Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niszczyła go woda

Rafał BANASZEK

Kościół w Kossowie, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku, wymagał natychmiastowych prac remontowych z uwagi na zagrażające mu przecieki wody. Zalewany deszczem ulegał niszczeniu w bardzo szybkim tempie. Władze gminy Radków podjęły się ratowania tego zabytku, który odwiedzają co roku w październikową niedzielę delegacje z całego województwa, ododdając tutaj hołd największej bitwie partyzanckiej, jaka rozegrała się po powstaniu warszawskim pomiędzy 74 oddziałem pułku piechoty Armii Krajowej a Niemcami.

W ubiegłym roku Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Radków złożyło wniosek o dofinansowanie remontu zabytkowego kościoła w Kossowie. W lipcu tego roku stowarzyszenie otrzymało pozytywną opinię o dofinansowaniu tego zadania w wysokości 65 procent ze środków strukturalnych Unii Europejskiej. 22 sierpnia została podpisana umowa z wykonawcą, który został wyłoniony w drodze przetargu. Jest nim firma budowlana z Nowego Targu, która specjalizuje się w rekonstrukcji i remoncie obiektów drewnianych.

Zakres prac remontowych kościoła w Kossowie dotyczył między innymi wzmocnienia konstrukcji drewnianej dachu, całkowitej wymiany gontu na kościele i dzwonnicy, wymiany stolarki okien, drzwi i podłóg na całej powierzchni kościoła oraz na chórze wraz ze schodami wejściowymi, wykonania instalacji wewnętrznej elektrycznej, instalacji zabezpieczającej przed pożarem, włamaniem oraz wykonania ociepleń stropu, a także posadzki z piaskowca w bocznych nawach i wokół całego kościoła przy ścianach. Roboty rozpoczęły się 1 września i mają się zakończyć do 15 grudnia.

Wszystkie te zabiegi renowacyjne zostały wycenione drogą przetargu na ponad 298 tysięcy złotych. Po ich wykonaniu nastąpi rozliczenie finansowe i wtedy gmina Radków będzie mogła wnioskować o przyznanie środków z Unii Europejskiej w wysokości 65 procent, co stanowi kwotę około 200 tysięcy złotych. 10 procent kosztów pokryje budżet państwa, czyli około 30 tysięcy złotych. Pozostałe środki będą pochodziły z funduszy własnych stowarzyszenia. Złożą się na nie dobrowolne składki członków rodziny parafialnej Kossowa. Proboszcz Andrzej Zuber gromadzi już pieniądze na koncie parafii i przekazuje je na konto stowarzyszenia. Obecnie remont kościoła finansowany jest z zaciągniętego kredytu w wysokości 240 tysięcy złotych.

- Nasz kościół wymagał natychmiastowych prac z uwagi na przecieki wody. Zalewany deszczem był dewastowany w szybkim tempie. Obecnie, cały czas śledzimy przebieg prac. Dążymy do zachowania tego pięknego zabytkowego obiektu dla przyszłych pokoleń. Prace remontowe są prowadzone pod nadzorem i przy ścisłej współpracy ze świętokrzyskim wojewódzkim konserwatorem zabytków w Kielcach. Kościół jest bardzo stary, pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku - opowiada proboszcz Andrzej Zuber.

- Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z dokumentacją. Po rozbiórce dachu wyniknęła konieczność wymiany większej liczby elementów, które nie były przewidziane w projekcie remontu. Już dziś wiadomo na przykład, że sygnaturka, która nie była objęta zakresem robót i dotacją, musi być zrobiona. Jako prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Radków i główny inwestor tego zadania, systematycznie prowadzę bieżące konsultacje z inspektorem nadzoru, gdyż wszystkie działania muszą być uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków - mówi wójt Stanisław Herej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie