Nową "7" pojedziemy już za rok! Zobacz jak wygląda budowa (WIDEO, zdjęcia)

Paulina Baran
Kilkadziesiąt mostów i wiaduktów, wiele skomplikowanych rozwiązań. Trwa budowa ekspresowej "7" z Chęcin do granicy województwa świętokrzyskiego z Małopolską. Zobacz jak wygląda, nasza ekipa weszła tam gdzie tego co się dzieje na budowie mało kto widzi.

Budowa podzielona jest na dwa odcinki. Chęciny Jędrzejów - zaawansowana w kilkunastu procentach, jej budowa skończy się na przełomie 2017/2018 oraz oraz Jędrzejów - granica województwa - ta budowa skończy ie już za rok, w połowie 2017.
Oto najważniejsze informacje o budowie obu docinków.

Droga ekspresowa S7 odcinek Chęciny – Jedrzejów

Budowa rozpoczęła się w 2015 roku. Koniec zaplanowano na przełom 2017/2018. Długośc tego odcinka to około 21 kilometrów. Obecne zaawansowanie budowy to kilkanaście procent.

Na całej długości trwają roboty ziemne, budowa nasypów z wykorzystaniem zgromadzonych zimą materiałów i wykopy. Rozpoczęto prace na około 80 procentach obiektów mostowych. Najbardziej zaawansowane obiekty nad tym odcinkiem "7" jak obiekt w Podchojnach czy Mnichowie – mają już belki pod ustrój nośny . Większość obiektów ma przyczółki.

Wykonawca skupia się w tym roku na wykonaniu ustrojów niosących. Budowa tego odcinka ma kosztować 585,7 milionów złotych. Podpisana została miedzy kieleckim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad a firmą z Włoch 15 czerwca 2015. Nowa dwujezdniowa droga ekspresowa od węzła Chęciny do węzła Jędrzejów będzie miała długość około 21,5 kilometra i połączy wybudowaną w 2013 roku obwodnicę Kielc z istniejącą obwodnicą wschodnią Jędrzejowa. Nowa trasa przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu i komfortu jazdy. Dzięki inwestycji znacznie skróci się czas podróżowania miedzy Warszawą, Kielcami, a Krakowem. Wykonawca inwestycji to konsorcjum z liderem , włoską firmą Salini. Powstaną trzy dwupoziomowe węzły drogowe w Tokarni, Brzegach i Mnichowie a także infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo podróżujących, jak również związana z miejscami obsługi podróżnych w Smykowie i Podlesiu. Wybudowane zostaną trzy samodzielne przejścia dla zwierząt dużych nad drogą ekspresową, przejścia pod drogą dla zwierząt mniejszych oraz inne urządzenia ochrony środowiska. Powstanie również sieć dróg dojazdowych umożliwiająca obsługę przyległych nieruchomości. Wykonawca w ramach robót przebuduje urządzenia techniczne takie jak linie telekomunikacyjne, sieci elektroenergetyczne, gazociągi, sieci wodociągowe, kanalizację deszczową, kanalizację sanitarną, urządzenia melioracyjne, urządzenia infrastruktury kolejowej i oświetlenie. W ramach inwestycji powstanie między innymi 11 wiaduktów w ciągu drogi ekspresowej, 4 wiadukty nad drogą ekspresową, 6 mostów, 6 przejść dla zwierząt dużych i średnich oraz tunel pieszo-rowerowy.

Droga ekspresowa S7 Jędrzejów – granica województwa świętokrzyskiego i małopolskiego

Droga ekspresowa S7 Jędrzejów – granica województwa świętokr...

Budowa rozpoczęła się w 2014 roku , planowany koniec – w połowie 2017 roku. W tym roku zaawansowanie przekroczyło 50 procent. Wybudowano już około 20 kilometrów drogi, prawie wszystkie obiekty inżynierskie mają już ustroje niosące, trwają prace w obrębie tych ustrojów w różnym stopniu zaawansowania. Ogólne zaawansowanie prac przy obiektach to około 70 procent. Roboty drogowe to zaawansowanie około 50 procent. Łączna długość odcinków nowej jezdni (w większości wschodniej) z warstwą wiążącą to kilkanaście kilometrów. Już na początku inwestycji wykonawca w czasie prac ziemnych natrafił na odmienne niż w planach warunki geologiczne. Konieczne były dodatkowe wzmocnienia na niektórych odcinkach w okolicach Mierzawy i Wodzisławia. W ramach inwestycji powstanie nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S7 o długości 20 kilometrów z czterema węzłami w Jędrzejowie, Łączynie, Mierzawie i Wodzisławiu. Nowa droga z 4-kilometrową obwodnicą Wodzisławia będzie biegła w przeważającej części po śladzie już istniejącej trasy. W ramach inwestycji zaplanowano ponad trzydzieści obiektów inżynierskich typu mosty, wiadukty, przejścia dla pieszych i przejścia dla zwierząt oraz drogi dojazdowe zapewniające komunikację lokalną. Łączna długość dróg dojazdowych to około 40 kilometrów
Liczba obiektów inżynierskich – 35 (6 mostów, 9 wiaduktów, 2 kładki dla pieszych, 1 podziemne przejście dla pieszych, 2 przejścia dla zwierząt dużych, 12 przepustów dla zwierząt małych, 3 przejazdy gospodarcze pod drogą ekspresową) . Długość ekranów akustycznych – 1,6 kilometrów. Zaplanowane Miejsca Obsługi Podróżnych – 2 (w Potoku Małym po wschodniej stronie S7 i w Klemencicach po zachodniej stronie S7). Wykonawca – Konsorcjum: Lider Budimex, Partner Ferrovial Agroman.
Wartość robót budowlanych – 348,6 milionów złotych.

Najnowsze oferty na Black Friday

miejsce #8

Promocja

Mio Smart HUB G10

Gwarancja:24 miesiące

439,00 zł199,00 zł-55%
Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
adada

"do granicy województwa świętokrzyskiego z Małopolska"
Świętokrzyskie leży w całości w Małopolsce, nieuki. Nie odróżniacie województwa od krainy.

R
Ryś
W dniu 22.07.2016 o 12:11, konrad napisał:

A CO C CPN w WRZOSACH ? zamkną ?

A dlaczego mają zamykać? Dojazd przecież jakoś będzie!

k
konrad

A CO C CPN w WRZOSACH ? zamkną ?

s
swój

Odkąd objęła rządy dojna zmiana to wszystkie przetargi na nowe drogi zostały wstrzymane.Pieniądze poszły na 500+ i miały iść na Koryto+ ale tu się zrobił smród.Tak więc o nowych drogach możemy zapomnieć bo Koryto 5000+ na pewno nie odpuszczą.

H
Hubert

Wg mnie obiekty powinni już szykować w rezerwą na trzeci pas. Na razie niech robią pożyjemy zobaczymy jak się będzie jeździło... Na pewno lepiej niż dotychczas...

R
Rick

Przy okazji budowy drogi samochody z budowy oczekujące na załadunek skutecznie blokują zjazd z S7 w kierunku Sędziszowa w Mierzawie traktując ją jak teren budowy, szczególnie rano.Zapraszam tam funkcjonariuszy z bloczkiem,lub proponuję drogę tę zamknąć... Po co kierowcy mają przeszkadzać Interwencję u kierownika budowy nie odnoszą skutku.Moze pan redaktor by się tam wybrał rankiem z kamerą.

G
Gość
W dniu 21.07.2016 o 17:30, TeKa_83 napisał:

fajnie tylko szkoda ze film wrzucony pod artykulem jest tym samym fileikiem ktory przedstawiony byl wczoraj na stronach ED radomskich i przedstawial budowe s7 spod Oronska do granicy wojewodztwa swietokrzyskiego a dzisiaj ten sam film przedstawia budowe s7 z Checin do granicy z woj malopolskim??? dosc ciekawa sprawa:) niby nic ale 80 km miedzy obiema budowami troche zmienia krajobraz czyzby ED nie chcialo sie pokonac drogi zza Skarzyska pod Checiny chociaz aby nagrac nowy film z prac na budowie?

To będzie i tak jedna wielka fuszerka więc znaczenia niema gdzie film nagrywany.

G
Gość

Takie filmy ukazujące budowe drogi to sie dronem robi panie

T
TeKa_83

fajnie tylko szkoda ze film wrzucony pod artykulem jest tym samym fileikiem ktory przedstawiony byl wczoraj na stronach ED radomskich i przedstawial budowe s7 spod Oronska do granicy wojewodztwa swietokrzyskiego a dzisiaj ten sam film przedstawia budowe s7 z Checin do granicy z woj malopolskim??? dosc ciekawa sprawa:) niby nic ale 80 km miedzy obiema budowami troche zmienia krajobraz czyzby ED nie chcialo sie pokonac drogi zza Skarzyska pod Checiny chociaz aby nagrac nowy film z prac na budowie?