Nietypowa sytuacja w gminie Ożarów....

  Nietypowa sytuacja w gminie Ożarów. Miejscowość Gliniany Poduchowne jest, czy jej nie ma?

  /MLE/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kościól w Glinianach

  Kościól w Glinianach ©http://jakiecudne.pl/wp-content/uploads/2013/01/gl

  Władze gminy Ożarów wyjaśniają bardzo nietypową sytuację. W rzeczywistości nie ma miejscowości Gliniany Poduchowne choć w dokumentach Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji taka miejscowość istnieje.
  Kościól w Glinianach

  Kościól w Glinianach ©http://jakiecudne.pl/wp-content/uploads/2013/01/gl

  Samorząd Ożarowa wystosował do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pismo z informacją, że na terenie gminy nie istnieje miejscowość Gliniany Poduchowne. Problem pojawił się z chwilą, gdy okazało się, że w niektórych dokumentach urzędowych, archiwach, zapisach ministerstwa pojawia się nazwa Gliniany Poduchowne.

  - Tymczasem w naszej gminie nie ma takiej miejscowości - mówi kategorycznie Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.
  - Nikt z mieszkańców Glinian nie wie, gdzie byłaby ona posadowiona. Nie wiemy, czy to błąd pisarski, czy przypadek sprawił, że do naszych Glinian dopisano, Poduchowne. Podjęliśmy uchwalę o wykreśleniu nazwy Gliniany Poduchowne.

  Burmistrz Marcin Majcher wyjaśnia, że niektóre miejscowości przestają istnieć, chociaż są jeszcze w dokumentach. Tak jest z Lasem Słabuszowskim, gdy w czasie wojny Niemcy spalili tam dwa domostwa razem z mieszkańcami. Gmina jednak nadal wysyła do zainteresowanych korespondencję i zaświadczenia o tym, że ktoś mieszkał w Lesie Słabuszowskim, chociaż miejscowości już nie ma. Żyją wywodzący się stamtąd ludzie. Mają po osiemdziesiąt i więcej lat. Stąd miejscowość jest żywa.

  W przypadku Glinian Poduchownych nie ma zapisu w żadnych księgach o istnieniu miejscowości. Według władz Ożarowa, nazwę trzeba usunąć, by w przyszłości nie było problemów natury formalnej.

  Gliniany leżą od Ożarowa w odległości pięciu kilometrów. Liczą około stu domów. Wieś zamieszkuje ponad trzystu mieszkańców. Kto by przypuszczał, że w szesnastym wieku Gliniany były miastem, założonym na prawie magdeburskim. Pierwszym burmistrzem w 1595 został Michał Skorupka. Wówczas wytyczno rynek i ulice. Gliniany utraciły prawa miejskie w 1869 roku wskutek reformy w zaborze rosyjskim.

  W 2012 roku gmina Ożarów zainwestowała w wieś i za ponad pół miliona złotych odnowiła centrum miejscowości. - Musimy dbać o małe społeczności - przekonywał wówczas Marcin Majcher, burmistrz Ożarowa.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce