Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewidomi za kierownicą na torze w Miedzianej Górze. Wyjątkowe wyścigi aut

Monika Miller
Ponad 70 osób wzięło udział w wyścigach samochodowych w Miedzianej Górze w powiecie kieleckim. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że były to osoby niewidome i słabowidzące.

Fundacja Szansa dla Niewidomych zorganizowała pierwszy w województwie świętokrzyskim motopiknik z udziałem osób mających problemy ze wzrokiem. – W Polsce jest to trzecie wydarzenie, ale nasze jest uatrakcyjnione. Poprzednie skupione były jedynie na nauce jazdy, natomiast w Miedzianej Górze można przejechać się samochodem wyścigowym oraz motorem. Ponad to straż pożarna, policja oraz Grupa Ratownictwa PCK przygotowała specjalne programy edukacyjne – mówi Ewa Bąk, jeden z organizatorów wydarzenia.

Jako pierwsza samochód nauki jazdy prowadziła Aleksandra Lanckorońska. Straciła wzrok 4 lata temu. To była jej pierwsza jazda. Razem z Wiktorem Domańskim, instruktorem ze szkoły jazdy TOM, wsiadła do samochodu, zapięła pasy i wysłuchała wskazówek specjalisty. W aucie zasiadł fotograf Echa Dnia – Dawid Łukasik, który przygotował film z pierwszej jazdy osoby niedowidzącej. Nie było to proste zadanie, ponieważ nie chodziło tu o zwykłą jazdę w przód i tył, a drogę slalomem, między pachołkami. - Niektóre pełnosprawne osoby po raz pierwszy wypadają gorzej, niż pani Ola – chwalił instruktor po pierwszej jeździe. Faktycznie, pani Aleksandra korzystając przede wszystkim ze wskazówek Wiktora Domańskiego, nie wjechała w ani jeden słupek! – Jestem bardzo zadowolona! Jutro zapisuje się na kurs – śmiała się. Nie wystarczyła jedna podróż. Po krótkim odpoczynku, Ola wróciła na tor.

Inni uczestnicy wydarzenia, mogli poczuć prędkość, siadając na fotelu pasażera w samochodzie wyścigowym. Ale była też niespodzianka dla osób, które przed utratą wzroku, posiadały uprawnienia do prowadzenia pojazdów – w tym przypadku to one mogły być kierowcami! Grupa CK Riders urozmaiciła wydarzenie, przewożąc chętne osoby na motorach. – Chodzi przede wszystkim o to, aby osoby niewidome i słabowidzące mogły poczuć prędkość. Chcemy spełniać ich marzenia – dodaje Ewa Bąk.

Ważna jest również edukacja. Organizatorzy zaprosili do współpracy straż pożarną, policję oraz Grupę Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Przypominano, jak wygląda pierwsza pomoc, oraz jak należy pomagać osobom niepełnosprawnym. Wydział ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej przygotował konkursy z nagrodami. Zadaniem najmłodszych uczestników było narysowanie tego, co kojarzy się z bezpieczeństwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie