Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła historia bitwy i pomnika w Czarkowach. Zobacz, co się działo przez ostatnie 105 lat

s
Obchody 105. rocznicy walk toczonych przez legionistów komendanta Józefa Piłsudskiego odbyły się w niedzielę, 22 września przed pomnikiem, na cmentarzu wojennym w Czarkowach.

Spoczywają w tym miejscu podkomendni Marszałka Józefa Piłsudskiego, żołnierze polegli w bitwie pod Ksanami i partyzanci walczący za Ojczyznę.

Bitwa żołnierzy Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego pod Nowym Korczynem stoczona została w dniach od 15 do 24 września 1914 roku. Nowy Korczyn i jego okolice były terenem ciężkich walk formującego się dopiero 1 pułku Legionów Polskich. Dowodzeni przez brygadiera Józefa Piłsudskiego legioniści prowadzili działania obronne, powstrzymując postępy rosyjskiej ofensywy korpusu kawalerii generała Nowikowa na tym odcinku, ważnym dla trwałości frontu austriackiego.

23 września 1914 roku w małej wiosce Czarkowy koło Starego Korczyna miała miejsce kilkugodzinna potyczka plutonu legionistów dowodzonego przez Czesława Młota-Fijałkowskiego z dwoma szwadronami rosyjskiej kawalerii liczącymi około 300 żołnierzy.
Pluton Młota został oskrzydlony i ostrzelany ogniem ciężkich karabinów maszynowych. Dowódca plutonu dwukrotnie słał łączników do batalionu z informacją o zajęciu Czarkowów przez Rosjan i z prośbą o wsparcie. Legioniści zajęli stanowiska w głębokim rowie wzdłuż drogi i utrzymali je przez kilka godzin, aż do nadejścia odsieczy. Żywych i całych pozostało tylko 11 legionistów, reszta zginęła.
Swoją postawą w walce legioniści „Młota” zasłużyli na pomnik, który postawiło im w 1928 roku własnym sumptem społeczeństwo. Zaprojektował go profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Konstanty Laszczka. Ufundowano go ze składek ludności. Była to wysoka na 12 metrów kolumna złożona z bloków kamienia szydłowieckiego zwieńczona archaiczną koroną i odlanym z brązu polskim orłem w bojowej postawie.

Pomnik stał się grobowcem. Kilka lat później to miejsce stało się cmentarzem wojennym. Złożono na nim szczątki 9 legionistów zebrane z okolicznych pobojowisk. 21 czerwca 1944 roku na cmentarzu pochowano prochy 44 żołnierzy z 11 Pułku Piechoty z Tarnowskich Gór poległych 8 września 1939 roku pod Ksanami. A 21 lipca 1944 roku przybyła mogiła oficera Armii Krajowej podporucznika Józefa Lenczewskiego „Rybki” poległego w walce o Opatowiec.

Pomnik jako „niesłuszny” został wysadzony w powietrze przez żołnierzy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. W 1992 roku staraniem Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Zwycięstwa Legionów w Czarkowach z powrotem postawiono pomnik według oryginalnej dokumentacji, którą profesor Andrzej Laszczka po kilku miesiącach poszukiwań odnalazł w archiwaliach pozostałych po swoim dziadku. W Czarkowach wszystko powróciło na swoje miejsce.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie