Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła lekcja plastyki i historii. Uczennice małogoskiej szkoły zwiedziły kościółek na Babinku, gdzie trwają prace konserwatorskie

OPRAC.:
Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Niezwykła lekcja plastyki i historii. Uczennice małogoskiej szkoły zwiedziły kościółek na Babinku, gdzie obecnie trwają prace konserwatorskie.
Niezwykła lekcja plastyki i historii. Uczennice małogoskiej szkoły zwiedziły kościółek na Babinku, gdzie obecnie trwają prace konserwatorskie. Dorota Kosik
Uczennice Szkoły Podstawowej w Małogoszczu uczestniczyły w nietypowej lekcji plastyki i historii. W poniedziałek, 14 września w ramach zajęć koła plastycznego, wraz z opiekunką panią Dorotą Kosik, wybrały się na wzgórze Babinek w Małogoszczu, gdzie znajduje się cmentarz parafialny, a w jego centralnej części - kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa. Obecnie, w niewidzianych od lat wnętrzach kościółka, trwają prace konserwatorskie. Uczennice wraz z opiekunem miały okazję zwiedzić obiekt i dowiedzieć się jak wygląda praca konserwatora.

Od kilku tygodni wewnątrz zabytkowego kościółka pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa, mieszczącego się na wzgórzu Babinek w Małogoszczu, prowadzone są prace konserwatorskie w obrębie polichromii, części ołtarzowej prezbiterium oraz stolarki obejmującej sklepienie nawy głównej oraz zabudowę chóru.

Spotkanie koła plastycznego wraz z paniami odtwarzającymi malowidła wokół ołtarza, przebiegało w bardzo miłej atmosferze.

Konserwatorki dzieliły się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniami oraz ciekawostkami dotyczącymi historii kościółka.

Świątynia została wzniesiona w 1595 roku z kamienia łupanego i ufundowana przez księdza Jakuba Chrostkowica. Według informacji od pań konserwatorek, pracą rąk mieszkańców Małogoszcza.

Niezwykła lekcja plastyki i historii. Uczennice małogoskiej szkoły zwiedziły kościółek na Babinku, gdzie obecnie trwają prace konserwatorskie.

Niezwykła lekcja plastyki i historii. Uczennice małogoskiej ...

Jak wygląda praca konserwatora malowideł ściennych?
Panie konserwatorki opowiadały o blaskach i cieniach pracy konserwatora malowideł ściennych. Jest to zajęcie dość trudne, wymagające ogromnej wiedzy i umiejętności, a także dużej siły i sprawności fizycznej. Podczas prac trzeba wspinać się na rusztowania i często malować w bardzo niewygodnych pozycjach. Niekiedy przed wykonaniem malowideł należy odtworzyć fragmenty ścian lub sklepienia, czyli zająć się murowaniem.

Panie konserwatorki wskazały ciekawe miejsca na ścianach kościółka. Zwróciły uwagę na wyryte w kruchcie nazwiska ludzi pracujących przy budowie kościołka.

Wśród imion i nazwisk wyraźnie widoczny jest napis ,,MALOGOST”.

Zobaczcie fascynujące zdjęcia z wnętrza kościółka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie