Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe tango Milonga w rytmach argentyńskiej muzyki w kieleckiej Geonaturze. Na parkiecie wspaniałe taneczne pary

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Niezwykłe tango Milonga w rytmach argentyńskiej muzyki w kieleckiej Geonaturze. Na parkiecie wspaniałe taneczne pary.
Niezwykłe tango Milonga w rytmach argentyńskiej muzyki w kieleckiej Geonaturze. Na parkiecie wspaniałe taneczne pary. Dawid Łukasik
W sobotni wieczór, 23 kwietnia kilkadziesiąt osób wzięło udział w niezwykłym wydarzeniu. O godzinie 18 w kieleckiej Geonaturze rozpoczęła się Milonga - tango argentyńskie do prawdziwych argentyńskich rytmów.

W Kielcach rozwija się tango Milonga

Z inicjatywy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Tanga Argentyńskiego "El Viento", w kieleckim Centrum Geoedukacji Geonatura przy ulicy Daleszyckiej w Kielcach, w sobotę 23 kwietnia o zachodzie słońca rozpoczęła się Milonga, czyli prawdziwe tango argentyńskie.

Tango argentyńskie to nie tylko wyjątkowy taniec, ale też muzyka i cała otoczka z tym związana - między innymi budowanie relacji społecznych.

Jak mówił Andrzej Adamczyk, wiceprezes stowarzyszenia "El Viento" i animator tanga argentyńskiego w Kielcach, Radomiu, Sandomierzu i okolicach:

- Dzisiejsza Milonga, to jeden z pierwszych efektów działania naszego stowarzyszenia. Geonatura łączy promocję walorów przyrodniczo-krajobrazowych województwa świętokrzyskiego z działalnością artystyczną Stowarzyszenia "El Viento". Ludzie którzy uczą się tanga argentyńskiego i chcą chłonąć tę kulturę argentyńską, przychodzą właśnie tutaj. Spotkania odbywają się raz w miesiącu. Tańczymy do oryginalnej muzyki argentyńskiej z lat 30-tych, 40-tych ubiegłego wieku. Mamy tu osoby zarówno z Kielc, Sandomierza, Tarnobrzega, Radomia, być może przyjadą też z Lublina, także jesteśmy dosyć prężnie działającym środowiskiem. Staramy się przede wszystkim promować tango, pewną unikalną kulturę bycia razem. Jest to coś naprawdę unikalnego co zostało całkiem niedawno z powrotem "odrestaurowane". Tango argentyńskie stało się ponownie takim fajnym elementem do wspólnego spędzenia czasu, słuchania muzyki, tańczenia, rozmawiania, bycia we wspólnym gronie - tłumaczyli prezes stowarzyszenia Grażyna Fabiszak-Detka oraz wiceprezes Andrzej Adamczyk.

Jak dodał, w samych Kielcach jest około 50-60 osób tańczących tango argentyńskie.

- To środowisko bardzo prężnie działa. Jest tu kilka osób, które bardzo się zaangażowały w funkcjonowanie naszego stowarzyszenia i dzięki temu mamy nowe pomysły, koncepcje. Organizujemy warsztaty z Argentyńczykami, których tutaj sprowadzamy. Nasze spektrum działań z każdym tygodniem się rozszerza. Chcemy robić tango na najwyższym poziomie jaki możemy tutaj robić.

Grupę tworzą głównie osoby dojrzałe, w wieku 30+, 40+.

- Bardzo chętnie przyjmujemy także osoby młodsze, które są zainteresowane tangiem. Ja zawsze staram się mówić, że kto się nauczy tanga argentyńskiego, zatańczy wszystko. Ta struktura muzyczno-rytmiczna jest tak uniwersalna, że każdy kto dobrze tańczy tango argentyńskie, będzie sobie radził znakomicie z rytmem, nawet stosując kroki tanga argentyńskiego do dowolnej muzyki. Dlatego promuję to wśród ludzi młodych - podkreśla Andrzej Adamczyk.

Nauka tanga argentyńskiego dla wszystkich

Zainteresowani nauką tanga argentyńskiego mogą zapisać się na regularne zajęcia prowadzone w Klubie Osiedlowym "Witeź" przy ulicy Karczówkowskiej 20 w Kielcach. Zajęcia odbywają się co czwartek, w godzinach 18-21.

Ponadto, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego, stowarzyszenie uruchomiło "świetlicę tangową" dla wszystkich chętnych.

- Niedawno, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego uruchomiliśmy naszą siedzibę, którą nazwaliśmy "Świetlicą tangową". Mieści się ona w kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 39a. Spotykamy się co niedzielę od godziny 17 i rozpoczynamy serię zajęć dla osób, które chcą przyjść, porozmawiać, popatrzeć i wejść w te pierwsze kroki tangowe - zachęcał Andrzej Adamczyk.

Zajęcia w świetlicy są bezpłatne. Stowarzyszenie można znaleźć również na Facebooku. Zobacz: „El Viento" - Tango Kielce

Jak dodał, Świętokrzyskie Stowarzyszenie Tanga Argentyńskiego "El Viento" w najbliższym czasie będzie brało udział w wydarzeniach miejskich, między innymi w Budzeniu Sienkiewki oraz Święcie Kielc.

Sobotnia Milonga była połączona z wystawą Lucji Radwan pod tytułem: "Piękno podziemnego świata. Niezwykły świat jaskiń na obrazach".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto