Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykły obiekt powstaje w Michniowie. Nowoczesne mauzoleum martyrologi polskiej wsi nabiera kształtów

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
  W Michniowie prowadzone są prace z użyciem ciężkiego sprzętu. Zgodnie z zamysłem projektanta kolejne segmenty mauzoleum będą dokumentować ruinę, w jaką popadała w czasie wojny polska wieś.
W Michniowie prowadzone są prace z użyciem ciężkiego sprzętu. Zgodnie z zamysłem projektanta kolejne segmenty mauzoleum będą dokumentować ruinę, w jaką popadała w czasie wojny polska wieś. Mateusz Bolechowski
Michniów znany jest dzięki tragicznym wydarzeniom z 1943 roku, kiedy w odwecie za pomoc partyzantom Niemcy spalili wieś, mordując niemal wszystkich mieszkańców. Po wojnie stworzono tam izbę pamięci, w małym, drewnianym domku. Potem dzięki pomocy fundacji Polsko - Niemieckie Pojednanie zbudowano nowoczesny budynek mauzoleum.

Na placu za nim stanęło kilkaset krzyży - każdy upamiętnia jakąś spacyfikowaną w czasie wojny polską wieś. Kilka lat temu zapadła decyzja o rozbudowie Mauzoleum Martyrologii i Męczeństwa Wsi Polskiej. Wybrano potężny projekt słynnego artysty, Mirosława Nizio. Jego najbardziej znane dzieło to Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2009 roku zaczęto prace. Unijnych pieniędzy nie udało się zdobyć, rząd postanowił sam je wyłożyć.

Z przerwami

Najpierw zmodernizowano dotychczasową siedzibę. Przystosowano ją do nowych zadań. - W budynku docelowo nie będzie wystaw. Parter zajmie biblioteka i pracownia naukowa, na piętrze będą biura, w podziemiach - kawiarenka. Powstał parking, budynek techniczny, winda dla niepełnosprawnych. Teren ogrodzono. Pierwszy etap kosztował 3,5 miliona złotych - informuje Stanisław Krogulec, szef placówki, będącej częścią Muzeum Wsi Kieleckiej. Potem była przerwa - zabrakło pieniędzy. W drugim etapie zbudowano podpiwniczenia, zaczął powstawać budynek. Część trzeba było rozebrać, nie odpowiadał projektowi. Obecnie nowa firma prowadzi prace, które idą szybko. Jeszcze w tym roku ma być gotowa konstrukcja 160 - metrowej długości budynku. Betonowe ściany mają fakturę desek. Całość wyglądem nawiązuje do chłopskiej stodoły, coraz bardziej zrujnowanej. Ma pokazywać popadanie w ruinę polskiej wsi w okresie okupacji. Na końcu będzie już tylko las. Prawdziwy.

Tablice i krzyże

Wyremontowano kapliczkę, na ogrodzeniu są metalowe tabliczki z nazwami 817 spacyfikowanych wsi. Z terenów dzisiejszej Polski. - Z Kresami byłoby ich ponad 2,5 tysiąca. Obok budynku na nowo staną krzyże. Stary obelisk z nazwiskami zamordowanych michniowian zostanie w tym samym miejscu. Przeniesiona zostanie słynna rzeźba - "Michniowska Pieta" - wyjaśnia Stanisław Krogulec. Wykonano już odwierty - obiekt będzie miał ogrzewanie geotermalne. Muzeum ma być na wskroś nowoczesne, nasycone multimediami. Trwający, trzeci etap prac pochłonie 10 milionów złotych. Kolejne rozłożone są na trzy lata, mają kosztować dodatkowe 10 milionów. Kiedy mauzoleum zostanie otwarte? - Chciałbym doczekać przecięcia wstęgi. Jeśli będą pieniądze, powinno to nastąpić za jakieś trzy lata - ocenia kierownik placówki.

Potrzebne eksponaty

Budowa to jedno, ale obiekt trzeba wyposażyć. Informatyków i historyków czeka ogrom pracy. O eksponaty dokumentujące życie wsi z lat 40 - tych ubiegłego wieku jest coraz trudniej. Potrzeba ich wiele. - Wciąż docieramy do świadków tamtych wydarzeń, nagrywamy relacje. Bywało, że kilka tygodni po nagraniu człowiek, z którym rozmawialiśmy, umierał. To, co zbierzemy, musi być naukowo opracowane, zyskać opis i tłumaczenie na kilka języków- mówi Krogulec. Mauzoleum w Michniowie ma być jedynym w Polsce tej wielkości, dokumentującym losy chłopów i wsi polskich w czasie II wojny światowej. Opowie o codziennym życiu, niemieckich represjach, partyzantce i tym, co spotkało mieszkających we wsiach Żydach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie