Niezwykły Festiwal w Kielcach! Będą Rusinek, Tokarczuk,...

  Niezwykły Festiwal w Kielcach! Będą Rusinek, Tokarczuk, Frasyniuk, Bujak, Wujec, ojciec Wiśniewski i inni (PROGRAM, BILETY)

  lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Dyrektor Festiwalu Bogdan Białek
  1/3
  przejdź do galerii

  Dyrektor Festiwalu Bogdan Białek ©Krzysztof Krogulec

  W Kielcach odbędzie się II edycja Festiwalu Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści”. Wśród gości Olga Tokarczuk, Michał Rusinek, Małgorzata Szejnert,legendy Solidarności: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec czy słynny duchowny ojciec Ludwik Wiśniewski. Wejściówki będzie można odbierać od wtorku 12 lutego. Prezentujemy szczegółowy program festiwalu i przedstawiamy jego gości.


  - Festiwal nazywam czytelniczym, bo ma być organizowany i finansowany przez czytelników – wyjaśnia Bogdan Białek prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego, który jest pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu.
  - Po pierwszej edycji zwróciliśmy się do wszystkich uczestników, a było ich wielu, w niektórych spotkaniach brało udział powyżej 100 osób, z prośbą o sugestie: co chcieliby zobaczyć, z kim się spotkać na festiwalu. Otrzymałem odpowiedzi, jedną z nich realizujemy - dodaje.

  Do kielczan Bogdan Białek zwrócił się także z prośbą o pomoc w sfinansowaniu festiwalu. – Na portalu zrzutka.pl wystąpiliśmy o 15 tysięcy złotych, na honoraria czy koszty zakwaterowania naszych gości . Nie prosimy o wsparcie władz miasta czy województwa, bo uważamy, że miasto powinno partycypować w kosztach utrzymania Stowarzyszenia a nie festiwalu, który jest naszym pomysłem – wyjaśnia dyrektor.

  Dyrektor przyznaje, że odzew na prośbę o współfinansowanie jest niewielki. - Zebraliśmy kilka tysięcy i zastanawiam się czy kielczanom ten festiwal jest w ogóle potrzebny – mówi Białek.

  Zbiórka pieniędzy potrwa do 20 lutego na stronie >>>KLIKNIJ TUTAJ<<<. Dyrektor zapewnia, że nawet, jeśli nie uda się zebrać wspomnianych 15 tysięcy festiwal się odbędzie. Trwać będzie o 4 do 20 marca a rozpocznie go spotkanie z Adamem Michnikiem. Rozmowa dotyczyć będzie dialogu w kontekście 30 rocznicy Okrągłego Stołu. – Chcemy zapytać czy warto dialogować, czy to się opłaca i czy jest możliwe – mówi Białek.

  Prezentujemy pełny program Festiwalu Czytelniczego w Kielcach. Uwaga! Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 18. Bezpłatne wejściówki można odbierać w siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Planty 7 w Kielcach. Jedna osoba może otrzymać dwa miejsca na trzy wybrane spotkania. Organizatorzy zapraszają po nie od poniedziałku do piątku w godzinach 12 – 16.30. Nadal apelują o wsparcie festiwalu na zrzutka.pl.

  ZOBACZ TAKŻE: Bogdan Białek w programie "Gość Dnia"  Poniedziałek, 4 marca - Adam Michnik

  Spotkanie z Adamem Michnikiem „Okrągły Stół – spojrzenie po 30 latach. Czy dialogować warto, czy dialogować się opłaca?”
  W tym roku mija 30 lat od trwających od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku negocjacji między komunistycznymi władzami Polski a przedstawicielami demokratycznej opozycji, przy udziale strony kościelnej. Gościem będzie uczestnik tych obrad Adam Michnik, przedstawiciel strony opozycyjno-solidarnościowej, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, który w wywiadzie „Pożegnanie z bronią” w 2001 roku mówił: „Gdy po śmierci pójdę na Sąd Ostateczny, święty Piotr spyta mnie: – Co dobrego, synu, zrobiłeś? A ja odpowiem: – Mojego synka Antosia i Okrągły Stół”. Jak dziś patrzy na wydarzenia sprzed 30 lat?

  Wtorek, 5 marca - Psychologia Okrągłego Stołu - profesorowie Grzelak i Reykowski
  Premiera książki „Psychologia Okrągłego Stołu” , zawierającej zapis rozmów pomiędzy ludźmi zaangażowanymi bezpośrednio i pośrednio w Okrągły Stół oraz komentatorów prezentujących różne punkty widzenia: psychologiczny, historyczny i społeczny. Wspólnym tematem tych dialogów jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy doświadczenia Okrągłego Stołu nauczyły nas czegoś, co może być ważne dla rozwiązywania przyszłych konfliktów, uważanych przez specjalistów za nierozwiązywalne? Profesor Adam Leszczyński, redaktor „Krytyki Politycznej” poprowadzi rozmowę z dwoma uczestnikami utrwalonych w książce dyskusji: profesorem Januszem Grzelakiem, wiceministrem edukacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, który w czasie Okrągłego Stołu był wiceprzewodniczącym zespołu do spraw oświaty i nauki z ramienia strony opozycyjnej, i profesorem Januszem Reykowskim, który z ramienia Biura Politycznego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej przewodniczył zespołowi do spraw reform politycznych.


  Środa, 6 marca - „Jacek Kuroń i polityka przeciw nienawiści” - Anna Bikont, Paula Sawicka i Andrzej Kuroń
  Jacka Kuronia nie ma z nami już prawie 15 lat, na próżno jednak szukać wśród współczesnych polityków kogoś, kto w równym stopniu łączyłby w sobie barwność i pewną ekstrawagancję z niezwykłą szlachetnością w poszukiwaniu prawdy i działania dla dobra bliźniego. Do rozmowy o tym człowieku zaproszono Annę Bikont, współautorkę jego biografii zatytułowanej Jacek, którą profesor Karol Modzelewski określił jako „najbardziej drapieżną i dlatego najlepszą biografię Jacka Kuronia”. W spotkaniu wezmą udział także: przyjaciółka Jacka, Paula Sawicka, była prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita, oraz jego brat Andrzej Kuroń.

  Czwartek, 7 marca -„Zgniły kompromis czy sukces drogi dialogu – sensy i nonsensy interpretacji Okrągłego Stołu” - Grażyna Staniszewska, Henryk Wujec i Władysław Frasyniuk

  Ocena wydarzenia, które przeszło do historii pod nazwą „Okrągły Stół”, dzieli dziś Polaków. Dla jednych jest to symbol dialogu dla dobra wszystkich, inni widzą w nim nieomal zdradę i przyczynę wszystkich bolączek III Rzeczypospolitej, nazywając je „czerwono-różową władzą”, czy „układem z komunistami”. Rozmowa o różnych interpretacjach Okrągłego Stołu z osobami, które w tych negocjacjach uczestniczyły: Grażyną Staniszewską, Henrykiem Wujcem i Władysławem Frasyniukiem.

  Piątek, 8 marca,Maja Komorowska recytuje wiersze o wolności
  Festiwal to nie tylko dyskusje, ale także wydarzenia artystyczne. Przestrzenią wolności, nawet w czasach reżimów, była zawsze poezja. Maja Komorowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, na stałe związaną z Teatrem Współczesnym w Warszawie przedstawi wiersze, których wspólnym tematem jest wolność

  Sobota, 9 marca, Paula Sawicka o Marku Edelmanie
  Rok 2019, stulecie urodzin Marka Edelmana, ogłoszono jego rokiem: w Łodzi, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat, i w Warszawie, gdzie spędził ostatnie lata życia. W Kielcach przypomni ostatniego przywódcę powstania w getcie warszawskim Paula Sawicka, autorkę książki napisanej wspólnie z Markiem Edelmanem "I była miłość w getcie".

  Niedziela, 10 marca, Olga Tokarczuk – „O naprawianiu świata”
  Spotkanie z Olgą Tokarczuk, znaną pisarkę, która w 2018 roku została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść "Bieguni".

  Poniedziałek, 11 marca- Małgorzata Szejnert – „Wyspa węży – wojna polsko-polska”
  Spotkanie wokół książki "Wyspa węży" Małgorzaty Szejnert – dziennikarki, która przez prawie piętnaście lat kierowała działem reportażu w „Gazecie Wyborczej”. Porządkując stare listy, autorka trafiła na rodzinną zagadkę: jej wuj Ignacy Raczkowski spędził wojnę w obozie odosobnienia dla polskich oficerów, prowadzonym przez polskie władze wojskowe. Co taki odbiegający od oficjalnej historiografii kłopotliwy epizod II wojny światowej znaczy dla autorki? Co mówi o nas, Polakach i naszej pamięci?

  Wtorek, 12 marca. Spotkanie z Józefem Henem, z udziałem Jerzego Treli i Bożeny Stachury
  Kolejne części diariusza Józefa Hena cieszą się niesłabnącym uznaniem czytelników. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazała się nowa książka publicysty, zatytułowana "Ja, deprawator", która zawiera jego pisane na bieżąco spostrzeżenia i refleksje dotyczące wydarzeń z lat 2016–2018, natomiast w lutym ukażą się wznowienia "Oka Dajana" i "Pingpongisty". Rozmowie z pilnym obserwatorem dzisiejszej kultury i polityki towarzyszyć będzie czytanie performatywne fragmentów jego książek w wykonaniu wybitnych aktorów: Jerzego Treli oraz Bożeny Stachury.

  Środa, 13 marca .Ewa Lipska – „Pamięć operacyjna”
  „Nadchodzi awaria świata. Ale jeszcze drzemie rozleniwiona w zaroślach" – pisze Ewa Lipska w jednym z wierszy z wydanego w 2017 roku tomiku "Pamięć operacyjna", który jest przyczynkiem do festiwalowego spotkania z autorką. Zbiór ten określono jako dużo bardziej zaangażowany społecznie niż wcześniejsze.

  Czwartek, 14 marca. Michał Rusinek – „Mowa (bez) nienawiści i Wisława Szymborska”
  Podczas dyskusji wokół „mowy nienawiści”, która wróciła po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, często przywoływano wiersz „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej: „Spójrzcie, jak wciąż sprawna, / Jak dobrze się trzyma /w naszym stuleciu nienawiść…”. Organizatorzy poprosili Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza poetki i znawcę jej twórczości, autora tekstu Mowa (bez) nienawiści, który został opublikowany na łamach magazynu psychologicznego „Charaktery”. Wieczór dopełni opierający się na poezji Szymborskiej monodram w wykonaniu Magdaleny Smalary, aktorki Teatru Polskiego w Warszawie, twórczyni widowiska „Wszędzie jest wyspa TU”, zbudowanego z wierszy noblistki.


  Niedziela,17 marca. Projekcja filmu „Dobra zmiana” i spotkanie z jego reżyserem, Konradem Szołajskim
  Reżyser Konrad Szołajski mówi o swojej twórczości, że jest ona opowieścią o Polsce w kolejnych okresach współczesnej historii. Jak stwierdza, jego filmy łączy to, że zazwyczaj nie podobają się aktualnej władzy, bo ukazują aktualne problemy wynikające z kolejnych „pomysłów na Polskę”. Film będzie również podstawą do rozmowy z reżyserem, pokazuje na przykładzie dwóch kobiet, jak podzieliło się nasze społeczeństwo po wyborach w 2015 roku.

  Poniedziałek, 18 marca .Zbigniew Bujak – „Porozumienia społeczne jako fenomen europejskiej kultury”
  „Solidarność”, rozumiana jako siła społeczna, która doprowadziła do bezkrwawych przemian, jest wciąż jednym z głównych haseł, z jakimi kojarzona jest Polska za granicą. Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL-u, polityk i wykładowca akademicki, będzie mówił o tym, czy polski model rozwiązywania poważnych problemów społecznych w bezprzemocowy sposób, który został wcielony w życie w Porozumieniach Sierpniowych i Okrągłym Stole, ma walor unikalności, i czy może być propozycją dla dzisiejszego, pogrążonego w rozmaitych kryzysach świata.


  Wtorek,19 marca. Grzegorz Gauden i jego nowa książka o pogromie we Lwowie
  Grzegorz Gauden, były redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i wieloletni dyrektor Instytutu Książki, opowie o drodze, która doprowadziła do powstania jego książki "Lwów non fiction". Opowieść o pogromie listopadowym 1918.


  Środa, 20 marca. Profesor Mirosław Kofta – „Myślenie spiskowe – jak wpływa na nasze życie polityczne?”
  Jak sprawić, by w skomplikowanym i często nieprzewidywalnym świecie poczuć się znów pewnie i bezpiecznie? Przyjąć teorię spiskową: to, co było niejasne i trudne do wytłumaczenia, nagle stanie się oczywiste, bo będziemy wiedzieć, kto za tym stoi. Szukając odpowiedzi na pytania, jak popularna staje się taka strategia oraz jak przekłada się to na nasze życie społeczne i polityczne, zaproszono do rozmowy profesora Mirosława Koftę, pracownika naukowego Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, członka zespołu Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego.


  Czwartek, 21 marca. Ojciec Ludwik Wiśniewski
  „Jestem przekonany, że Paweł, który jest już u Boga, chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych”, mówił legendarny gdański duszpasterz ojciec Ludwik Wiśniewski podczas pogrzebu Pawła Adamowicza. Czy w dzisiejszym świecie można skutecznie działać, nie wchodzić w układ ze złem, pozwalając sobie na stosowanie złych środków, które uświęcą dobry cel? Bogdan Białek będzie rozmawiał ze słynnym duchownym.


  Goście Festiwalu Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści”

  Adam Michnik - dziennikarz, publicysta i działacz społeczny. W latach 1968-1989 jedna z głównych postaci opozycji antykomunistycznej, członek Komitetu Obrony Robotników i „Solidarności”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Współzałożyciel i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

  Profesor Adam Leszczyński - politolog, historyk, dziennikarz, publicysta. Członek zespołu redakcyjnego „Krytyki Politycznej”, współzałożyciel i autor tekstów na portalu OKO.press.

  Profesor Janusz Grzelak - psycholog, działacz „Solidarności”. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu jako wiceprzewodniczący zespołu ds. oświaty i nauki z ramienia strony opozycyjnej. Wiceminister edukacji w rządzie Mazowieckiego.

  Profesor Janusz Reykowski - psycholog, kierownik Pracowni Psychologii Politycznej, współzałożyciel Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. W latach 1949–1990 członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, od 1988 członek Komitetu Centralnego. Z ramienia tej partii uczestniczył w Okrągłym Stole jako przewodniczący zespołu do spraw reform politycznych.

  Anna Bikont - reporterka i pisarka, w latach 80. redaktorka podziemnych „Tygodnika Mazowsze” i „Solidarności”, współzałożycielka „Gazety Wyborczej”. Autorka takich pozycji jak My z Jedwabnego (Europejska Nagroda Książkowa, Nagroda Nike 2005), Sendlerowa. W ukryciu (Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego). W 2018 roku wydawnictwo „Czarne” wydało napisaną przez nią wraz z Heleną Łuczywo biografię Jacka Kuronia zatytułowaną Jacek.

  Paula Sawicka - psycholog i działaczka społeczna, w latach 70. i 80. działaczka opozycyjną. W latach 90. związana z Unią Demokratyczną i Unią Wolności. W latach 2004–2014 prezes Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. Przyjaciółka Marka Edelmana, który ostatnie lata życia spędził w jej warszawskim mieszkaniu. Wraz z nim stworzyła książkę I była miłość w getcie.

  Andrzej Kuroń - przedsiębiorca, społecznik. Brat Jacka Kuronia.

  Grażyna Staniszewska - z wykształcenia polonistka, od 1980 roku działaczka „Solidarności”. Uczestniczka obrad okrągłego stołu, jako jedyna kobieta biorąca udział w obradach plenarnych. Posłanka na Sejm kilku kadencji, przez jedną kadencję senator i posłanka do Parlamentu Europejskiego. Związana z Unią Europejskich Demokratów. Działaczka wielu organizacji społecznych, zwłaszcza związanych z regionem beskidzkim.

  Henryk Wujec - działacz opozycji demokratycznej w latach PRL, członek Komitetu Obrony Robotników. W stanie wojennym internowany. W latach 1988-1990 sekretarz Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym „Solidarności” Lechu Wałęsie. Uczestnik Okrągłego Stołu w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W III Rzeczypospolitej poseł przez trzy kadencje.

  Władysław Frasyniuk - w czasie PRL działacz opozycji demokratycznej, współzałożyciel „Solidarności”. W latach 1981–1982 kierował niejawnym Regionalnym Komitetem Strajkowym Dolny Śląsk. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Na początku lat 90. zaangażował się w działalność samorządową, następnie w latach 1999-2001 poseł na Sejm.

  Maja Komorowska - aktorka teatralna i filmowa, od 1972 występująca w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Zdobywczyni wielu nagród, między innymi dwukrotnie nagrody Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za pierwszoplanową rolę kobiecą. W latach 1991–2016 profesor Akademii Teatralnej w Warszawie.

  Małgorzata Szejnert - reporteka i pisarka. Wieloletnia szefowa działu reportażu "Gazety Wyborczej". Książka Czarny ogród przyniosła jej Nagrodę Mediów Publicznych COGITO. Lauretka Nagrody Literackiej Gdynia 2010 za twórczość wymykającą się wszelkim klasyfikacjom. W 2018 roku wydała książkę Wyspa Węży.

  Olga Tokarczuk - pisarka, autorka między innymi książek Podróż ludzi Księgi, Prawiek i inne czasy (1996; Paszport „Polityki” 1996, Nagroda Fundacji im. Kościelskich 1997), Bieguni (2007; Nagroda Nike 2008, Międzynarodowa Nagroda Bookera 2018), Księgi Jakubowe (2014; Nagroda Nike 2015).

  Józef Hen - pisarz, publicysta, dramaturg, reportażysta, scenarzysta filmowy. Zadebiutował już w 1947 roku. Pisał reportaże, opowiadania, powieści. Był autorem scenariuszy filmowych, między innymi do Prawa i pięści. Współpracował z paryską „Kulturą”. Jego ogromna twórczość była tłumaczona na wiele języków europejskich.

  Jerzy Trela - aktor teatralny, i filmowy. W 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, następnie do 2014 roku w Narodowym Starym Teatrze. Obecnie występuje w Teatrze STU Jest wykładowcą szkoły teatralnej w Krakowie.

  Bożena Stachura - aktorka teatralna i filmowa. Wsytępuje w Teatrze Narodowym w Warszawie, gościnne w Teatrze Kamienica i Och-Teatrze. Zagrała rolę Beaty w filmie Jak pies z kotem w reżyserii Janusza Kondratiuka (2018).

  Ewa Lipska - poetka i felietonistka. Debiutowała w 1964 publikacjami w „Życiu Literackim” i „Dzienniku Polskim”. Wydawane od 1967 zbiory wierszy przyniosły jej liczne nagrody, między innymi nagrodę PEN-Clubu, Nagrodę Miasta Krakowa. W 2017 roku wydała zbiór wierszy Pamięć Operacyjna.

  Doktor Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Przez 6 lat pełnił rolę sekretarza Wisławy Szymborskiej. Adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje fundacją opiekującej się spuścizną Wisławy Szymborskiej.

  Magdalena Smalara - aktorka teatralna i filmowa. Od 2002 roku występuje w Teatrze Polskim w Warszawie. Twórczyni widowiska Wszędzie jest wyspa TU, zbudowanego z wierszy Wisławy Szmborskiej.

  Doktor Konrad Szołajski - reżyser i scenarzysta filmowy. W latach 1993-94 prowadził zajęcia z reżyserii filmowej w Katedrze Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Zbigniew Bujak - działacz społeczny, polityk i nauczyciel akademicki. Od 1980 roku był zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej, zakładał „Solidarność” w Zakładach Ursus. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Przez dwie kadencje był posłem.

  Grzegorz Gauden - dziennikarz prasowy i radiowy. Na początku lat 80. działał w „Solidarności”. Związał się zawodowo z mediami, w latach 2004-2006 redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

  Profesor Mirosław Kofta - psycholog, pracownik naukowy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, członek Rady Naukowej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Autor ponad stu artykułów naukowych. Jest jednym z rozmówców w książce Psychologia Okrągłego Stołu.

  Ludwik Wiśniewski - dominikanin. Do zakonu wstąpił w 1952 roku, w 1961 roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez wiele lat posługiwał jako duszpasterz akademicki: najpierw w Gdańsku, następnie w Lublinie i we Wrocławiu. W prowadzonych grupach tworzył przestrzeń wolności. Dziś w swoich artykułach i wypowiedziach odważnie komentuje sytuacje Polski i polskiego Kościoła. W 2018 roku ukazała się jego książka Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę.
  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  IV ŚWIĘTOKRZYSKI FESTIWAL SMAKÓW. ZAPRASZAMY

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia

  Na językach

  Zdrowie i uroda