Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Lewica uruchamia w Kielcach Centrum Praw Kobiet dla ofiar przemocy w rodzinie. Partia zapowiada także walkę z dyskryminacją wobec kobie

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Nowa Lewica uruchamia w Kielcach Centrum Praw Kobiet dla ofiar przemocy w rodzinie. Pod specjalnym numerem telefonu, który ma być czynny przez całą dobę, osoby pokrzywdzone będą mogły uzyskać od wolontariuszy profesjonalną pomoc w kryzysowej sytuacji. Partia zapowiada także walkę z różnymi formami dyskryminacji wobec kobiet.

O powstaniu Centrum Praw Kobiet poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej Nowej Lewicy w Kielcach Małgorzata Marenin - dyrektor biura poselskiego Andrzeja Szejny, lidera partii w Świętokrzyskiem. Jak zaznaczyła, na numer telefonu 697 038 036 może zadzwonić każdy, kto potrzebuje pomocy. Od przyszłego tygodnia infolinia będzie dostępna całodobowo.

- Chciałam podziękować posłowi Andrzejowi Szejnie, że mamy w nim partnera, z którym możemy działać o sprawy najważniejsze. Mam przekonanie i wiarę, że jeżeli będziemy prowadzić systematyczne działania w kierunku zwalczania przemocy domowej, to jej poziom spadnie - powiedziała Małgorzata Marenin.

Dodała, że w Centrum Praw Kobiet dyżurować będą odpowiednio przeszkoleni wolontariusze, którzy udzielą profesjonalnej pomocy w kryzysowej sytuacji. - Naszym celem jest walka z przemocą domową i wszelkimi formami dyskryminacji. Będziemy działać także poprzez organizowanie akcji informacyjnych, poprzez kampanie społeczne. Nasza praca jest potrzebna. Temat trzeba rozwiązać na płaszczyźnie politycznej i społecznej poprzez ukrócenie przyzwolenia na przemoc - podkreśliła Małgorzata Marenin.

Andrzej Szejna poinformował, iż Nowa Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową. W myśl tej regulacji kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat po przepracowaniu 35 lat składkowych, a mężczyźni - w wieku 60 lat po 40 latach aktywności zawodowej.

- To oznacza zmniejszenie wieku emerytalnego o pięć lat wobec obecnego stanu. Wiele osób podupada na zdrowiu pod koniec aktywności zawodowej, ale nie wypełnia warunków do renty. Chcemy dać im możliwość skorzystania z szansy przejścia wcześniej na emeryturę. Jednocześnie w tej ustawie proponujemy, by minimalne świadczenie emerytalne wynosiło 1600 złotych na rękę, a renta inwalidzka – 1200 złotych na rękę. Chcemy, by emerytura minimalna została zapewniona - powiedział Andrzej Szejna.

Poseł Nowej Lewicy dodał, iż jego formacja dąży do wprowadzenia - jak to określił - nowoczesnego pakietu dla kobiet. Czyli profesjonalna opieka ginekologiczna i okołoporodowa, nie obowiązywanie klauzuli sumienia, dopuszczenie przerywania ciąży na wniosek kobiety do 12. tygodnia, a po 12. tygodniu możliwe przerwanie w szczególnych przypadkach jak zagrożenie życia i zdrowia czy nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Andrzej Szejna poinformował o skierowaniu do ministra edukacji narodowej interpelacji, w której prosi o informację na temat wdrażania w systemie nauczania szkół elementów konwencji Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. - Chodzi o równość praw kobiet i mężczyzn, walkę ze stereotypami i tradycjami, które prowadzą nie tyko do poniżenia roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie, ale także uzasadnienia stosowania przemocy wobec kobiet - podkreślił Andrzej Szejna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie