Noc Muzeów w Kielcach. Atrakcje za darmo! Gdzie się wybrać?

LidZaktualizowano 
Europejska Noc Muzeów to wyjątkowa okazja do zwiedzania o nietypowej porze placówek kultury, głównie muzeów. Z reguły zapraszają one od 20 do 24 szykując dodatkowe atrakcje. Do nocnego zwiedzania zapraszamy z soboty na niedzielę, 18 maja.Tej nocy wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zobacz, gdzie warto wybrać się w Kielcach.

Muzeum Zabawek i Zabawy przygotuje z tej okazji specjalną grę miejską pod hasłem "Ukryta różnorodność". Uczestnicy będą musieli odwiedzić wiele placówek, wykazać się spostrzegawczością i dociekliwością. Karty do gry zostaną udostępnione na stronach internetowych instytucji kultury uczestniczących w przedsięwzięciu oraz będą dostępne w formie drukowanej w siedzibach kieleckich muzeów o godz. 20 w sobotę.

W Instytucie Dizajnu odbędzie się „Noc Wspomnień”, w ramach której goście wybiorą się w nostalgiczną podróż do kultowej, działającej do lat 90. kawiarni „Biruta”. . Aby przywołać dawne lata spotkamy się przy makiecie kawiarni, która działała od lat 70 do 90-tych na rogu ulicy Kaczmarka (dawniej Nowotki). Postaramy się przypomnieć smaki, dźwięki i wnętrze.

Warto przyprowadzić rodziców, wujków, znajomych, którzy chodzili do Biruty, przynieść zdjęcia i wspomnienia. Zebrany materiał posłuży do stworzenia wystawy, która przybliży jej losy, pozwoli docenić wyjątkową modernistyczną bryłę i rolę, jaką pełniła na towarzyskiej mapie ówczesnych Kielc.

Bogatą ofertę przygotował też Instytut Pamięci Narodowej, w planach m.in. pokazy filmów, prezentacja gier planszowych i puzzli edukacyjnych, rekonstrukcja biura paszportowego i celi więziennej, zwiedzanie magazynu głównego. W Energetycznym Centrum Nauki goście będą mogli na własną rękę poeksperymentować na aż 28 interaktywnych urządzeniach, rozstawionych w strefach tematycznych „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”.

Dworek Laszczyków w Kielcach podczas Europejskiej Nocy Muzeów w godz. 20.00-23.30. Tej nocy Muzeum Wsi Kieleckiej zainauguruje nową wystawę zatytułowaną „Ludowe obrazy religijne w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej” pokazując ponad 90 obrazów religijnych i dewocjonaliów pochodzących ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej z XIX i początków XX wieku. Z okazji Nocy Muzeów na dziedzińcu Dworku Laszczyków uruchomione zostanie kino letnie, a w nim filmy "Muzeum Utracone", "Ginące zawody" oraz spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni.

W sobotnią noc 18 maja Muzeum Narodowe od godz. 19 do 24 zaprasza do oddziałów (oprócz Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich - zamknięty z powodu remontu) a oddział w Wiślicy od 14 do 20. Dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe. Ostatnie wejście do Muzeum godzinę przed zamknięciem.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego proponuje zwiedzanie wystawy czasowej Między słowem a obrazem. Muzeum Dialogu Kultur proponuje pokaz filmu „ANUBUMIN” (reż. Zanny Begg, Oliver Ressler, Austria, Australia 2017, 18'), będącego w programie 17. edycji Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS, który odbędzie się w dniach 20–26.05.19 w Muzeum Dialogu Kultur, Rynek 3.

Uzależnione od międzynarodowej pomocy niewielkie wyspiarskie Nauru na Pacyfiku jest miejscem, w którym Australijczycy przetrzymują niechcianych gości. Film Resslera i Begg zawiera unikalne, zarejestrowane ukrytą kamerą nagrania z ośrodków, gdzie w nieludzkich warunkach przetrzymywani są azylanci. Zdjęciom towarzyszą wypowiedzi byłych pracowników – sygnalistów, opisujących tragiczną sytuację ludzi skazanych bezterminowo na pobyt w tropikalnym piekle.

Muzeum zaprasza także na wystawę Artura Ptaka „Od alegorii do autorskiego znaku” oraz „30/100_PL”. 30 lat Wolności, to wystawa fotograficzna autorstwa Piotra Wójcika. Ekspozycja składa się z trzech części, z których każda ukazuje współczesny obraz Polski.

Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach włącza się w ogólnoeuropejską akcję Nocy Muzeów 2019. W sobotę, 18 maja od godz. 18 do godz. 24, otworzy swoje sale, galerie zwiedzającym oraz zapewni moc atrakcji, w tym oprowadzania kuratorskie, warsztaty twórcze wprowadzające w tajniki sztuki, pokazy, prelekcje.

O każdej pełnej godzinie będzie możliwość zwiedzania Instytutu Sztuk Pięknych, w tym pracowni malarskich, rysunkowych, graficznych, rzeźbiarskich, studia fotograficznego, tekstyliów użytkowych, malarstwa ściennego i wielu innych. Wspólnie ze studentami, doktorantami i wykładowcami będzie można uczestniczyć w warsztatach tworzenia odlewów rzeźbiarskich, pracy z użyciem komputerowych technologii graficznych, sprawdzić do czego służy matryca graficzna, zobaczyć międzynarodową wystawę sztuki współczesnej artystów posługujących się językiem geometrii, dowiedzieć się w jaki sposób człowiek może zobaczyć dźwięk i usłyszeć kolor. Wstęp bezpłatny.

Sąd Okręgowy w Kielcach po raz trzeci weźmie udział w obchodach „Nocy Muzeów”. Na uczestników czeka wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie budynku Sądu Okręgowego w Kielcach przy ulicy Seminaryjskiej 12a oraz pokoju dla konwojowanych (tzw. „dołek”). Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę prac artystycznych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach oraz strojów urzędowych sędziego, prawników z korporacji prawniczych, a także strojów osadzonych w Areszcie Śledczym. Nadto, zwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa archiwalnych zbiorów bibliotecznych, materiałów historycznych i kronika sądu.

Dużą atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość wzięcia udziału w symulowanych rozprawach karnych, które odbędą się w godzinach: 19.00, 20.00, 21.00 i w rozprawach cywilnych, realizowanych w godzinach: 18.30, 19.30, 20.30.

Nadto, przewidziane są prezentacje biegłych sądowych z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach pod tytułem: „Medycyna sądowa i rekonstrukcja wypadków drogowych” oraz wykład Funkcjonariusza Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach na temat „Odpowiedzialność nieletnich i szeroko pojęte bezpieczeństwo – cyberzagrożenia, substancje psychoaktywne, dopalacze”.

Dodatkowo, zwiedzający będą mogli zobaczyć prezentację nowych technik informatycznych stosowanych w sądzie oraz wziąć udział w konkursie z nagrodami pn. „Mistrz klawiatury – przyszły protokolant sądowy”. Na najmłodszych czeka Kącik z pieczątkami i konkursami.

Niezwykłe zdjęcia podczas Nocy Muzeów w IPN

Nieznane dotychczas dokumenty oraz fotografie z okresu II wojny światowej będzie można zobaczyć w trakcie Nocy Muzeów organizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Przewodnim motywem będzie agresja na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz okres okupacji niemieckiej. Ma to związek z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić 18 maja siedzibę IPN w Kielcach, będzie czekało wiele atrakcji. Już przed wejściem zostanie ustawiony namiot, w którym będą wyświetlane filmy dokumentalne dotyczące tematyki II wojny światowej. W budynku zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona akcji AB, w wyniku której Niemcy wiosną i latem 1940 roku zamordowali 6,5 tysiąca Polaków.

Goście będą mogli zwiedzić również magazyn główny i uzyskać informacje na temat zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej. Jednocześnie udostępniony zostanie podziemny schron. W znajdujących się pod siedzibą Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach pomieszczeniach zostały zaaranżowane pokój biura paszportowego i cela więzienna. Na terenie schronu zostaną zaprezentowane również obwieszczenia, odezwy oraz prasa z okresu II wojny światowej

„Album Werensa”
Prawdziwą perełką, która czeka na zwiedzających siedzibę IPN w Kielcach będzie prezentacja reprodukcji albumu fotograficznego, który znajdował się w posiadaniu Mieczysława Werensa, mieszkańca Czarneckiej Góry w powiecie koneckim.
– To niezwykle interesująca rzecz. Zawiera on fotografie, które zostały przekazane przez właściciela tego albumu jako dowód rzeczowy w postępowaniu prowadzonym przez Okręgową Komisję Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach – powiedziała Patrycja Zatorska-Milewska z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Reprodukcje zdjęć w nim zachowanych zostały najprawdopodobniej wykonane przez Mieczysława Cupera. Zapewne było ich znacznie więcej, jednak większość nie przetrwała okresu wojny. – Niemcy z różnych jednostek stacjonujących w Czarneckiej Górze i Stąporkowie przekazywali Mieczysławowi Cuperowi filmy do wywołania. Cuper wykonywał zwykle dodatkowe odbitki, które ukrywał. Ponadto szereg z nich wykonał osobiście – dodała pracownica kieleckiego IPN.

Album został przygotowany w formie wystawy, która będzie prezentowana w jednym z pomieszczeń w schronie. Na ekspozycji znajdziemy fotografie z okresu okupacji niemieckiej między innymi z Kielc, Niekłania oraz Stąporkowa.

„Signal Extra”

Podczas Nocy Muzeów, w formie wystawy zostanie zaprezentowana również gazeta „Signal Extra”. Była ona wydawana przez Niemców w kilkunastu językach. Głównymi tematami poruszanymi w czasopiśmie były: sprawność niemieckiej armii, budowa wspólnoty gospodarczej pod przywództwem III Rzeszy oraz walka z bolszewizmem zagrażającym europejskiemu dziedzictwu.
Prezentowany na ekspozycji egzemplarz to specjalna wkładka "Signal Extra" poświęcona w całości powstaniu warszawskiemu. – Jest to spojrzenie na wydarzenia z 1944 roku z perspektywy Niemców, którzy podkreślali bezsensowność walki w stolicy – wyjaśniła Patrycja Zatorska-Milewska. Gazeta „Signal Extra” została przekazana do Instytutu Pamięci Narodowej przez osobę prywatną w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”.

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej nie zapomnieli również o najmłodszych. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można ułożyć puzzle edukacyjne oraz zagrać w gry planszowe, m.in.: „Niepodległa”, „Polak Mały”, „303”, „ZnajZnak – Sport”, „ZnajZnak – Pamięć”, „Pamięć ‘39”, „Miś Wojtek” i „Awans – zostań marszałkiem Polski”. Natomiast w godzinach 19.00 – 19.30 archiwiści będą czytali komiks „Wojenna Odyseja Antka Srebrnego”.

W punkcie informacyjnym wszyscy zainteresowani będą mogli pobrać formularze wniosków, materiały edukacyjne i broszury, a także uzyskać informacje na temat sposobu przekazywania dokumentów do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej.
Nocne zwiedzanie ekspozycji historycznych czeka na zwiedzających w siedzibie Delegatury IPN w Kielcach przy Alei na Stadion 1 w sobotę 18 maja, w godzinach 18-24.

Źródło: vivi24

Wideo

Materiał oryginalny: Noc Muzeów w Kielcach. Atrakcje za darmo! Gdzie się wybrać? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Nie rozśmieszajcie mnie, że IPN ma bogatą ofertę. To wszystko już było. Schron, magazyn i facet, który opowiada o skanowaniu w kółko to samo. Do znudzenia

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3