Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła historia na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach

Tomasz Trepka
To, co zobaczymy na kieleckim Wzgórzu Zamkowym, stanowi interesującą, choć niełatwą opowieść o niemieckiej okupacji w regionie oraz roli więzienia kieleckiego w systemie represji w latach 1939-1956.

Nowy wygląd stałej wystawy w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach przenosi odbiorców w dramatyczne czasy II wojny światowej i komunistycznego terroru. – Wprowadzone zmiany stanowią uzupełnienie dotychczasowej ekspozycji. Nasze doświadczenia wskazywały, że treści, które były przekazywane stały się niewystarczające. Po kilku latach działalności, chcieliśmy wystawę dostosować do potrzeb głównego odbiorcy, którym jest szkolna młodzież. Nie jest łatwe, by o problemie śmierci opowiedzieć w sposób przystępny dla uczniów – wyjaśnił doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Zadaniem ekspozycji jest uwypuklenie najważniejszych zagadnień związanych z okresem II wojny światowej. – Chcieliśmy pokazać nie tylko zwykłe plansze, ale by młodzież poczuła tamten okres i tym samym lepiej zrozumiała jak wyglądało życie w podczas okupacji. Wystawę „Kielce w latach okupacji niemieckiej” podzieliliśmy na cztery zasadnicze panele dotyczące życia codziennego, tajnego nauczania, konspirację niepodległościową oraz zagładą kieleckich Żydów – powiedział dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

Na ekspozycji odnajdziemy więcej interesujących i unikalnych eksponatów z lat 1939-1945. – Pokazaliśmy między innymi ówczesną książkę kucharską, prasę niemiecką skierowaną do Polaków, czyli tak zwane gadzinówki, pamiątki oraz broń świętokrzyskich partyzantów – powiedział doktor Marek Maciągowski.

Zmieniony został również wygląd karcerów byłego więzienia Gestapo oraz urzędu bezpieczeństwa w Kielcach. Ekspozycję można było przygotować dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Ta część została poświęcona bohaterom podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956. Skupiamy się w niej przede wszystkim na osobach, które znalazły się w budynku dawnego więzienia kieleckiego. Przedstawiamy ich sylwetki i życiorysy, w tym tych, którym udało się dokonać brawurowych ucieczek z tego miejsca – dodał dyrektor Maciągowski. Karcery, w których przebywali więźniowie niemieckich, a następnie komunistycznych władz zostały upodobnione do tych, które znajdowały się w kieleckim więzieniu w latach 1939-1956.

Wśród osadzonych w więzieniu przy ulicy Zamkowej byli również rozstrzelani w Zgórsku bohaterowie powojennej konspiracji niepodległościowej. Pracownicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej poświęcili im osobne miejsce. Na ekspozycji odnajdziemy między innymi łuski po nabojach znalezione podczas ekshumacji oraz replikę zakrwawionej koszuli odnalezionego na Piaskach dowódcy lokalnego oddziału antykomunistycznego Ludwika Machalskiego pseudonim „Mnich”.

Wszystko zostało uzupełnione dużą ilością prezentacji multimedialnych. Znajdziemy wśród nich filmy z relacjami świadków tamtych wydarzeń, współczesne nagrania przybliżające odbiorcy tragedię osadzonych oraz zbiory wyjątkowych fotografii.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie