploads/2013/01/gl

  Samorząd Ożarowa wystosował do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pismo z informacją, że na terenie gminy nie istnieje miejscowość Gliniany Poduchowne. Problem pojawił się z chwilą, gdy okazało się, że w niektórych dokumentach urzędowych, archiwach, zapisach ministerstwa pojawia się nazwa Gliniany Poduchowne.

  - Tymczasem w naszej gminie nie ma takiej miejscowości - mówi kategorycznie Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.
  - Nikt z mieszkańców Glinian nie wie, gdzie byłaby ona posadowiona. Nie wiemy, czy to błąd pisarski, czy przypadek sprawił, że do naszych Glinian dopisano, Poduchowne. Podjęliśmy uchwalę o wykreśleniu nazwy Gliniany Poduchowne.

  Burmistrz Marcin Majcher wyjaśnia, że niektóre miejscowości przestają istnieć, chociaż są jeszcze w dokumentach. Tak jest z Lasem Słabuszowskim, gdy w czasie wojny Niemcy spalili tam dwa domostwa razem z mieszkańcami. Gmina jednak nadal wysyła do zainteresowanych korespondencję i zaświadczenia o tym, że ktoś mieszkał w Lesie Słabuszowskim, chociaż miejscowości już nie ma. Żyją wywodzący się stamtąd ludzie. Mają po osiemdziesiąt i więcej lat. Stąd miejscowość jest żywa.

  W przypadku Glinian Poduchownych nie ma zapisu w żadnych księgach o istnieniu miejscowości. Według władz Ożarowa, nazwę trzeba usunąć, by w przyszłości nie było problemów natury formalnej.

  Gliniany leżą od Ożarowa w odległości pięciu kilometrów. Liczą około stu domów. Wieś zamieszkuje ponad trzystu mieszkańców. Kto by przypuszczał, że w szesnastym wieku Gliniany były miastem, założonym na prawie magdeburskim. Pierwszym burmistrzem w 1595 został Michał Skorupka. Wówczas wytyczno rynek i ulice. Gliniany utraciły prawa miejskie w 1869 roku wskutek reformy w zaborze rosyjskim.

  W 2012 roku gmina Ożarów zainwestowała w wieś i za ponad pół miliona złotych odnowiła centrum miejscowości. - Musimy dbać o małe społeczności - przekonywał wówczas Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]