Niezwykła wystawa na kieleckim Rynku. Portrety wybrane -...

  Niezwykła wystawa na kieleckim Rynku. Portrety wybrane - nieznana twórczość Janusza Buczkowskiego (WIDEO, zdjęcia)

  Lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Niezwykła wystawa na kieleckim Rynku. Portrety wybrane - nieznana twórczość Janusza Buczkowskiego (WIDEO, zdjęcia)
  1/34
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Muzeum Narodowe zaprasza do sal przy kieleckim Rynku na wystawę Portrety wybrane - nieznana twórczość Janusza Buczkowskiego z lat 1958-1985.


  Ten kielecki fotografik znany ze zdjęć krajobrazów i Puszczy Jodłowej tym razem pokazał zdjęcia ludzi. To bardzo interesujące portrety ludzi z różnych państw, bo ich autor lubi zwiedzać a przy okazji fotografować.
  Opowiadał o tym w czasie wernisażu rozbawiając opisywanymi przygodami publiczność. Jadąc do Japonii został poproszony przez tamtejszego zaprzyjaźnionego fotografika o cepeliowskie ptaszki. By je zdobyć Buczkowski musiał odwiedzić Cepelie w kilku miastach. Potem miał problemy z odprawą i ocleniem, bo ptaszków nie było w wykazie celników. Już na miejscu otrzymał propozycję wystawy, ale zrezygnował szukając dyplomatycznej wymówki, kiedy okazało się, że japońskim zwyczajem powinien każdemu gościowi zafundować w podziękowaniu prezent. – To były czasy, kiedy na drogę dostawało się 10 dolarów – wspominał. - Nie miałem za co tych prezentów kupić.

  Obecny na otwarciu wystawy marszałek Andrzej Bętkowski, przyznał, że jego córka jest zafascynowana Japonią, ukończyła właśnie 3-letni kurs kaligrafii i ma przyjaciółkę Japonkę.

  – Eriko jest bardzo podobna do córki i urodziła się dokładnie w tym samym dniu, miesiącu, roku co ona – mówił.

  W uznaniu i podziękowaniu za swą twórczość Janusz Buczkowski otrzymał od niego mapy.

  - Podobnych zdjęć mam w swoim archiwum wiele, chętnie wydałbym je w formie albumu, ale do tego potrzebuję sponsora. To zbyt duże przedsięwzięcie - mówił Janusz Buczkowski odbierając gratulacje od oglądających.

  Wystawę, która jest swoistą podróżą w czasie, bo najstarsze zdjęcia pochodzą z lat pięćdziesiątych, a ostatnie artysta wykonał pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku, można oglądać do 17 marca w Muzeum Dialogu Kultur.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda