Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocą do lekarza, ale nie z każdą sprawą

Redakcja
archiwum
Wyczytałam w mediach, że zmieniły się zasady i miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Chciałabym wiedzieć - ponieważ jestem osobą kończącą bardzo późno pracę i nie mam kiedy w zwykłym terminie udać się do lekarza - czy mogę iść do dyżurującej przychodni na kontrolę po przebytej chorobie ewentualnie po recepty na leki, które przyjmuję stale? - pyta czytelnik.

- Niestety, nie. Nocna i świąteczna pomoc medyczna, czyli w dni robocze od godziny 18 do 8 rano dnia następnego i w dni wolne od pracy całodobowo, jest przeznaczona dla chorych, którzy właśnie w tym czasie, poza godzinami przyjęć zwykłych przychodni nagle zachorowali lub też stan ich zdrowia nagle się pogorszył i nie mogą czekać na pomoc do następnego dnia - wyjaśnia kierownik Sekcji Skarg i Interwencji Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Wojciech Mazur.

- Natomiast dyżurujące poradnie nie są przeznaczone dla pacjentów, którzy chcą jedynie otrzymać receptę na stale przyjmowane leki, skierowanie do specjalisty, skierowanie na badania czy dla takich osób, które w tygodniu nie zgłosiły się do lekarza, bo nie miały na to czasu. Innymi słowy: w tych poradniach przyjmuje się poważnie chorych (w uzasadnionych przypadkach lekarz nocnej i świątecznej pomocy medycznej może jechać z wizytą do pacjenta, gdy ten ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie dotrzeć do przychodni), a nie osoby, które mogą uzyskać świadczenie następnego czy każdego innego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie