Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wspomina lokalnych działaczy "Solidarności" ZDJĘCIA

Klaudia Tajs
Jak powiedział podczas otwarcia wystawy dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wystawa jest upamiętnianiem 40 rocznicy powstania "Solidarności", jednak nie z poziomu ogólnopolskiego „gdańskiego” czy „warszawskiego”, ale z perspektywy lokalnej, sandomierskiej działalności.
Jak powiedział podczas otwarcia wystawy dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wystawa jest upamiętnianiem 40 rocznicy powstania "Solidarności", jednak nie z poziomu ogólnopolskiego „gdańskiego” czy „warszawskiego”, ale z perspektywy lokalnej, sandomierskiej działalności. Klaudia Tajs
Wystawa "40 rocznica - Bohaterowie Wolności" przygotowana z okazji 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", jaką od soboty można oglądać w Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, przypomina lokalnych działaczy tamtych lat oraz zawiera plansze z informacjami o początkach niezależnych związków zawodowych

Jak powiedział podczas otwarcia wystawy dr Dominik Kacper Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, wystawa jest upamiętnianiem 40 rocznicy powstania "Solidarności", jednak nie z poziomu ogólnopolskiego „gdańskiego” czy „warszawskiego”, ale z perspektywy lokalnej, sandomierskiej działalności.

- Wystawa przypomina i upamiętnia lokalnych, nieznanych powszechnie – szczególnie młodemu pokoleniu – bohaterów wolności, którzy odważnie przeciwstawiali się władzy komunistycznej - powiedział dyrektor Płaza. - Najważniejsze jest to, że po kilku tygodniach prezentowania wystawy w naszym zamku, pojedzie ona do szkół średnich w regionie, aby dorosła młodzież mogła uświadomić sobie, że Solidarność to nie tylko Gdańsk, Sala BHP, Warszawa i wielkie wydarzenia, ale również nasza lokalna społeczność i bohaterowie. Działo się wiele nie tylko w Stalowej Woli, ale także w Sandomierzu.

We foyer sandomierskiego Zamku wiszą plansze z informacjami od tematów ogólnopolskich do planszy z sandomierskimi bohaterami wolności. Zostały przedstawione ich postacie, dorobek, życie.

Na jednej z nich prezentowany jest Kazimierz Plachimowicz, były przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Sandomierzu i członek zarządu NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska, który był koordynatorem wystawy. - Niestety tych materiałów nie jest dużo, bo były systematycznie niszczone przez ówczesny Urząd Wojewódzki - powiedział Kazimierz Plachimowicz. - Tych materiałów zostało może z pięć procent. Dla mnie najcenniejsze jest to, że ta wystawa powstała. Wiemy, że pamięć jest ulotna, a w tym przypadku, przekazanie wiedzy o tych ludziach młodemu pokoleniu jest bardzo istotne. Nie ma nic cenniejszego jak nasza historia i jej przekazanie.

Ekspozycję wzbogacają materiały z okresu od sierpnia 1980 roku do grudnia 1981 roku – oryginały dokumentów, skany, flagi, listy, które zostały wypożyczone z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Kielcach i Archiwum Państwowego w Sandomierzu oraz zbiorów prywatnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie