Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa tablica na pomniku w Suchedniowie nie zmienia decyzji wojewody [ZDJĘCIA]

tt
Na specjalnie zorganizowanym spotkaniu z udziałem wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, dyrektora kieleckiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofa Strzelczyka oraz dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Adama Siwka wyjaśniano kontrowersje związane z pomnikiem w Suchedniowie.

Czy pomnik w Suchedniowie zostanie całkowicie usunięty? To zasadnicze pytanie, które dziś najbardziej interesuje mieszkańców Suchedniowa oraz obrońców monumentu. – Ustawa dekomunizacyjna weszła w życie znacznie wcześniej niż wydarzenia, które mają miejsce teraz. 28 lipca 2018 roku burmistrz Suchedniowa wskazał ten pomnik jako monument niespełniający wymogów wspomnianej ustawy. Nie zostało dokonane usunięcie tego pomnika, decyzją wojewody nakazaliśmy przeprowadzenie czynności zmierzających do usunięcia monumentu przez zarządcę tego terenu, czyli Główną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad – powiedziała Agata Wojtyszek.

Decyzja nadal obowiązuje
Wojewoda powiedziała również, że wydana decyzja o obowiązku usunięcia pomnika obowiązuje nadal, a na zapytanie kieleckiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, burmistrz Suchedniowa nie wskazał kolejnych kroków, które zamierza podjąć w związku ze wspomnianym pomnikiem. Wojewoda świętokrzyski dodała ponadto, że jest otwarta na dialog z mieszkańcami o godnym upamiętnieniu miejsca na Górze Baranowskiej w Suchedniowie.

- Po otrzymaniu decyzji o usunięciu pomnika uznaliśmy za zasadne, w związku z tym, że monument był stawiany przez lokalne społeczeństwo, co na to mieszkańcy? Nie dostaliśmy jednak żadnej odpowiedzi. Uruchomiliśmy postępowanie przygotowawcze i przetargowe. Tuż przed rozpoczęciem robót ponowiliśmy zapytanie – co władze gminy chcą zrobić z usuniętym pomnikiem? Odpowiedzi do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy. W najbliższym czasie decyzję wojewody będę wykonywał, bowiem nadal ona obowiązuje – powiedział Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nowa tablica – nielegalna
Uczestnicy spotkania wskazali, że zaskakujące jest, iż pod osłoną nocy zmienia się tablice na pomniku. – To działanie zupełnie pozbawione sensu. Dziwne, że ktoś zadał sobie tyle trudu, by zamienić tablice. My tej nowej nie bierzemy pod uwagę, ona została zamontowana nielegalnie, bez konsultacji z Instytutem Pamięci Narodowej i bez wiedzy gospodarza tego terenu. Ona w żaden sposób nie wpływa na nasze stanowisko. Przypomnę, że pomnik został wskazany do rozbiórki – powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.

Przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał jednocześnie historię monumentu, o który trwa walka. – Obecny pomnik jest typowym, jakich wiele powstawało w okresie PRL. On ma charakter ideologiczny. Nie odnosi się do żadnych faktycznych wydarzeń historycznych, nie upamiętnia żadnych ofiar, czy zasłużonych postaci. Nawet „ludowe” Wojsko Polskie nie prowadziło na tym terenie żadnych operacji. Tablica zawiera opis zgodny z ówczesną narracją komunistyczną. Braliśmy to pod uwagę oceniając ten obiekt – dodał dyrektor Adam Siwek.

Wystosowano również apel do mieszkańców Suchedniowa oraz obrońców pomnika, by miejsce na Gorze Baranowskiej doczekało się godnego upamiętnienia, z godnego z prawdą historyczną. – Chciałbym się odnieść do argumentów obrońców tego monumentu, którzy przywołują różne wydarzenia historyczne z ziemi suchedniowskiej. Szkoda, że takie inicjatywy nie zostały zgłoszone wcześniej. Przecież ten pomnik nie upamiętnia powstańców styczniowych, ani ofiar niemieckich zbrodni lub żołnierzy Armii Krajowej, mówi o „ludowym” Wojsku Polskim. Szkoda, że nikt po 1990 roku nie zainteresował się tym, że warto w miejsce tego ideologicznego obiektu postawić upamiętnienie odnoszące się do prawdziwych wydarzeń historycznych, czczące prawdziwych bohaterów i ofiary. To też nasza propozycja dla mieszkańców, obrońców oraz władz samorządowych. Odwołajmy się do bogatych tradycji historycznych ziemi suchedniowskiej – zakończył dyrektor Adam Siwek.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie