Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe rośliny w kieleckim Ogrodzie Botanicznym (WIDEO, zdjęcia)

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Panowie w gumowych spodniobutach zwanych woderami opanowali Ogród Botaniczny w Kielcach. Sadzą oni rośliny w oczkach wodnych. Niebawem będzie można je podziwiać.

Choć Ogród Botaniczny jest otwarty dla zwiedzających to wciąż trwają w nim prace budowlane. Wyłączona jest południowa część, w których znajdują oczka wodne i alpinarium.

- Od kilku dni sadzone są wodne rośliny. Każde oczko ma inny charakter. Najwyżej położone, u stóp alpinarium obsadzone jest liliami, mamy 15 gatunków a w sumie 200 roślin. Część z nich kwitnie, kwiaty są w różnych kolorach, od białego przez różowy do prawie czarnego, ale na bardziej okazały efekt trzeba poczekać. Rośliny muszą się lepiej zadomowić - informuje Bartosz Piwowarski z Geoparku w Kielcach, instytucji, która zawiaduje Ogrodem Botanicznym.

Na dole Ogrodu, od strony ulicy Jagiellońskiej znajduje się największe oczko, które będzie miało naturalistyczny charakter.

- Będzie wyglądało jak polskie jezioro. Posadzono w nim gatunki występujące naturalne w naszych akwenach jak pałka wodna, sitowie, grążele i wiele innych - dodaje.

Najciekawszy będzie najmniejszy zbiornik, położony za biurem Ogrodu. Na środku wybudowano wyspę, na której posadzono drzewa - cyprysiki błotne, które wytworzą ciekawe korzenie powietrzne. Na obrzeżach będą kwitły irysy- informuje.
Wszystkie rośliny sadzone są w plastikowych koszach.

Po zakończeniu sadzenia do zbiorników zostanie wpuszczone więcej wody, jej poziom będzie wyższy o około pół metra niż teraz. Na razie woda nie wygląda dobrze, sprawia wrażenie brudnej.

– Jest mętna. Po zakończeniu prac włączymy filtry i woda będzie wyglądała zupełnie inaczej – dodaje.

Zbiorniki wyposażone w kładki, mola i podesty. W każdym oczku są trzy poziomy głębokości - 50, 100 i 150 centymetrów, a w jednym jest 5 centymetrowa płycizna. Takie zróżnicowanie dna jest związane z wymaganiami roślin, które tam posadzono.
Trwają jeszcze prace przy budowie alpinarium. W przestrzenie miedzy głazami jest wsypywania ziemia, a wkrótce będą tam sadzone górskie rośliny.

Do urządzenia zostały jeszcze dwie kolekcje roślin - japońska, która powstanie przy ogrodzeniu, od strony ulicy Jagiellońskiej oraz orientalną, zaplanowaną między zbiornikami. Przy oczku naturalistycznym ma być wybudowany tras widokowy.
Prace potrwają do końca sierpnia.

Tę część Ogrodu będzie można oglądać najwcześniej we wrześniu, albo dopiero w przyszłym sezonie. Ale efekty prac można podejrzeć z górnej części Ogrodu, która jest otwarta.

Ogród jest czynny od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18, kasa jest otwarta do 17 godziny. Bilety są w cenie 5 złotych, ulgowe 2 złote.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie