Nowa trasa kolejowa z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego zdewastuje niemal całą gminę Miedziana Góra. Trzeba zburzyć wiele domów

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk

Wideo

Zobacz galerię (10 zdjęć)
Mieszkańcy Miedzianej Góry są zbulwersowani działaniami władz centralnych, ponieważ bez konsultacji z nimi wskazano trzy warianty budowy szybkiej linii kolejowej, która ma prowadzić z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego w pobliżu Łodzi. Inwestycja w każdej z wersji wymaga wyburzenia mnóstwa domów i zniszczy cichą, spokojną gminę.

Chodzi o tak zwane szprychy, czyli szybkie linie kolejowe, które mają zapewnić ekspresowy transport kolejowy z całego kraju do Centralnego Portu Komunikacyjnego czyli największego lotniska w Polsce, które ma powstać między Łodzią a Warszawą.
Jedną ze szprych ma stanowić trasa kolejowa numer 89 Tumlin (Miedziana Góra) - Wąsosz Konecka. To jej przebieg wywołał protest społeczny mieszkańców podkieleckiej gminy Miedziana Góra.

ZOBACZ TEŻ: Trasa kolejowa Szprycha numer 6 do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wyznaczona przez gminę Brody i północną część Starachowic?

W ubiegłym tygodniu na stronach Centralnego Portu Komunikacyjnego opublikowano trzy warianty przebiegu trasy przez gminę Miedziana Góra i każdy z nich jest nie do przyjęcia przez mieszkańców i władze gminy. Oliwy do ognia dolała informacja, że powstały one po konsultacjach społecznych, o których nikt nie słyszał.

- Dwa z trzech wariantów dotykają Tumlin - mówi radny Tumlina Dariusz Siwek. - Budowa linii kolejowej zniszczy miejscowość i całą gminę. Mamy mnóstwo nowych mieszkańców, którzy niedawno postawili domy, kolejni kupi działki i zamierzają się budować. Oba warianty przewidują mnóstwo wyburzeń. Nowa linia kolejowa przetnie wiele wsi na pół, co utrudni komunikację. Budowa torów jest przewidziana przez stok i wyciąg narciarski w Tumlinie, przez Górę Grodową, która ma 390 metrów wysokości i Górę Bukową. Ukształtowanie tej części gminy nie nadaje się pod linię kolejową. Konieczne będzie równanie terenu, budowa gigantycznych nasypów, tuneli, gmina zostanie zrujnowana. Mówi się, że szprychy mają rozwijać kraj a co z rozwojem naszej gminy. Do tej pory mogliśmy zapewnić mieszkańcom ciszę, spokój, walory turystyczne. A tego nie będzie, gdy powstanie kolej, która oddziałuje na rozległy teren. Czym mamy przyciągnąć nowych mieszkańców i zatrzymać starych? Już odczuwamy skutki tych wariantów, bo ceny działek natychmiast spadły.

ZOBACZ TEŻ: Szprycha numer 6 do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wyznaczona przez Dwikozy i kilka innych miejscowości na terenie gminy?

Podobnego zdania jest przewodniczący Rady Gminy, Rafał Micigolski. - O proponowanych wariantach dowiedzieliśmy się w ubiegłym tygodniu, gdy pojawiły się do opiniowania na stronach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wcześniej żadnych konsultacji nie było. Każdy z proponowanych wariantów godzi w interes mieszkańców gminy. Zaprojektowanie któregokolwiek z proponowanych przebiegów zablokuje możliwości inwestycyjne i rozwój mieszkalnictwa w naszej gminie- mówi. - Nie możemy się na to zgodzić.

Wójt Gminy Miedziana Góra, Damian Sławski przyznaje, iż urząd gminy jak i mieszkańcy nie zostali zaproszeni do Regionalnych Konsultacji Społecznych, które odbyły się w 2019 roku. – To wielki błąd, że zorganizowano konsultacje bez naszego udziału. To właśnie mieszkańcy i samorząd gminny posiadają największą wiedzę w zakresie lokalizacji domostw, przebiegu sieci drogowej czy kanalizacyjnej. Każda z trzech wersji przebiegu linii kolejowej bezpośrednio godzi w interes naszych mieszkańców, dlatego wspólnie z radnymi oraz sołtysami musimy  doprowadzić do wykreślenia trzech wariantów z „Strategicznego Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Wszelkie uwagi zamierzamy przekazać do władz Centralnego Portu Komunikacyjnego w formie papierowej, aby pokazać skalę sprzeciwu naszych mieszkańców. Elektroniczny formularz udostępniony na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie daje mieszkańcowi pewności zgłoszenia uwagi, ponieważ nie generuje żadnego potwierdzenia. Chcemy mieć pewność, że nasze uwagi zostaną dostarczone. W naszych działaniach będziemy również prosić o wsparcie starostę kieleckiego, marszałka województwa, wojewodę świętokrzyskiego oraz wszystkich parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej.

Wójt Gminy Miedziana Góra, Damian Sławski w przyszłym tygodniu wybiera się do Ministerstwa Środowiska oraz władz spółki Centralny Port Komunikacyjny, aby przedstawić czwarty, alternatywny wariant przebiegu linii kolejowej, poprowadzony przez teren Lasów Państwowych. - W mojej ocenie linię można poprowadzić wzdłuż istniejącej trasy Kielce – Skarżysko Kamienna. Ten wariant nie powinien budzić sprzeciwu społeczeństwa, dlatego mam nadzieję, że zostanie on uwzględniony, zaś pozostałe trzy warianty zostaną wykreślone – dodaje wójt.

Przypomnijmy, że szprycha z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego miała sprawić, że podróż ze Świętokrzyskiego do stolicy skróciłaby się do około 1,5 godziny. Miał być wielki sukces a na razie jest totalna klapa. Można spodziewać się, że wkrótce zaczną protestować mieszkańcy kolejnych terenów leżących na planowanym szlaku kolejowym.

Konrad Majszyk, dyrektor Komunikacji i PR Centralnego Portu Komunikacyjnego uspakaja, że kolejny etap konsultacji będzie niebawem prowadzony w gminach. - W minionym roku były one prowadzone na poziomie województw, Urzędów Marszałkowskich oraz w miastach, przez które nowe linie mają przebiegać. W tym roku dotrzemy do gmin - wyjaśnia. - Czekamy na opinie i uwagi, wszystkie zostaną rozpatrzone. Przygotujemy raport z nich i każdy się dowie, które i dlaczego mogliśmy przyjąć lub odrzucić. To jest dopiero początek przygotowań i przepisy nawet nie zobowiązują nas do konsultacji na tym etapie.

Patrząc na proponowane warianty ciekawe kto z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego zaopiniował je pozytywnie. Do sprawy wrócimy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 178

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://www.facebook.com/mariuszgosekPL/photos/a.312205699287925/779634232545067/?type=3

S
Scyzor

Ludzie zrozumcie, że taki jest koszt rozwoju naszej ojczyzny. Nie możemy mieszkać w rezerwatach przyrody i zbierać szyszki. Super PiS! Dobrze robicie!

G
Gość
21 lutego, 11:43, Gość:

Jestem mieszkanką tej gminy i akurat przez mój dom ma przebiegać nitka kolei. szczerze mówiąc to wszystkie osoby, które tu się wypowiadają nie mieszkają zapewne nawet w pobliżu. My jako osoby zainteresowane cieszymy się akurat z powstania kolei, a najwięcej do powiedzenia jak zwykle mają Ci co lubią robić szum medialny wokół siebie nie wiedząc nawet o czym mówią. Polska ma się rozwijać, powinniśmy się cieszyć z tego a nie jak jakiś zaścianek być w tyle nawet za Bułgarią czy Rumunią z inwestycjami.

23 lutego, 11:16, Gość:

No pewnie ciebie wysiedlą dadzą kasę kupisz w innym miejscu a ludzie obok zostaną obok torów to super opcja! Trzeba być debilem żeby się cieszyć z cudzego nieszczęścia bo zostaną 20 metrów od takiej trasy z pociągami jadącymi 200km na godzinę!!!A komentarze typu o będę szybko z Miniowa do Kielc jechać, niech się walnie w ten pusty łeb bo niby jak będzie szybciej przecież ten pociąg nie będzie się zatrzymywać w takiej zakutej wsi jak Mniów!!!!

23 lutego, 14:26, Gość:

większość ludzi potrafi jednak myśleć o interesie naszej małej ojczyzny również kosztem swojej niewygody,nawet ci z Mniowa.

Sam zamieszkaj obok trasy kolejowej, gdzie przejeżdżają pociągi ponad 200km i wtedy się wypowiadaj że kosztem twojej niewygody inni mają wygodnie.

G
Gość
24 lutego, 8:23, Greg:

Jedna z proponowanych tras przebiega centralnie prze mój dom . I powinienem zapewne pluc na władze i klać na czym świat stoi. A ja wam powiem ze ciesze sie ze planują tak wielka inwestycję . Dom wybuduje w innym miejscu akurat jestem w takiej sytuacji że nie jest to jedyny mój dom.Wspołczuje ludziom starym którzy sa u schyłku swojego życia dla nich jest to poważny problem i wyzwanie.

Greg, mam propozycję, kup sobie koło, walnij się w czoło

G
Gość

Pisiory żądzą i robią co im Kaczor każe.

G
Greg

Jedna z proponowanych tras przebiega centralnie prze mój dom . I powinienem zapewne pluc na władze i klać na czym świat stoi. A ja wam powiem ze ciesze sie ze planują tak wielka inwestycję . Dom wybuduje w innym miejscu akurat jestem w takiej sytuacji że nie jest to jedyny mój dom.Wspołczuje ludziom starym którzy sa u schyłku swojego życia dla nich jest to poważny problem i wyzwanie.

M
Małgorzata
21 lutego, 22:23, Turkuć Podjadek:

Pomijając wszelkie spory i wywody, to za ile lat ma się zacząć ta inwestycja?

jeżeli natura tych torów nie zrobiła to znaczy że ich nie powinno być:)

G
Gość
20 lutego, 20:33, Gość:

Tak czytam te wszystkie komentarze i stwierdzam że nie możecie zdzierżyć tego że Ci ludzie których nazywacie wiesniakami, są bogatymi ludźmi, którzy kupili same działki za ogromne pieniądz, takie których wy mieszczuchy nigdy nie zobaczycie. Mało tego na tych działkach powstały piękne domy warte często nawet okrągły milion. Już nie mówię ze Ci wieśniacy jeżdżą bardzo dobrymi samochodami. Koszt utrzymania domu są ogromne, nie taki jak w waszych bloczkach. To wy jesteście zascisnkiem siedzicie w klitkach, najczęściej 2dzieci poupychane w jednym 10m pokoju. Fakt jest taki to od was słoma jedzie bo dorobiliście się średnio mieszkania 50m. Nie wiele droższe od działki w Tumlinie. Zazdrość bo tego nie macie co ci ludzie !!!!

20 lutego, 20:40, Miś:

W punkt, brawo!

20 lutego, 21:06, Gość:

Idealnie napisane na zdjeciach sa domy z aranzacia ogrodami warte ok 1.5mln a to nie mieszkanie w bloku ☺

21 lutego, 00:42, Gość:

Wiesz ile kosztuje mieszkanie w nowym bloku?

21 lutego, 6:49, Jaro:

Większość tych ludzi to ze wsi pochodzi w blokach uciekli do miasta i wielkie mieszczuchy a buty przed drzwiami ustawiają. Trzymają zwierzęta w mieszkaniach bo ciężko się wyzbyć wszystkich nawyków i uważają że pożądany samochód jest wyznacznikiem statusy. Ja nie mam nami samochodów bo jestem z miasta i nigdy nie byłem od nich uzależniony bo są taksówki. Wieśniak pierwsze co zrobił to prawo jazdy aby się wyrwać ze wsi do miasta na zakupy do knajpy itp. Zawsze w sobotę i niedzielę rano jak się z Kielc wyjeżdża to pełno toreb z Ma Donalda bo to jest jakiś szczyt rozrywki plebsu na weekendzie do maca lub na kebaba do Kielc przyjechać. Ludzie w mieście inaczej się zachowują nie zostawiają szczekających psowyna cały dzień w bloku i nie stają nimi na wszystko co zielone wokół Bloku

22 lutego, 15:49, Gość:

Zmien lekarza

stan posiadania rzadko idzie w parze z intelektem i kulturą osobistą której ja bym nie oddała za te domy warte" nawet okrągły milion"

G
Gość
21 lutego, 11:43, Gość:

Jestem mieszkanką tej gminy i akurat przez mój dom ma przebiegać nitka kolei. szczerze mówiąc to wszystkie osoby, które tu się wypowiadają nie mieszkają zapewne nawet w pobliżu. My jako osoby zainteresowane cieszymy się akurat z powstania kolei, a najwięcej do powiedzenia jak zwykle mają Ci co lubią robić szum medialny wokół siebie nie wiedząc nawet o czym mówią. Polska ma się rozwijać, powinniśmy się cieszyć z tego a nie jak jakiś zaścianek być w tyle nawet za Bułgarią czy Rumunią z inwestycjami.

23 lutego, 11:16, Gość:

No pewnie ciebie wysiedlą dadzą kasę kupisz w innym miejscu a ludzie obok zostaną obok torów to super opcja! Trzeba być debilem żeby się cieszyć z cudzego nieszczęścia bo zostaną 20 metrów od takiej trasy z pociągami jadącymi 200km na godzinę!!!A komentarze typu o będę szybko z Miniowa do Kielc jechać, niech się walnie w ten pusty łeb bo niby jak będzie szybciej przecież ten pociąg nie będzie się zatrzymywać w takiej zakutej wsi jak Mniów!!!!

większość ludzi potrafi jednak myśleć o interesie naszej małej ojczyzny również kosztem swojej niewygody,nawet ci z Mniowa.

O
OBIEKTYWNY

Jak zwykle ten sam scenariusz,krzykacze robiący kapitał polityczny,robią ludziom wodę z mózgu.Tak trudno stanąć po stronie rozsądku i rozwoju ?Cudze chwalicie

G
Gość
20 lutego, 16:39, Gość:

Jakie tysiące?! Co to w ogóle za tytuł?! Jaki znowu skandal. Ludzie zawsze będą protestować jak budują drogi czy kolej. Dobrze że budują a nie rozbierają i wygaszają jak PełOwcy przez 25 lat. Mało brakło a wygasiliby cały kraj. A teraz wciskają nam kit jakie to zagrożenie wolności i demokracji, bo chcieli przyjrzeć nosa co niektórym co im się niezawisłość pomyliła z bezkarnoscią. Oby jak najdłużej Peło nie wróciło do władzy bo znów będzie to co kiedyś.

20 lutego, 17:14, Gość:

W punkt.

Jak kto chce zobaczyć "nowoczesne projektowanie" niech przejedzie się (przejdzie - więcej zobaczy) nowo budowaną ulicą Witosa w Kielcach.

Projektant wymyślił sobie podwyższyć ulicę ok.50 cm od Zagnańskiej, gdzie wyjazd obecnie z posesji jest i tak pod górkę a będzie jeszcze bardziej stromo, a przy ul. Wincentego z Kielc będzie obniżona o ok. 30cm chyba po to aby woda płynąca ul.Wincentego miała większy spadek i zalewała rondo, które tam powstanie. Papier wszystko przyjmuje.

G
Gość
21 lutego, 11:43, Gość:

Jestem mieszkanką tej gminy i akurat przez mój dom ma przebiegać nitka kolei. szczerze mówiąc to wszystkie osoby, które tu się wypowiadają nie mieszkają zapewne nawet w pobliżu. My jako osoby zainteresowane cieszymy się akurat z powstania kolei, a najwięcej do powiedzenia jak zwykle mają Ci co lubią robić szum medialny wokół siebie nie wiedząc nawet o czym mówią. Polska ma się rozwijać, powinniśmy się cieszyć z tego a nie jak jakiś zaścianek być w tyle nawet za Bułgarią czy Rumunią z inwestycjami.

No pewnie ciebie wysiedlą dadzą kasę kupisz w innym miejscu a ludzie obok zostaną obok torów to super opcja! Trzeba być debilem żeby się cieszyć z cudzego nieszczęścia bo zostaną 20 metrów od takiej trasy z pociągami jadącymi 200km na godzinę!!!A komentarze typu o będę szybko z Miniowa do Kielc jechać, niech się walnie w ten pusty łeb bo niby jak będzie szybciej przecież ten pociąg nie będzie się zatrzymywać w takiej zakutej wsi jak Mniów!!!!

G
Gość
21 lutego, 11:43, Gość:

Jestem mieszkanką tej gminy i akurat przez mój dom ma przebiegać nitka kolei. szczerze mówiąc to wszystkie osoby, które tu się wypowiadają nie mieszkają zapewne nawet w pobliżu. My jako osoby zainteresowane cieszymy się akurat z powstania kolei, a najwięcej do powiedzenia jak zwykle mają Ci co lubią robić szum medialny wokół siebie nie wiedząc nawet o czym mówią. Polska ma się rozwijać, powinniśmy się cieszyć z tego a nie jak jakiś zaścianek być w tyle nawet za Bułgarią czy Rumunią z inwestycjami.

22 lutego, 11:56, Gość:

Aleś durna

To jest prowokacja, śmierdzi na kilometr

G
Gość
20 lutego, 20:33, Gość:

Tak czytam te wszystkie komentarze i stwierdzam że nie możecie zdzierżyć tego że Ci ludzie których nazywacie wiesniakami, są bogatymi ludźmi, którzy kupili same działki za ogromne pieniądz, takie których wy mieszczuchy nigdy nie zobaczycie. Mało tego na tych działkach powstały piękne domy warte często nawet okrągły milion. Już nie mówię ze Ci wieśniacy jeżdżą bardzo dobrymi samochodami. Koszt utrzymania domu są ogromne, nie taki jak w waszych bloczkach. To wy jesteście zascisnkiem siedzicie w klitkach, najczęściej 2dzieci poupychane w jednym 10m pokoju. Fakt jest taki to od was słoma jedzie bo dorobiliście się średnio mieszkania 50m. Nie wiele droższe od działki w Tumlinie. Zazdrość bo tego nie macie co ci ludzie !!!!

20 lutego, 20:40, Miś:

W punkt, brawo!

20 lutego, 21:06, Gość:

Idealnie napisane na zdjeciach sa domy z aranzacia ogrodami warte ok 1.5mln a to nie mieszkanie w bloku ☺

21 lutego, 00:42, Gość:

Wiesz ile kosztuje mieszkanie w nowym bloku?

21 lutego, 6:49, Jaro:

Większość tych ludzi to ze wsi pochodzi w blokach uciekli do miasta i wielkie mieszczuchy a buty przed drzwiami ustawiają. Trzymają zwierzęta w mieszkaniach bo ciężko się wyzbyć wszystkich nawyków i uważają że pożądany samochód jest wyznacznikiem statusy. Ja nie mam nami samochodów bo jestem z miasta i nigdy nie byłem od nich uzależniony bo są taksówki. Wieśniak pierwsze co zrobił to prawo jazdy aby się wyrwać ze wsi do miasta na zakupy do knajpy itp. Zawsze w sobotę i niedzielę rano jak się z Kielc wyjeżdża to pełno toreb z Ma Donalda bo to jest jakiś szczyt rozrywki plebsu na weekendzie do maca lub na kebaba do Kielc przyjechać. Ludzie w mieście inaczej się zachowują nie zostawiają szczekających psowyna cały dzień w bloku i nie stają nimi na wszystko co zielone wokół Bloku

Zmien lekarza

G
Gość
21 lutego, 11:43, Gość:

Jestem mieszkanką tej gminy i akurat przez mój dom ma przebiegać nitka kolei. szczerze mówiąc to wszystkie osoby, które tu się wypowiadają nie mieszkają zapewne nawet w pobliżu. My jako osoby zainteresowane cieszymy się akurat z powstania kolei, a najwięcej do powiedzenia jak zwykle mają Ci co lubią robić szum medialny wokół siebie nie wiedząc nawet o czym mówią. Polska ma się rozwijać, powinniśmy się cieszyć z tego a nie jak jakiś zaścianek być w tyle nawet za Bułgarią czy Rumunią z inwestycjami.

Aleś durna

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3