Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa trasa kolejowa z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego zdewastuje niemal całą gminę Miedziana Góra. Trzeba zburzyć wiele domów

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Przez ten piękny teren i górę na której urządzono stok narciarski ma prowadzić jeden z rozważanych wariantów torów. Do zburzenia poszłoby mnóstwo domów.
Przez ten piękny teren i górę na której urządzono stok narciarski ma prowadzić jeden z rozważanych wariantów torów. Do zburzenia poszłoby mnóstwo domów.
Mieszkańcy Miedzianej Góry są zbulwersowani działaniami władz centralnych, ponieważ bez konsultacji z nimi wskazano trzy warianty budowy szybkiej linii kolejowej, która ma prowadzić z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego w pobliżu Łodzi. Inwestycja w każdej z wersji wymaga wyburzenia mnóstwa domów i zniszczy cichą, spokojną gminę.

Chodzi o tak zwane szprychy, czyli szybkie linie kolejowe, które mają zapewnić ekspresowy transport kolejowy z całego kraju do Centralnego Portu Komunikacyjnego czyli największego lotniska w Polsce, które ma powstać między Łodzią a Warszawą.
Jedną ze szprych ma stanowić trasa kolejowa numer 89 Tumlin (Miedziana Góra) - Wąsosz Konecka. To jej przebieg wywołał protest społeczny mieszkańców podkieleckiej gminy Miedziana Góra.

ZOBACZ TEŻ: Trasa kolejowa Szprycha numer 6 do Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wyznaczona przez gminę Brody i północną część Starachowic?

W ubiegłym tygodniu na stronach Centralnego Portu Komunikacyjnego opublikowano trzy warianty przebiegu trasy przez gminę Miedziana Góra i każdy z nich jest nie do przyjęcia przez mieszkańców i władze gminy. Oliwy do ognia dolała informacja, że powstały one po konsultacjach społecznych, o których nikt nie słyszał.

- Dwa z trzech wariantów dotykają Tumlin - mówi radny Tumlina Dariusz Siwek. - Budowa linii kolejowej zniszczy miejscowość i całą gminę. Mamy mnóstwo nowych mieszkańców, którzy niedawno postawili domy, kolejni kupi działki i zamierzają się budować. Oba warianty przewidują mnóstwo wyburzeń. Nowa linia kolejowa przetnie wiele wsi na pół, co utrudni komunikację. Budowa torów jest przewidziana przez stok i wyciąg narciarski w Tumlinie, przez Górę Grodową, która ma 390 metrów wysokości i Górę Bukową. Ukształtowanie tej części gminy nie nadaje się pod linię kolejową. Konieczne będzie równanie terenu, budowa gigantycznych nasypów, tuneli, gmina zostanie zrujnowana. Mówi się, że szprychy mają rozwijać kraj a co z rozwojem naszej gminy. Do tej pory mogliśmy zapewnić mieszkańcom ciszę, spokój, walory turystyczne. A tego nie będzie, gdy powstanie kolej, która oddziałuje na rozległy teren. Czym mamy przyciągnąć nowych mieszkańców i zatrzymać starych? Już odczuwamy skutki tych wariantów, bo ceny działek natychmiast spadły.

Podobnego zdania jest przewodniczący Rady Gminy, Rafał Micigolski. - O proponowanych wariantach dowiedzieliśmy się w ubiegłym tygodniu, gdy pojawiły się do opiniowania na stronach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wcześniej żadnych konsultacji nie było. Każdy z proponowanych wariantów godzi w interes mieszkańców gminy. Zaprojektowanie któregokolwiek z proponowanych przebiegów zablokuje możliwości inwestycyjne i rozwój mieszkalnictwa w naszej gminie- mówi. - Nie możemy się na to zgodzić.

Wójt Gminy Miedziana Góra, Damian Sławski przyznaje, iż urząd gminy jak i mieszkańcy nie zostali zaproszeni do Regionalnych Konsultacji Społecznych, które odbyły się w 2019 roku. – To wielki błąd, że zorganizowano konsultacje bez naszego udziału. To właśnie mieszkańcy i samorząd gminny posiadają największą wiedzę w zakresie lokalizacji domostw, przebiegu sieci drogowej czy kanalizacyjnej. Każda z trzech wersji przebiegu linii kolejowej bezpośrednio godzi w interes naszych mieszkańców, dlatego wspólnie z radnymi oraz sołtysami musimy  doprowadzić do wykreślenia trzech wariantów z „Strategicznego Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego”. Wszelkie uwagi zamierzamy przekazać do władz Centralnego Portu Komunikacyjnego w formie papierowej, aby pokazać skalę sprzeciwu naszych mieszkańców. Elektroniczny formularz udostępniony na stronie Centralnego Portu Komunikacyjnego nie daje mieszkańcowi pewności zgłoszenia uwagi, ponieważ nie generuje żadnego potwierdzenia. Chcemy mieć pewność, że nasze uwagi zostaną dostarczone. W naszych działaniach będziemy również prosić o wsparcie starostę kieleckiego, marszałka województwa, wojewodę świętokrzyskiego oraz wszystkich parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej.

Wójt Gminy Miedziana Góra, Damian Sławski w przyszłym tygodniu wybiera się do Ministerstwa Środowiska oraz władz spółki Centralny Port Komunikacyjny, aby przedstawić czwarty, alternatywny wariant przebiegu linii kolejowej, poprowadzony przez teren Lasów Państwowych. - W mojej ocenie linię można poprowadzić wzdłuż istniejącej trasy Kielce – Skarżysko Kamienna. Ten wariant nie powinien budzić sprzeciwu społeczeństwa, dlatego mam nadzieję, że zostanie on uwzględniony, zaś pozostałe trzy warianty zostaną wykreślone – dodaje wójt.

Przypomnijmy, że szprycha z Kielc do Centralnego Portu Komunikacyjnego miała sprawić, że podróż ze Świętokrzyskiego do stolicy skróciłaby się do około 1,5 godziny. Miał być wielki sukces a na razie jest totalna klapa. Można spodziewać się, że wkrótce zaczną protestować mieszkańcy kolejnych terenów leżących na planowanym szlaku kolejowym.

Konrad Majszyk, dyrektor Komunikacji i PR Centralnego Portu Komunikacyjnego uspakaja, że kolejny etap konsultacji będzie niebawem prowadzony w gminach. - W minionym roku były one prowadzone na poziomie województw, Urzędów Marszałkowskich oraz w miastach, przez które nowe linie mają przebiegać. W tym roku dotrzemy do gmin - wyjaśnia. - Czekamy na opinie i uwagi, wszystkie zostaną rozpatrzone. Przygotujemy raport z nich i każdy się dowie, które i dlaczego mogliśmy przyjąć lub odrzucić. To jest dopiero początek przygotowań i przepisy nawet nie zobowiązują nas do konsultacji na tym etapie.

Patrząc na proponowane warianty ciekawe kto z Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego zaopiniował je pozytywnie. Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie