Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych [1.11.2019]. Jest 76 nowych. Chorzy na cukrzycę, astmę , nowotwory, stwardnienie rozsiane mają pomoc [LISTA]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Wielu pacjentów kupując leki będzie mogło zaoszczędzić na nich. Doszły też leki najnowszej generacji.
Wielu pacjentów kupując leki będzie mogło zaoszczędzić na nich. Doszły też leki najnowszej generacji. Archiwum
Na liście leków refundowanych od 1 listopada 2019 roku są te potrzebne w leczeniu cukrzycy, astmy, raka jelita grubego, białaczki limfocytowej, stwardnienia rozsianego, alergii, osteoporozy, hipercholesterolemii rodzinnej i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Zdaniem Roberta Gocała, prezesa Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, jest to niezła lista, przybyło nowych medykamentów, niektóre staniały o sporą kwotę. - Na pewno ucieszą się chorzy na cukrzycę typu II, bo będą mogli korzystać przed włączeniem do leczenia insuliny, z nowych opcji lekowych, czyli grupy flozyn np. Forxiga (dapagliflozyna), Jardiance (empagliflozyna), Invokana (kanagliflozyna), a także opatrunków do leczenia ran przewlekłych. Są to leki długo wyczekiwane, w Polsce na cukrzycę choruje 2 miliony osób. Dotyczy to osób leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej sześciu miesięcy.

- Te nowe leki będą kosztowały o 150, 200 złotych mniej, więc jest to spora ulga dla kieszeni chorego – potwierdza Ryszard Matuliński, lekarz rodzinny, kierownik przychodni w Mniowie. -Mnie najbardziej cieszy to, że to stopniowo wprowadza się na te listy leki nowej generacji, innowacyjne, które nie tylko lepiej działają, ale mają też mnie skutków ubocznych. Dodaje, że nie można od razu refundować, czy dodawać zbyt dużo najnowocześniejszych leków, bo po pierwsze, żeby dany środek mógł stać się lekiem musi przejść odpowiednie procedury, a to wymaga czasu, po drugie na liście nie mogłyby znaleźć się refundowane wszystkie leki, bo nie byłoby funduszy na leczenie pacjentów.

Nowy spis obejmuje także środki leczące raka jelita grubego, chodzi o preparat Lonsurf. Dzięki refundacji tego leku (triflugrydyna w skojarzeniu z typoracylem) chorzy będą mieli szansę na zdecydowaną poprawę leczenia. Byliśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie nie stosowano tego leku.

Pojawiły się refundowane preparaty skuteczne na stwardnienie rozsiane. W przypadku leczenia raka piersi, pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej zaowocowała połączeniem dwóch programów lekowych w raku piersi: "Leczenie raka piersi" oraz "Przedoperacyjne leczenie raka piersi pertuzumabem i trastuzumabem".

Kolejne dwa leki trafią do programu lekowego "Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego lub pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego".

Z nowych leków o nazwach Ocrevus i Mavenclad na pewno bardzo ucieszą się chorzy na stwardnienie, chorobie o niewyjaśnionych przyczynach. Na przełom w jej leczeniu czekają miliony chorych.

Robert Gocał, prezes izby aptekarskiej dodaje, że w listopadzie zmiany zaszły w terapii chorób rzadkich, takich jak Leśniowskiego-Crohna. - Do listy włączono lek Entyvio w ramach programu lekowego, jako kolejna opcja terapeutyczna. Obecnie zwiększa się liczba udarów, a przyczynia się do nich podwyższony poziom cholesterolu, stres, dlatego chorzy mogą być zadowoleni z wprowadzenia nowego preparatu o nazwie Repatha w ramach programu "Leczenie hipercholesterolemii rodzinnej" .

Dodano również lek „Prolia” dla osób z osteroporozą. Zmiany dotyczą też alergików i astmatyków. Na liście refundacyjnej pojawił się od listopada Novo-Helisen Depot - wyciągi alergenowe roztoczy kurzu - do leczenia podtrzymującego alergii. Z kolei do leczenia ciężkiej astmy alergicznej oraz ciężkiej astmy eozynofiliowej wszedł lek Fasenra.

Z oceny wszystkich leków wynika, że dla 631 produktów leczniczych spadnie dopłata pacjenta od 0,01 zł do 107,73 zł, a dla 587 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne.

Zdaniem doktora Ryszarda Matulińskiego wprowadzanie nowych leków musi być wyważone nie na poziomie funduszu, tylko Ministerstwa Zdrowia, tak, żeby wypośrodkować środki przeznaczone na leki i na leczenie.

Nieco bardziej sceptyczny w związku z nową listą jest Grzegorz Nocuń, lekarz internista, który uważa, że rzekome obniżki leków to wyłącznie sprawa wizerunkowa. - Trzeba obniżyć ceny jednych leków, żeby podnieść drugie – ocenia. - Ponadto często bywa tak, iż żeby otrzymać lek refundowany trzeba spełnić dodatkowe warunki, mieć inne choroby.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie