Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Niezłomni" przekazali pamiątki po rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia)

Michał Kolera
Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Rafał Nowak i Wojciech Łuczak, prezes fundacji "Niezłomni" podpisują umowę na przekazanie pamiątek.
Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Rafał Nowak i Wojciech Łuczak, prezes fundacji "Niezłomni" podpisują umowę na przekazanie pamiątek. Michał Kolera
W sobotę w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach przy ulicy Zamkowej dokonano uroczystego przekazania pamiątek po rozstrzelanych w czasach stalinowskich żołnierzach. Chodzi o ofiary komunistycznych zbrodni, których zwłoki w 2015 i 2016 roku odnalazła w lesie nieopodal Zgórska, w powiecie kieleckim, szczecińska fundacja „Niezłomni” imienia Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Przypomnijmy, w zgórskim lesie fundacja odnalazła łącznie osiem ciał zakopanych w anonimowych grobach. Kości nosiły ślady ran postrzałowych. W toku badań genetycznych udało się ustalić tożsamość czterech ofiar. Byli to rozstrzelani przez komunistów 24 września 1948 roku żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego - Aleksander Życiński, Czesław Spadło, Karol Łoniewski i Józef Figarski. Zostali już pochowani. Na identyfikację czekają jeszcze cztery ciała.

W czasie wykopalisk przy zwłokach znaleziono przedmioty osobiste. Rzeczy te zostały uroczyście przekazane w sobotę do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Umowę w tej sprawie podpisali dyrektor tej instytucji Rafał Nowak i Wojciech Łuczak, prezes fundacji "Niezłomni".

Podczas spotkania w siedzibie instytucji głos zabrała Joanna Jarzęcka-Stąporek, archeolog z fundacji "Niezłomni". Opisała dokładnie, jakie rzeczy znaleziono podczas ekshumacji.

- Widoczne są tutaj dwa medaliki należące do ofiar. Charakterystyczne jest to, że nie znajdowaliśmy ich na szyjach zabitych, lecz przy nogach i w okolicach stóp. Może to wskazywać, że były przez żołnierzy ukrywane, bo ich noszenie mogło być zabronione - mówiła Joanna Jarzęcka-Stąporek, wskazując na gablotę, w której znajdowały się eksponaty. - Widzimy tu także klamrę od paska i fifkę, prawdopodobnie od fajki. Są także guziki - metalowe, plastikowe i drewniane. Jeden z nich zasługuje na uwagę. Jest to oryginalny wojskowy guzik z mundurów Ludowego Wojska Polskiego, z wizerunkiem orła. Pierwotnie orzeł nie posiadał korony, ale ktoś, prawdopodobnie skazaniec, dorobił mu ten atrybut. Mamy tu także kule i łuski. Są to części od pocisków typu Tokariewa wyprodukowanych w rosyjskich fabrykach - w Tule, bądź w Uljanowsku. Niektóre pochodzą od amunicji typu Parabellum. Wyprodukowano je w Niemczech, Włoszech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Z tych dwóch ostatnich krajów komuniści dostawali w czasie wojny pomoc wojskową - mówiła.

Opisane rzeczy są od soboty częścią ekspozycji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, dostępną dla zwiedzających.

- To dobrze, że nawet takie przekazanie prostych przedmiotów obchodzimy jak ceremonię - mówił obecny na uroczystości senator Krzysztof Słoń. - Cieszę się, że pani archeolog zwróciła uwagę na przedmioty związane z religią, które mogą dowodzić głębokiej wiary rozstrzelanych żołnierzy - powiedział. Podczas uroczystości odczytano również list od Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiego.

Do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach przybyli również członkowie rodzin zamordowanych. - Mój mąż całe lata dobijał się do sądów w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów po zamordowanym bracie. W końcu, dzięki fundacji "Niezłomni" to się udało - mówiła Zofia Spadło, bratowa zamordowanego w Zgórsku 24 września 1948 roku Czesława Spadły. - Żołnierze wyklęci w końcu wracają na należne im miejsce - powiedział z kolei Jerzy Lichtarowicz z rodziny słynnego dowódcy partyzantki antykomunistycznej Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pan Jerzy do Kielc pofatygował się aż ze Szczecina. - Nareszcie opowiadamy historię, tak jak powinna być głoszona - mówił.

Fundacja "Niezłomni" imienia Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" ze Szczecina zajmuje się odnajdywaniem anonimowych grobów żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego zamordowanych po drugiej wojnie światowej przez komunistów.

PRZECZYTAJ O HISTORII ŻOŁNIERZY ZAMORDOWANYCH W ZGÓRSKIM LESIE

Kalendarium odkryć w zgórskim lesie:

18 marca 2015 roku - W portalu internetowym „Echa Dnia” i gazecie po raz pierwszy opisaliśmy anonimowy krzyż w lesie nieopodal Zgórska. Po artykule do redakcji zgłosiło się kilka osób, które wskazały, że może to być grób ofiar terroru komunistycznego.

Kto jest pochowany w lesie koło Zgórska? - przeczytaj artykuł z 18 marca 2015, który ukazał się gazecie.

21 września 2015 - Pierwsze wykopaliska fundacji „Niezłomni” w zgórskich lasach. Prace prowadzone były wokół symbolicznej mogiły zamordowanych 24 września 1948 roku Aleksandra Życińskiego, Józefa Figarskiego, Czesława Spadły i Karola Łoniewskiego. Poszukiwania nie przyniosły rezultatów.

W Zgórsku poszukują mogił żołnierzy zamordowanych przez komunistów (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z wrześniowych wykopalisk.

Od dziesięcioleci szukają grobu ojca zamordowanego przez komunistów - przeczytaj więcej o sprawie grobów w zgórskim lesie

3 grudnia 2015 - Członkowie fundacji „Niezłomni” odnaleźli w zgórskich lasach dwa szkielety. Nosiły ślady ran postrzałowych i miały przewiązane z tyłu ręce. W grobie były jeszcze łuski. Mogiła znajdowała się dokładnie obok krzyża, który w marcu opisywaliśmy na naszych łamach.

W lesie odkryli szczątki rozstrzelanych (WIDEO, zdjęcia) - czytaj relację z grudniowej akcji poszukiwawczej.

Ciało znalezione w Zgórsku to szczątki krewnego kielczanina? - jeszcze więcej o sprawie.

15 marca 2016 - Sto metrów od grudniowego znaleziska fundacja odnalazła grób, w którym są szczątki czterech osób, łuski po amunicji i przedmioty osobiste. Powstaje hipoteza, że mogą to być ciała Życińskiego, Figarskiego, Spadły i Łoniewskiego.

W Zgórsku znaleziono cztery szkielety. To ofiary bezpieki? - czytaj relację z marcowych wykopalisk.

5 kwietnia 2016 - Obok krzyża fundacja odnalazła grób ze szczątkami kolejnej osoby.

Kolejne szczątki w lesie w Zgórsku. Siódma ofiara bezpieki?- relacja z wykopalisk.

6 kwietnia 2016 - Fundacja odkryła szczątki ósmej osoby.

Szczątki ósmej osoby odkryte w Zgórsku. Cmentarz ofiar UB? - relacja z wykopalisk.

Maj 2016 - zakrojone na ogromną skalę poszukiwania w Zgórsku tym razem nie przynoszą rezultatów.

"Niezłomni" zakończyli wykopaliska w Zgórsku. Tym razem bez grobów - relacja z majowych poszukiwań.

ZOBACZ TEŻ: Zgórsko. Tajemnica komunistycznej zbrodni wreszcie rozwiązana - relacja z ogłoszenia wyników poszukiwań

Historia Józefy Życińskiej, żony Aleksandra Życińskiego ps. Wilczur

W Wąchocku pożegnaliśmy dwóch Żołnierzy Wyklętych (ZDJĘCIA) - czytaj relację z pogrzebu Czesława Spadły i Józefa Figarskiego

Pogrzeb Aleksandra Życińskiego w Bliżynie (WIDEO, zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie