MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Opatowie. Nocne zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej i Domu Muzealnego

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Noc Muzeów w Opatowie Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej i Domu Muzealnego
Noc Muzeów w Opatowie Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej i Domu Muzealnego archiwum
W ramach obchodzonej w sobotę, 18 maja Nocy Muzeów, Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie zaprasza na nocne zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej oraz Domu Muzealnego. 

Noc Muzeów 2024 w Opatowie

W sobotę, 18 maja Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie zaprasza na Noc Muzeów. Nocne zwiedzanie zaplanowano w Podziemnej Trasie Turystycznej oraz Domu Muzealnym imienia Rodziny Bukowieckich.
Zwiedzanie obu atrakcji będzie całkowicie bezpłatne. W Podziemnej Trasie Turystycznej jak również w Domu Muzealnym pierwsze zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się o godzinie 18.

Noc Muzeów to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, w ramach którego za darmo zwiedzać można nawet największe i najbardziej oblegane przez turystów muzea i atrakcje turystyczne.

Podziemna Trasa Turystyczna składa się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Opatowskie piwnice zaczęły powstawać najprawdopodobniej w XIII wieku. Najstarsze detale, widoczne na trasie, pochodzą z XV wieku. Ich eksploracja miała miejsce w latach 60. i 70. XX wieku, a prowadzili ją członkowie Krakowskiego Klubu Turystyki Jaskiniowej pod kierownictwem inż. Stanisława Nowosielskiego. Od 1971 roku rozpoczęto w odkrytych pomieszczeniach działania ratunkowo-zabezpieczające, prowadzone pod nadzorem specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przez górników z PRG Bytom. Sama trasa została udostępniona do zwiedzania w 1984 roku. Obecnie trasa liczy ok. 500 metrów i biegnie na trzech kondygnacjach pod opatowskim rynkiem, ulicami oraz kamienicami. Wejście i wyjście odbywa się w tym samym punkcie - przy pl. Obrońców Pokoju 18. Na trasie znajduje się kilkanaście komór. Podczas zwiedzania zobaczyć można ekspozycję, związaną z miastem oraz Ziemią Opatowską.

Wybudowanie Domu Muzealnego znajdującego się obok szpitala św. Leona w Opatowie należy datować na początek XIX wieku. W budynku mieści się Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. Muzeum powstało w 2005 roku w wyniku współpracy powiatu opatowskiego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM”. Jej siedzibą był budynek opatowskiego Starostwa. Obecnie po przeprowadzonej renowacji, siedzibą muzeum stał się Dom Muzealny. Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy książki i dokumenty. Znajdują się tu zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć, jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie. Wśród map wypożyczonych z PODGiK Opatów prezentowane są m.in. mapy ewidencyjne z terenów zaboru rosyjskiego. Ponadto muzeum dysponuje również eksponatami w postaci map Republiki Południowej Afryki. Wśród eksponatów znajdują się m.in. XX-wieczne teodolity, XIX-wieczna kierownica stolikowa do sporządzania map w terenie, duży zbiór map katastralnych oraz książka "Jeometria praktyczna" wydana w 1786 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papszun ponownie trenerem Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie