Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa książka Kazimiery Zapałowej na 150. rocznicę osiedlenia się Żeromskich w Ciekotach. To było wyjątkowe spotkanie promocyjne! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Ta książka jest spełnieniem mojego marzenia – mówiła Kazimiera Zapałowa podczas prezentacji swojego nowego wydawnictwa “Opowieści z ciekockiego dworku Żeromskich”, która odbyła się w plenerze Żeromszczyzny w Ciekotach. Ze specjalnym koncertem melodii śpiewanych w dworach polskich wystąpiła Kompanija Okazjonalna pod kierunkiem Łukasza Mazura.

W czerwcu mija 150 lat od podpisania przez Wincentego Żeromskiego, ojca Stefana, aktu notarialnego o dzierżawie Ciekot. Z tej okazji Gmina Masłów wraz z Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” wydali książkę Kazimiery Zapałowej, kustosz honorowej ciekockiego dworku poświęconą właśnie rodzinnemu domowi wybitnego pisarza.

Jej prezentacja odbyła się w upalne sobotnie popołudnie przed dworkiem w Ciekotach. Dopisała publiczność, której niestraszna była wysoka temperatura, a pomocny okazał się cień grusz, lip i kasztana. Plenerowy charakter sprawił, że wiele osób przysłuchiwało się spotkaniu z leżaków rozstawionych pod drzewami dającymi przyjemny chłód. Wydarzenie miało międzypokoleniowy charakter choćby ze względu już na samo prowadzenie spotkania, którego gospodarzem był Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Kazimiera Zapałowa snuła opowieści dotyczące początków swojej przygody z Ciekotami i dość niespodziewanej propozycji przygotowania scenariusza, a później zajęcia się urządzeniem dworku. Z pomocą przyszło jej oczywiście wielu przyjaciół, którzy oferowali swoją pomoc, ale też i eksponatów. Tak też ze wsparciem samorządu gminy Masłów powstało wyposażenie ciekockiego dworku, który obecnie jest w pełni urządzony.

Autorka podczas spotkania wyróżniła kilka osób, którzy wspierali i wspierają jej działania w pracy na rzecz Żeromskiego. Pierwszy egzemplarz książki otrzymał wójt Tomasz Lato. - Zaangażowanie Kazimiery Zapałowej i praca na rzecz Ciekot jest nieoceniona. Pasja działania pani kustosz połączona z ogromną wiedzą popartą wieloletnimi poszukiwaniami odrywającymi historię życia rodziny pisarza i dbałością o każdy detal w urządzeniu dworku zasługuje na pełnię uznania – mówi wójt Tomasz Lato. Egzemplarze „Opowieści z ciekockiego dworku Żeromskich” otrzymały również: Krystyna Nowakowska, była dyrektorka „Szklanego Domu”, która przed laty złożyła Kazimierze Zapałowej propozycję zajęcia się dworkiem oraz Agnieszka Pietrzyk ze „Szklanego Domu” od lat zajmująca się edytowaniem i korektą tekstów autorki. Ważnym momentem było podziękowanie autorki dla męża Andrzeja Zapały, który jest pierwszym recenzentem tekstów, ale też graficznie dba o to, by książki żony miały odpowiednią formę.

„Opowieści z ciekockiego dworku Żeromskich” to czwarta publikacja autorki poświęcona związkom Żeromskiego z Ciekotami. Pierwsza jednak tak kompletna i bogato ilustrowana. To kompendium wiedzy dla wszystkich zafascynowanych twórczością pisarza i jego życiem w Ciekotach. - Zaczęło się od publikacji moich tekstów poświęconych eksponatom dworku w „Kurierze Masłowskim”. Chciałam przybliżyć mieszkańcom gminy Masłów dworek, pokazać, jakie mamy w nim skarby i jak weszliśmy w ich posiadanie. Już pod drugim numerze wójt powiedział do mnie: „Kaziu, będzie z tego książka”. Poczułam się jak noblistka, która ma wydać książkę, której jeszcze nie ma – wspomina z uśmiechem Kazimiera Zapałowa. W kolejnych latach powstały następne artykuły, które ostatecznie po zmianach złożyły się na nowe ciekockie wydawnictwo.

Jak zauważa dyrektor Wojciech Purtak książka jest wyjątkowa pod kilkoma względami. - Na równi z Żeromskimi bohaterką tego wydawnictwa jest Kazimiera Zapałowa, która opowiada o swoich przygodach związanych z poszczególnymi eksponatami i konsekwencji, która towarzyszyła jej w urządzaniu dworku. Ta publikacja, jak żadna dotąd szeroko otwiera drzwi dworku dla turystów i wszystkich zafascynowanych Żeromskim – dodaje dyrektor.

W czasie promocji książki na tarasie dworku zabrzmiały piosenki i pieśni śpiewane w dworach polskich i na pewno nucone też u Żeromskich. Specjalny „Koncert melodii dworów polskich” przygotował i zaaranżował Łukasz Mazur, któremu towarzyszyła Kompanija Okazjonalna stworzona specjalnie z myślą o popołudniu w Ciekotach. W jej skład weszli: Zuza Gadowska, Paulina Tarasińska, Michael Jones, Norbert "Koniu" Konieczkiewicz, Mariusz Kosmalski-Skowerski, Max Kowalski, Kuba Mazur.

Po spotkaniu do autorki ustawiła się długa kolejka czytelników, którzy chcieli otrzymać okolicznościową dedykację. Wśród gości wydarzenia byli m.in. prof. Zdzisław Jerzy Adamczyk z UJK, wybitny badacz twórczości pisarza, Sylwia Zacharz, kierownik Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach czy członkowie Stowarzyszenia Żeromszczacy. Książkę można zakupić w sklepiku „Szklanego Domu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie