Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe miejsce powstanie w Pawłowie. Obejrzymy tutaj rękopisy, nauczymy się kaligrafii. Budynek robi wrażenie. Zobacz wizualizacje

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Tak będzie wyglądał Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii w Pawłowie po rozbudowie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
Tak będzie wyglądał Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii w Pawłowie po rozbudowie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji UG Pawłów
W Pawłowie w powiecie starachowickim powstanie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii, w którym gromadzone będą relacje osobiste dotyczące historii gminy, okolicy i całego regionu. Oprócz dokumentów, fotografii, listów ośrodek będzie miejscem gromadzenia relacji ustnych – w postaci nagrań audio wideo w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia”.

Niezwykłe miejsce powstanie w Pawłowie. Obejrzymy tutaj rękopisy, nauczymy się kaligrafii

Zakres prac obejmował będzie rozbudowę Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pawłowie. Budynek zostanie powiększony, zmodernizowany, pojawią się nowe pomieszczenia, w tym sala widowiskowa na około 200 osób czy małe studio nagrań i pracownia digitalizacji.

W Pawłowie średniowieczna biblioteka na wyciągnięcie ręki

W początkowej wersji projektu w budynku po szkole w Starym Bostowie, na pierwszym piętrze, miało zostać odtworzone średniowieczne scriptorium, jednak zdecydowano, iż ten element projektu, głównie ze względu na koszty, zostanie przeniesiony również do budynku ośrodka w Pawłowie. Scriptorium nie istniałoby bez biblioteki - toteż przy pomocy aplikacji w wirtualnej rzeczywistości zostanie wykreowana przestrzeń biblioteki średniowiecznej, wraz z przykładami najpiękniejszych rękopisów pochodzących z kręgu benedyktyńskiego.

Tak będzie wyglądał Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii w Pawłowie po rozbudowie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji
Tak będzie wyglądał Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii w Pawłowie po rozbudowie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji UG Pawłów

Przestrzeń zostanie podzielona na 3 strefy. W strefie centralnej odtworzone zostaną elementy średniowiecznego scriptorium – z pulpitem i ławą skryby, inkaustem i innymi podstawowymi narzędziami niezbędnymi do wykonania kopii jakiejś księgi. Wzory zaczerpnięte zostaną z istniejącej ikonografii, a klimat przestrzeni z zachowanych do dziś sal scriptorium, jak np. w opactwie w Fonte Avellana we Włoszech.

W Pawłowie kilkanaście stanowisk do ćwiczenia kaligrafii

Strefa centralna zaaranżowana zostanie w taki sposób, by można było pomieścić kilka lub nawet kilkanaście stanowisk przeznaczonych do ćwiczenia kaligrafii. Dadzą one możliwość spróbowania własnych sił w tej ginącej już sztuce, a nawet poprowadzenie warsztatów z kaligrafii. Będzie to zarazem atrakcja dla grup szkolnych i indywidualnych gości.
Obok znajdą się dwie mniejsze przestrzenie przeznaczone do doświadczenia dwu obszarów wiedzy. Jeden, bardziej edukacyjny, będzie opowieścią o kulturze kopiowania i tworzenia rękopisów, jedynej formie produkcji książek przed wynalezieniem druku. Będzie to jednocześnie opowieść o powodach, dla których w opactwach benedyktyńskich powstawały najpiękniejsze manuskrypty i tętniła praca kopistów, ale też i o tym, jak ciężka i często niewdzięczna była to praca.

Niezwykłe miejsce powstanie w Pawłowie. Obejrzymy tutaj rękopisy, nauczymy się kaligrafii. Budynek robi wrażenie. Zobacz wizualizacje

W trzeciej przestrzeni widz będzie mógł doświadczyć wizyty w średniowiecznej bibliotece. To bardziej rozrywkowa część wizyty, choć niepozbawiona elementów dydaktycznych, dyskretnie nawiązująca do klimatu znanego czytelnikom i widzom z Imienia róży Umberta Eco, uczonego kryminału, którego akcja rozgrywa się w klasztorze benedyktynów.

W Pawłowie wirtualny mnich wręczy rękopis

W stworzonej w wirtualnej rzeczywistości przestrzeni biblioteki widz będzie mógł odwiedzić kilka pomieszczeń, otrzymać z rąk mnicha - bibliotekarza cyfrowe egzemplarze najpiękniejszych średniowiecznych rękopisów powstałych w kręgu kultury benedyktyńskiej. Na koniec można się będzie dowiedzieć o losach słynnej, bogatej biblioteki na Świętym Krzyżu i znaczeniu tego miejsca dla gromadzenia wiedzy w Polsce, poznać repliki najsłynniejszych tekstów pochodzących z biblioteki klasztornej: Kazania świętokrzyskie, Rocznik świętokrzyski stary, Rocznik świętokrzyski nowy, Lament świętokrzyski, kronik klasztornych: Powieść rzeczy istey, Kroniki Jacka Jabłońskiego z jedynym znanym spisem cudów łysogórskich (miracula), z których część jest na Polskiej liście UNESCO .

Znikający benedyktyn bibliotekarz

Na ścianie ze scenografią imitującą książki zamontowane zostaną szklane panele z funkcją projekcyjna i dotykową (możliwość wyświetlania obrazu na szkle), na nich wyświetlony zostanie katalog wolumenów, w którym można będzie wyszukiwać pozycje z biblioteki, a wirtualny benedyktyn - bibliotekarz będzie nam „podawał” wybraną pozycję z półki. Panele będą oddzielone dla uzyskania efektu pojawiania się i znikania wirtualnej postaci, by poczuć jak przechadza się ona między regałami.
Nawiązując do tematyki wystawienniczej, jako kwintesencję edukacyjną będzie warsztat kaligrafii. Na stanowiskach zwiedzający będą mogli zapoznać się z liternictwem zapisywanym pismem kaligraficznym, a także samodzielnie spróbować tokowej kaligrafii nauczyć się i nakreślić kilka liter zgodnie z techniką stosowaną przez benedyktynów. Stosowany wówczas alfabet umieszczony będzie na tablicach edukacyjnych wraz z kierunkami kreślenia śladów. Ponadto udostępnione zostaną repliki piór wykonanych na wzór starowiecznych wraz z kałamarzem i materiały dydaktyczne z wzorem graficznym według którego zwiedzający będą mogli wykonać własne aktywności piśmiennicze, np. odwzorowanie litery, wyrazu czy ciągu wyrazów. Dla opiekunów przygotowana zostanie propozycja alfabetu spisanego pismem kaligraficznym do zabrania i zastosowania w domu lub szkole.

– Szlak kultury benedyktyńskiej jest to wspólny produkt turystyczny wielu gmin – a jego celem jest prezentacja wielowymiarowego dziedzictwa benedyktyńskiego oraz jego wpływ na rozwój regionu Gór Świętokrzyskich, województwa świętokrzyskiego oraz całej Polski. Ogromne znaczenie ma tutaj istnienie na jego obszarze Św. Krzyża wraz z całym jego dziedzictwem sakralnym, kulturowym i krajobrazowym, którego znaczenie właśnie „wykracza poza kontekst lokalny i łączy się z dziedzictwem narodowym”. Szlak jest zlokalizowany będzie w województwie świętokrzyskim, główne inwestycje będą ulokowane w gminach: Bodzentyn, Bieliny, Łagów oraz Pawłów. Te miejsca stanowią główną oś szlaku, co nie oznacza, iż jego odgałęzienia nie mogą sięgać innych miejscowości – atrakcji turystycznych oraz infrastruktury. – mówi Marek Wojtas, wójt gminy Pawłów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie