Niezwykłe urodziny najstarszego mężczyzny w województwie...

  Niezwykłe urodziny najstarszego mężczyzny w województwie świętokrzyskim. Skończył 105 lat!

  Bartłomiej Bitner

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Leonowi Kalecie z okazji 105 urodzin życzenia osobiście złożyli wo­jewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wójt Imielna Zbigniew Huk.
  1/4
  przejdź do galerii

  Leonowi Kalecie z okazji 105 urodzin życzenia osobiście złożyli wo­jewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i wójt Imielna Zbigniew Huk. ©archiwum gminy

  W środę, 1 lutego, 105 lat skończył Leon Kaleta z Sobowic w gminie Imielno. Dostojnego jubilata odwiedzili, oprócz rodziny i bliskich, nie tylko przedstawiciele gminy, ale także wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Bo pan Leon to najstarszy mężczyzna w naszym województwie.
  Urodziny rozpoczęły się odśpiewaniem… „Dwustu lat”. Potem wszyscy goście złożyli jubilatowi życzenia, a nie zabrakło też symbolicznej lampki szampana.

  - Czego życzyć panu Leonowi? Zdrowia, pogody ducha i dobrego humoru – powiedział Zbigniew Huk, wójt gminy Imielno. Po nim do życzeń przyłączyła się pani wojewoda. Agata Wojtyszek pytała pana Leona między innymi, jak żyło się po wojnie i jaki jest sposób na długowieczność.


  - Dużo ruchu i odpowiednia dieta – odpowiedział jubilat, którego zdaniem na kiepską kondycję dzisiejszych pokoleń wpływa wygodne życie i zdobycze cywilizacyjne. Dodajmy, że panu Leonowi zdrowie dopisuje, a ma jedynie drobne problemy ze słuchem. W ubiegłym roku solenizant przeszedł operację oczu, dzięki czemu ma dobry wzrok. Ponadto może się pochwalić wyprostowaną sylwetką, świetną jak na swój wiek sprawnością i doskonałą pamięcią.

  Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku w Sobowicach, gdzie mieszka przez całe życie. Przeżył dwie wojny światowe. Służbę wojskową pełnił jako telegrafista na terenie dzisiejszej Ukrainy. Podczas II wojny światowej uczestniczył czynnie w kampanii wrześniowej jako żołnierz 4 Pułku Legionów w Kielcach, po czym trafił do niewoli rosyjskiej, a następnie niemieckiej. Po ucieczce wrócił w rodzinne strony i wstąpił do Batalionów Chłopskich, a następnie do Armii Krajowej. Za zasługi na rzecz obronności kraju 29 kwietnia 2015 roku minister obrony narodowej awansował go do stopnia porucznika. Tego dnia Leon Kaleta otrzymał też broń białą.

  W życiu prywatnym panu Leonowi wiodło się różnie. Miesiąc po urodzinach zmarł mu syn. Dwadzieścia lat po ślubie – żona. Został sam z pięcioma córkami. Dopiero dwa lata później poślubił drugą żonę. Doczekał się 10 wnuków, 21 prawnuków i dwóch praprawnuków.

  Leon Kaleta dał się poznać jako ambitny i skuteczny społecznik działający na rzecz lokalnych mieszkańców. Między innymi dzięki jego staraniom doprowadzono elektryczność do Sobowic. Uczestniczył we wszystkich akcjach społecznych i komitetach, a w latach 80. założył we wsi Solidarność Rolników. Dziś, mimo sędziwego wieku – jest najstarszym mężczyzną w naszym województwie – nadal bierze udział w spotkaniach i lokalnych uroczystościach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Świeć się z Energą

  Świeć się z Energą

  Święta 2018

  Święta 2018

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Echa Dnia