Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc spadających gwiazd 2016 z 12 na 13 sierpnia. Jak i gdzie oglądać perseidy?

Agata Chrobot
Noc spadających gwiazd  z 12 na 13 sierpnia.
Noc spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia. freeimages.com
Każdemu z nas zdarzyło się tak robić, albo przynajmniej znamy przesąd, mówiący, że gdy widzimy spadającą gwiazdę powinniśmy pomyśleć życzenie. W nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli pomyśleć je nawet 200 razy na godzinę! To będzie najbardziej spektakularna noc tych wakacji – pełna Perseidów.

ZOBACZ TAKŻE:
Timelapse ukazujący deszcz spadających gwiazd

(Dostawca: TVN)

Zjawisko to występuję cyklicznie, jednakże w tym roku zapowiadają się niezwykle sprzyjające warunki, dlatego, że światło księżyca nie powinno przeszkadzać w obserwacji.

Co prawda, Perseidy można zauważyć od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najlepiej widoczne będą właśnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. W tym roku nastąpi tak zwany poryw, co oznacza, że pojawią się z dwukrotnie większą niż dotychczas częstotliwością. – Będzie spadało około 150, a nawet 200 meteorów na godzinę, a nie jak zazwyczaj 80 – poinformował Bill Cooke, ekspert NASA w dziedzinie meteorów.

Perseidy nazywa się także Łzami Świętego Wawrzyńca. To rój meteorów, widocznych w sierpniu każdego roku. Będzie można je zobaczyć gołym okiem - wystarczy wybrać się na terenową eskapadę w miejsce, gdzie nie dociera żadne sztuczne światło.

Skąd będą najlepiej widoczne?

- Aby oglądać perseidy nie potrzeba żadnych teleskopów, ani innego sprzętu. Nie podam dokładnego miejsca w Kielcach, gdzie najlepiej się wybrać. Radzę natomiast, aby pojechać albo iść tam, gdzie jest ciemno. To znaczy, w takie miejsce, gdzie nie pada żadne światło - mówi doktor Janusz Krywult, z Zakładu Astrofizyki w Instytutcie Fizyki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Oko ludzkie jest bardzo czułe, ale czułość wzrasta wraz z ciemnością. Po godzinie spędzonej w ciemnym miejscu będziemy widzieć o wiele więcej Perseidów, niż na początku – dodaje wykładowca.

Pytanie o której?

Perseidy będą widoczne od około godziny 22. Wtedy pojawi się na nieboskłonie Konstelacja Perseusza, z której wylatują, ale do szczytu roju, czyli największej ilości widocznych, spadających gwiazd dojdzie po północy. - Aby obserwować perseidy, polecam wziąć leżak lub koc, albo po prostu wygodnie gdzieś usiąść - tak żeby widzieć cały nieboskłon. Perseidy będą pojawiać się co jakiś czas, w różnych miejscach. Trzeba się przyglądać i czekać, a na pewno będzie to niezapomniany widok – dodaje doktor Janusz Krywult.

Rzadka okazja

Tak duża częstotliwość spadających gwiazd występuje raz na 12 lat, a tak dobra widoczność, jaka zapowiada się w tym roku wystąpi dopiero za dwa lata. Uzależniona jest od tego, kiedy wypada pełnia Księżyca.
Więc naprawdę warto wybrać się w nocy z 12/13 sierpnia gdzieś poza aglomerację miejską i poobserwować. Jeśli nie dla niezapomnianego widoku to może dla stereotypowych życzeń?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie