Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja laparoskopowa we włoszczowskim szpitalu

Rafał Banaszek
Zespół lekarzy-chirurgów, który przeprowadził innowacyjną operację 8 sierpnia we włoszczowskim szpitalu: (od lewej) Ahmed El-Mallul, Jerzy Szebla, Henryk Napora, Marek Górka i Paweł Szymański.
Zespół lekarzy-chirurgów, który przeprowadził innowacyjną operację 8 sierpnia we włoszczowskim szpitalu: (od lewej) Ahmed El-Mallul, Jerzy Szebla, Henryk Napora, Marek Górka i Paweł Szymański. Rafał Banaszek
8 sierpnia, po raz pierwszy w Szpitalu imienia Jana Pawła II we Włoszczowie zespół chirurgów pod kierownictwem doktora nauk medycznych Ahmeda El-Mallula przeprowadził laparoskopową rewizję dróg żółciowych oraz wyciął laparoskopem wyrostek robaczkowy u pacjenta ze znaczną otyłością.

W Oddziale Chirurgii Ogólnej Zespołu Opieki Zdrowotnej rozszerzono ostatnio zakres zabiegów wykonywanych metodą laparoskopową, która nie jest wprawdzie nowością we współczesnej medycynie, gdyż w naszym województwie wykonywane są tego typu zabiegi, to jednak dla włoszczowskiej lecznicy powiatowej to było historyczne wydarzenie.

Operują na sprzęcie do testowania
Przy wykorzystaniu tej małoinwazyjnej techniki chirurgicznej wykonywane są obecnie w naszym szpitalu operacje schorzeń pęcherzyka żółciowego. Tą techniką można też operować na przykład przepukliny.
Włoszczowski szpital wykorzystuje w tym celu udostępniony do testów kompletny zestaw laparoskopowy. Jak informuje dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej Joanna Ochał, za około 3 tygodnie dostarczony zostanie jeszcze bardziej zaawansowany sprzęt, między innymi z obrazowaniem 3D.
- Technika laparoskopowa bez wątpienia zwiększa zakres możliwości diagnostycznych szpitala. Mamy nadzieję, że małoinwazyjne techniki chirurgiczne zagoszczą u nas na stałe - mówi Joanna Ochał.

Potrzebny laparoskop za ćwierć miliona złotych
Ażeby tak się stało, potrzebny jest nowy laparoskop, który kosztuje około 250 tysięcy złotych. Obecny sprzęt będący na stanie szpitala ma 17 lat, jest starej generacji i nie spełnia standardów współczesnej laparoskopii. Dlatego dyrekcja szpitala czyni usilne starania, aby jeszcze w tym roku zakupić kompletny laparoskop, dzięki dotacji od powiatu.
- Nasza chirurgia była do tej pory mocno niedoinwestowana. Bardzo zależy mi na tym, żeby wyposażyć ten oddział w niezbędny, specjalistyczny sprzęt medyczny, który będzie wykorzystywany również na innych oddziałach zabiegowych - podkreśla dyrektor Ochał.

Operacja pod kierunkiem libijskiego doktora
Warto podkreślić, że od 10 lipca Oddziałem Chirurgii Ogólnej włoszczowskiego szpitala kieruje doktor nauk medycznych Ahmed El-Mallul, Libijczyk z pochodzenia, bardzo chwalony przez załogę i pacjentów, a ostatnio nawet przez starostę włoszczowskiego Jerzego Suligę. To zespół pod jego kierownictwem wykonał po raz pierwszy w naszym szpitalu dwie wspomniane operacje laparoskopem.
Do tej pory wyrostki robaczkowe usuwane były we Włoszczowie tradycyjną metodą chirurgiczną, co wiązało się z większą raną na ciele, większym ryzykiem powikłań pooperacyjnych oraz dłuższym pobytem pacjenta na oddziale. Po zabiegu laparoskopem pacjent został wypisany do domu już po dwóch dobach.
Jan Popczyk z Czaryża - historyczny pacjent włoszczowskiego szpitala, u którego przeprowadzono operację wyrostka robaczkowego przy użyciu laparoskopu, powiedział nam na drugi dzień po zabiegu, że czuje się dobrze.

Pozytywne efekty zmian personalnych w szpitalu
Wprowadzenie nowoczesnych metod zabiegowych w naszym szpitalu to efekt zatrudnienia przez Joannę Ochał nowej kadry lekarskiej w ostatnim czasie. Przypomnijmy, że oprócz doktora El-Mallula, od 1 lipca nowym zastępcą dyrektora do spraw lecznictwa został Jerzy Szebla, chirurg z Kielc, który również brał udział w historycznej dla naszego szpitala operacji.
Dodajmy, że w ostatnim czasie zatrudniono też w poradniach szpitalnych nowego dermatologa, kardiologa i pediatrę. Niebawem mają być przyjmowani kolejni specjaliści do nowo utworzonych poradni: chorób płuc, neurologicznej, endokrynologicznej i zdrowia psychicznego. Pomału widać pozytywne efekty zmian personalnych w publicznej służbie zdrowia we Włoszczowie.

Kolejny nowatorski zabieg
To nie pierwsza nowatorska operacja przeprowadzona w Zespole Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie w ostatnich latach. Pod koniec 2014 roku pisaliśmy o tym, że dwaj nasi ortopedzi - Marcin Czelakowski i Marcin Uniejewski wykonali pierwszą w województwie świętokrzyskim i trzecią w Polsce rekonstrukcję chrząstki stawu kolanowego za pomocą fibryny i czynników wzrostu. Oba zabiegi również przebiegły bez powikłań i zakończyły się sukcesem.

ZOBACZ TEŻ: Wielkie gwiazdy na Kadzielni. Darmowy koncert na pożegnanie lata już 19 sierpnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie