Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zajęcia przy wiatraku w Krasocinie. Prowadzi je Grzegorz Szymański z Ostoi Dworskiej w Leśnicy (ZDJĘCIA)

Biblioteka w Krasocinie
Biblioteka W Krasocinie
Gminna Biblioteka Publiczna imienia Feliksa Raka w Krasocinie rozpoczęła realizację projektu "Od ziarenka do bochenka” skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Krasocin. Zgodnie z projektem uczniowie biorą udział w realizacji warsztatów prowadzonych przez profesjonalnego animatora Grzegorza Szymańskiego – wieloletniego edukatora, twórcę i właściciela zagrody edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy w gminie Małogoszcz w powiecie jędrzejowskim.

Pan Grzegorz jako Chłop Świętokrzyski, tak zwany Pietrek, w tradycyjnym chłopskim odzieniu, w sąsiedztwie dawnego wozu chłopskiego, wypełnionego workami zboża, opowiada o dawnej, pięknej wsi.

Ta część warsztatów odbywa się w scenerii zabytkowego wiatraka w Krasocinie, gdzie obecnie znajduje się Krasockie Muzeum Chleba. Podczas tych zajęć uczniowie poznają dawne życie na wsi, trudy pracy rolników, podstawowe rodzaje zbóż oraz kolejne etapy powstawania chleba. Uczniowie tworzą także swoją pracę plastyczną, z wykorzystaniem różnych rodzajów ziaren oraz uczestniczą w grach i zabawach ruchowych popularnych na dawnej wsi. Po warsztatach uczniowie są oprowadzeni po 100-letnim Krasockim Muzeum Chleba. Druga część projektu ma miejsce w bibliotece, gdzie odbywają się spotkania z książką o tematyce dawnej wsi, jej obyczajach i tradycjach.

7 czerwca w warsztatach uczestniczyła Szkoła Podstawowa imienia księdza Prymasa Tysiąclecia w Mieczynie. Opowiadania pod tytułem "Mieszkać ładnie" oraz "Dorastanie" z książki "Zwyczaje rodzinne, dom polski" Zuzanny Śliwy przeczytała dla uczniów pani Danuta Libera, prezes Klubu Seniora w Krasocinie, emerytowana nauczycielka. - Następnie omówiliśmy przeczytany tekst, nawiązując do tego, co pamiętamy z naszego dzieciństwa i dyskutując, jak wyglądała praca na wsi kiedyś i dziś. Uczniowie wykonali także pracę plastyczną – Kurpiowskiego Kogutka – charakterystyczną ozdobę wiejską - mówią organizatorzy.

Uczniowie otrzymali słodki upominek oraz gadżety z logo biblioteki i Krasockiego Muzeum Chleba.

- Serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i pani Danucie za wspaniały dzień - mówią przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Mieczynie.

Projekt rozpoczął się w poniedziałek, 7 czerwca i potrwa do czwartku, 10 czerwca.

- Cztery dni edukacji prowadzonej przez pana Grzegorza dla naszych milusińskich. Doskonały przekaz mówi Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina.

Zadanie dofinansowano z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie