Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła "wycieczka w przeszłość" starachowickich harcerzy

(sts)
28 zuchów i harcerzy ze starachowickich szkół podstawowych numer 10 i 12 wzięło udział w niezwykłej, trzydniowej "wyprawie w przeszłość" z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

Drużynowi 12 i 13 drużyn harcerskich w Starachowicach, podharcmistrz Renata Krawiec i harcmistrz Krzysztof Krawiec, długo przygotowywali się do tego biwaku. Ale jego efekty jeszcze dłużej zostaną w pamięci uczestników. Już po raz 10 miejscem biwaku było schronisko "Pod Pielgrzymem" w Nowej Słupi. Tym razem zamieniło się ono w kwaterę legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego...

Zaraz po zakwaterowaniu, w czwartek, rozpoczęła się gra terenowa, w trakcie której druhowie poznawali umiejętności i wiadomości, które były niezbędne dla legionisty: musztrę, celność rzutu granatem, umiejętność opatrywania ran, pakowanie wojskowego plecaka, rozpoznawanie postaci Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Zaraz po jej zakończeniu druh Jarosław Wiecha (historyk ze szkoły numer 12) podsumował jej przebieg i usystematyzował wiedzę o legionach. Następnie biwakowicze spotkali się z Piotrem Kołodziejczykiem z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej, który przywiózł ze sobą eksponaty muzealne z tej epoki oraz wygłosił tematyczną pogadankę (podziękowania dla pani dyrektor Muzeum Moniki Kowalczyk-Kogut).

A wieczorem odbył się pokaz... mody legionowej. To było zadanie przedbiwakowe i widać było, że wszyscy włożyli w nie dużo pracy.
Następnego dnia rano druhowie weszli „szlakiem królewskim” na Święty Krzyż, gdzie zwiedzili cały klasztor i Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po powrocie był bieg harcerski przygotowany przez drużynowych, który "wiązał" historię harcerstwa z czasami legionów. Polski skauting rodził się w tym samym okresie, a oficjalnie Związek Harcerstwa Polskiego powstał 2 listopada 1918 roku. Kulminacyjnym punktem drugiego wieczoru był Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej (Legionowej) przygotowany przez biwakowe zastępy, pod kierunkiem druhny przewodnik Elizy Gawlik, nauczycielki muzyki w "dwunastce". Furorę zrobiło szczególnie wykonanie przez grupę dziewcząt piosenki „Śpiewka”.

Tematyczny program wycieczki zamknął się trzeciego dnia rano. Zaproszeni przez organizatorów członkowie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy „Rezerwa” dla wszystkich uczestników biwaku przygotowali pokaz militariów i zorganizowali dla nich strzelanie z broni pneumatycznej. Zwłaszcza najmłodsi, czyli zuchy, byli zachwyceni.

Przez te trzy dni w Nowej Słupi każdy z uczestników znalazł dla siebie coś interesującego. Było też mnóstwo śmiechu i zabawy, jak „gry w harcerskiej izbie”, pląsy, rozśpiewanie. Dużą atrakcją było też nocne Przyrzeczenie Harcerskie i Obietnica Zuchowa na skraju Puszczy Jodłowej dla kilku druhów.

Dodajmy jeszcze, że w kadrze tego niezwykłego i niezapomnianego dla uczestników biwaku, była też nauczycielka z "dziesiątki" Maria Szafraniec. A największą zapłatą dla całej grupy opiekunów był uśmiech i zadowolenie na twarzach wracających do domów druhów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie