Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka doktora Piotra Olszewskiego o dziejach samorządu i administracji gminy Masłów już jest!

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Gościem specjalnym spotkania był autor książki – doktor Piotr Olszewski (w środku). Obok niego zasiedli (od lewej) Marek Kmieć, przewodniczący Rady Gminy Masłów w latach 1998-2002, radny trzech kadencji (lata 1990 – 2002), Piotr Zegadło, przewodniczący Rady Gminy Masłów obecnej kadencji, Stanisław Stachura, wójt trzech kadencji w latach 1990 – 2002, Tomasz Lato, wójt obecnej kadencji.
Gościem specjalnym spotkania był autor książki – doktor Piotr Olszewski (w środku). Obok niego zasiedli (od lewej) Marek Kmieć, przewodniczący Rady Gminy Masłów w latach 1998-2002, radny trzech kadencji (lata 1990 – 2002), Piotr Zegadło, przewodniczący Rady Gminy Masłów obecnej kadencji, Stanisław Stachura, wójt trzech kadencji w latach 1990 – 2002, Tomasz Lato, wójt obecnej kadencji.
Za nami sentymentalna podróż w czasie, jaką było spotkanie promujące książkę doktora Piotra Olszewskiego „Z dziejów samorządu i administracji w Gminie Dąbrowa - Masłów (1809-2018). Jest ona hołdem oddanym wszystkim, którzy na przestrzeni lat tworzyli samorząd gminy Dąbrowa - Masłów – komentuje wójt Tomasz Lato.

To pierwsza taka publikacja poświęcona administracji gminy Masłów. Początkowo miała ukazać się z okazji jubileuszu 30-lecia samorządu, ale plany pokrzyżowała pandemia. Ostatecznie książka swoją premierę miała w połowie września tego roku, a jej pierwsza prezentacja odbyła się w czasie spotkania autorskiego w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie.

Z propozycją odszukania i spisania historii naszej małej ojczyzny zwróciliśmy się do dr. Piotra Olszewskiego, cenionego historyka, autora książek poświęconych m.in. masłowskiej parafii czy Woli Kopcowej, publikującego swoje artykuły w cyklu „Co wieść gminna niesie” na łamach „Kuriera Masłowskiego” – mówi wójt Tomasz Lato. – Autor podszedł do tej propozycji z ogromnym zaangażowaniem tworząc książkę, która jest zapisem losów samorządności w naszej gminie, opartym na udokumentowanych faktach. – dodaje.

Spotkanie z autorem poprowadził Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Uczestnicy wydarzenia z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali autora, opowiadającego o pracy nad wydawnictwem prezentującym historię samorządu naszej gminy od 1809 roku oraz o trudnościach związanych z pozyskaniem dokumentów z tak odległego czasu.

- Podstawą do stworzenia książki i usystematyzowania informacji do 1990 roku były zasoby Archiwum Państwowego w Kielcach. Nie mamy wielu dokumentów z okresu międzywojnia, czy samej II wojny światowej. O uprządkowaniu dokumentów możemy mówić dopiero od 1990 roku, kiedy zajęło się tym Archiwum Gminne w Masłowie – mówi autor.

Piotr Olszewski wspomniał zawarte w publikacji wątki, które najbardziej zapadły w jego pamięć. Opowiadał m.in. o funkcjonowaniu dawnych sądów gminnych, latach okupacji niemieckiej i bardzo trudnej do sprawowania wówczas roli wójta w czasie II wojny światowej. Sporą część spotkania poświęcono roli lokalnej społeczności i jej ogromnemu zaangażowaniu i chęci podejmowania działań np. związanych z budową szkół. Spotkaniu towarzyszyły

wzruszenie, ale i uśmiech, który wywołały historie o waśniach i sporach pomiędzy mieszkańcami gminy Masłów.

Podczas spotkania połączono historię ze współczesnością. O pierwszych latach pracy w czasie transformacji ustrojowej opowiadali Stanisław Stachura, wójt gminy Masłów w latach 1990-2002 oraz Marek Kmieć, przewodniczący Rady Gminy Masłów w latach 1998-2002. Stanisław Stachura opowiadał m.in. o zakupie pierwszego komputera do Urzędu Gminy w 1991 roku i towarzyszących temu faktowi wydarzeniach. Marek Kmieć zwracał uwagę na ogromną rolę samorządu w przy budowie sieci dróg, czy zagospodarowaniu terenu Żeromszczyzny. Piotr Zegadło opowiadał o współczesnych samorządowych wyzwaniach i zmianach, jakie wymusiła pandemia. Wójt Tomasz Lato wspominał przede wszystkim o wielkiej roli mieszkańców poszczególnych sołectw. - Wydawnictwo pokazuje, że samorząd tworzą ludzie. Ich pomysły, inspiracje i zaangażowanie odpowiadają na potrzeby mieszkańców i realizację wspólnych celów. Jest hołdem oddanym wszystkim, którzy na przestrzeni lat tworzyli samorząd gminy Dąbrowa - Masłów - mówił wójt.

Wśród gości wydarzenia obecni byli samorządowcy: Ryszard Szymczuch, wiceprzewodniczący Rady Gminy Masłów obecnej kadencji, Krzysztof Zawada, radny w latach 1990-1998, Tadeusz Kumański, radny w latach 2006-2010 oraz sołtys Woli Kopcowej Edward Mazur.

Ponadto na spotkanie przybyli: Aneta Januchta, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mąchocicach Kapitulnych, Grzegorz Piwko, dyrektor PUP w Kielcach, Anna Obara, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Masłowie, Agnieszka Borycka, kierownik referatu PiRG, Agnieszka Pietrzyk z Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom, Jadwiga Pedrycz, nauczyciel Szkoły Podstawowej im. S. Żeromskiego w Mąchocicach-Scholasterii, Elżbieta Hejzdral-Olszewska, żona autora oraz mieszkańcy gminy Masłów.

Po spotkaniu każdy chętny mógł otrzymać bezpłatne egzemplarze książki wraz z dedykacją autora. Bezpłatne książki można odbierać w Urzędzie Gminy Masłów w Referacie Rozwoju i Promocji Gminy, w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Masłowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie