Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Świętych w parafiach diecezji kieleckiej. Zobacz, w których parafiach odbędzie się czuwanie przy relikwiach świętych [ZDJĘCIA]

dor
W Wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, 31 października, w wielu kościołach odbędzie się Noc Świętych - czuwanie modlitewne przy relikwiach świętych. Hasłem tegorocznego spotkania będą słowa „W mocy Bożego Ducha".

- Święci są jak gwiazdy, które rozświetlają niebo. Źródłem ich blasku, jest Bóg, którego przyjęli już za życia ziemskiego, stając się wzorem życia wiarą. Wpatrując się w nie, widzimy nie tylko piękno ich blasku, ale odkrywamy również swoistego rodzaju mapę ku świętości. Bo tak jak gwiazdy na niebie, święci ukazują kierunek dojrzewania w Bogu. W tym roku szczególną uwagę skupimy na niektóre z tych gwiazd - mówił ksiądz Marcin Boryń z Kielc.

Noc Świętych - czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W wielu parafiach w tych wydarzeniach uczestniczą tłumy wiernych.

- To jest chrześcijańska odpowiedź na Halloween - wyjaśniał nam ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik kieleckiej kurii. - Przed uroczystością Wszystkich Świętych modlimy się przy relikwiach. Chodzi o to, żeby zwrócić uwagę na to, co przeżywamy w tych dniach. Nie śmiać się ze śmierci, nie kpić z niej, tylko w godny sposób ją pokazać. Nasza uwaga koncentruje się na chrześcijańskich prawdach wiary. Na świętych, którzy żyją w innej rzeczywistości z Bogiem. Cieszy to, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, uczestniczy w Nocy Świętych - dodał ksiądz Mirosław Cisowski z kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

- Noc Świętych, to jest modlitewne czuwanie ze świętymi, często procesje i korowody z młodzieżą i dziećmi przebranymi za świętych, to podobnie jak orszak Trzech Króli w styczniu, inicjatywy jakie pojawiły się w naszym społeczeństwie niejako oddolnie, to jest zostały zaproponowane przez świeckich, przez ruchy, stowarzyszenia katolickie, i zostały pobłogosławione przez Kościół. Inicjatywy te, w które włączają się także księża i biskupi, cieszą się wielką popularnością i stanowią przeciwwagę wobec propozycji lansowanych przez środowiska ateistyczne czy zarażone liberalizmem, jak chociażby dzisiejszym „Halloweenem”, czy z czasów komunistycznych „Świętem Zmarłych” (taką była – jak pamiętamy – oficjalna nazwa święta obchodzonego 1 listopada w kalendarzach) - mówi ojciec Szczepan Praśkiewicz, który pochodzi z Kielecczyzny, a jest konsultorem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

- Noc Świętych i podobne, przesycone wiarą inicjatywy napawają nas wielka radością! Jakże nie cieszyć się z tego zaangażowania rodziców, katechetów, wychowawców, w przygotowywanie z dziećmi i młodzieżą korowodów świętych. Sam często pożyczałem po temu własnego habitu, gdy młodzieńcy chcieli wcielać się w postacie świętych Karmelu, jak Jan od Krzyża czy Rafał Kalinowski. Pośredniczyłem też, gdy dziewczęta pragnące przestawić św. Teresę czy św. Faustynę, prosiły o habity z żeńskich klasztorów… Znam młode siostry zakonne czy seminarzystów, których powołane zrodziło się właśnie podczas „Nocy Świętych”… czy „Różańca do granic” lub „Męskiego oblężenia Jasnej Góry" - dodaje ojciec Szczepan Praśkiewicz.

- Cieszy fakt, że w wielu miejscach podczas tychże „Nocy Świętych” oddaje się cześć relikwiom świętych i że przychodzą na nie tłumy wiernych. Wszystko to nie pozwala spłycać uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego do wymiaru tylko materialnego (wieńców i zniczy), przypomina nam o wymiarze nadprzyrodzonym, o potrzebie modlitwy za zmarłych i o naszym powołaniu do świętości i przywołuje prawdę, że Święci – jak często słyszymy w liturgii – są tymi, w których znajdujemy wzór postępowania, których przykład umacnia nas w dobrym życiu, których słowa nas pouczają, i których wstawiennictwo wyprasza nam Bożą opiekę. Co więcej, uświadamia nam, świętość to nie czynienie rzeczy nadzwyczajnych, ale to nadzwyczajne przeżywanie codzienności w czynieniu dobra i brzydzeniu się grzechem - podkreśla ojciec Szczepan Praśkiewicz.

Główne uroczystości w Diecezji Kieleckiej odbędą się w kościele Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Kielcach - Dąbrowie- początek o godzinie 18. Spotkanie rozpocznie się mszą świętą, której będzie przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski. Po zakończonej Eucharystii rozpocznie się modlitwę przy relikwiach świętych, a następnie procesja z lampionami przejdzie do kościoła pod wezwaniem Ducha Świętego w Kielcach na Stoku, aby tam uczestniczyć w modlitwie uwielbienia. - Będziemy prosić świętych kościoła o wstawiennictwo. Chcemy Bogu wyrazić wdzięczność za dar ich życia, które przypomina każdemu z nas o naszym powołaniu do świętości - mówią organizatorzy.

NOC ŚWIĘTYCH W PARAFIACH NASZEJ DIECEZJI

MIASTO KIELCE

  • Kielce - Dąbrowa - Nabożeństwo centralne pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego - 31.10., godz. 18.00, msza święta i procesja z relikwiami do kościoła Ducha Świętego;
  • Kielce - Kościół Garnizonowy NMP Królowej Polski - 31.10., godz. 17.30;
  • Kielce - parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika na osiedlu Barwinek - 31.10., godz. 19.00;
  • Kielce - Słowik - 31.10., godz. 19.00;
  • Kielce - kościół świętej Jadwigi - 31.10., godz. 19.00;
  • Kielce - Sanktuarium świętego Józefa Opiekuna Rodziny - 31.10., godz. 18.30;

POWIAT BUSKI
Busko-Zdrój - 31.10., godz. 19.00 - początek w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i procesja do kaplicy cmentarnej;
Busko-Zdrój - 31.10., godz. 18.00 - początek w kościele św. Brata Alberta i procesja do kaplicy św. Anny;
Stopnica - kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła - 31.10., godz. 19.00;

POWIAT JĘDRZEJOWSKI
Sędziszów - kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła - 31.10., godz. 19.00;
Małogoszcz - kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP - 31.10, godz. 19

POWIAT KAZIMIERSKI:
Kazimierza Wielka - kościół Podwyższenia Krzyża Świętego - 31.10., godz. 19.00;
Skalbmierz - 31.10., godz. 19.00;

POWIAT KIELECKI
Ćmińsk - 31.10., godz. 18.00;
Daleszyce - 30.10. (środa), godz. 18.30;
Krajno - 31.10., godz. 19.00;
Łopuszno - 31.10., godz. 19.30;
Morawica - 31.10., godz. 19.00;
Piekoszów - Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia - 31.10., godz. 17.00;
Skorzeszyce - 31.10., godzina 19.30;
Strawczyn - 31.10., godz. 19.00;
Wolica-Tokarnia - Sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego - 31.10., godz. 17.30.

POWIAT PIŃCZOWSKI
Pińczów - 31.10., godz. 19.00 początek w kościele św. Jana i procesja na cmentarz;

POWIAT STASZOWSKI
Szydłów - 31.10., początek w kościele Wszystkich Świętych o godz. 19.30;

POWIAT WŁOSZCZOWSKI
Włoszczowa - Sanktuarium MB Opiekunki Rodzin - 31.10., godz. 18.

POLECAMY: RELIGIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie