Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska terapia przez biotermalną stymulację mózgu obniża lęki

Iwona Rojek
Dawid Łukasik
Terapia EMDR wynaleziona przez Amerykankę, polegająca na stymulacji półkuł mózgowych przy pomocy ruchu gałek ocznych pomaga ofiarom wypadków, gwałtów, chorym na depresję i stres pourazowy.

Terapia o nazwie EMDR jest jeszcze w Polsce mało znana. Kto ją stworzył?
Twórcą terapii EMDR jest amerykańska psycholog Francine Shapiro. W 1989 roku opublikowała pierwsze badania na temat wpływu bilateralnej stymulacji mózgu, czyli stymulacji obu półkul mózgu w tym samym czasie, na ofiary traumy. Twórczyni podejścia sama zauważyła, że kiedy przypominała sobie nieprzyjemne zdarzenia, jej oczy mimowolnie poruszały się szybko. Zaobserwowała ponadto, że kiedy skupiła swoją uwagę na traumatycznej myśli i wodziła oczami w lewo i prawo, zmniejszał się jej niepokój. Jest to metoda powszechnie uznawana. Terapia EMDR jest rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Skąd taka jej nazwa?
EMDR to skrót od Eye Movement Desensitization and Reprocessing, co oznacza „terapię odwrażliwiania” za pomocą ruchu gałek ocznych. Sama Shapiro przyznała jednak, iż nie jest to adekwatna nazwa, albowiem „odwrażliwianie” może odbywać się również za pomocą bodźców dotykowych lub słuchowych.

W jakich zaburzeniach, sytuacjach ta metoda jest skuteczna?
Na początku terapia została stworzona do pracy z osobami z zespołem stresu pourazowego (PTSD). Używano jej głównie w leczeniu weteranów wojennych. Obecnie terapię EMDR stosuje się w leczeniu wszystkich zaburzeń, nie tylko tych związanych z traumą, we wszystkich grupach wiekowych. Istnieją różne protokoły EMDR dostosowane do problemu i wieku klienta.

W Polsce jest popularna?
EMDR jest w Polsce od niedawna, ale zyskuje coraz większą popularność. W Warszawie regularnie odbywają się szkolenia dla psychologów i psychiatrów prowadzone przez zagranicznych specjalistów, więc z roku na rok przybywa terapeutów EMDR. Szkolenia te są akredytowane przez EMDR Europe. Niestety, niewiele jest publikacji na temat tej terapii w języku polskim, nie mówiąc już o specjalistycznych książkach.

Dlaczego zainteresowała się Pani tą terapią?
O EMDR dowiedziałam się od znajomego terapeuty. Byłam ciekawa na czym dokładnie polega ta terapia i czy rzeczywiście jest tak skuteczna, jak czytałam, dlatego zaczęłam brać udział w szkoleniach. Łączy ona w sobie elementy wielu podjeść psychoterapeutycznych, a tym co ją od nich odróżnia jest aspekt neurofizjologiczny. Efekty terapii często widoczne są już po pierwszych sesjach. Jest to niezwykłe móc obserwować zmiany zachodzące u klienta w tak szybkim czasie.

Na czym dokładnie taka metoda polega, jak często trzeba ją wykonywać?
Procedura terapii dzieli się na 8 części, w pierwszej zbierany jest dokładny wywiad, potem wybierane są traumatyczne, negatywne wspomnienia, które są „odwrażliwiane” za pomocą bilateralnej stymulacji mózgu, czyli poprzez ruch gałek ocznych lub stymulację dotykową czy słuchową. Wtedy towarzyszące tym wspomnieniom negatywne przekonania zamieniane są na pozytywne. Częstotliwość i długość sesji terapeutycznych zależy od potrzeb klienta i możliwości terapeuty.

Można zaobserwować pozytywne skutki po jej zastosowaniu?
Jak najbardziej. Mam bardzo dobre efekty głównie w pracy z osobami z depresją, u dorosłych dzieci alkoholików, czyli DDA, u klientów cierpiących na zaburzenia odżywiania. Na początku pacjenci podchodzą do niej nieufnie, ale potem przekonują się, że działa. Dowiadują się o jej istnieniu głównie z Internetu, konferencji albo od znajomych.

Ma Pani nadzieję, że EMDR zyska w Polsce większą popularność?
Wierzę w to, bo jest to metoda skuteczna i przynosi szybkie rezultaty. Ludzie stają się bardziej otwarci na pomoc psychologiczną, a korzystanie z pomocy terapeuty przestaje być powodem do wstydu. Depresja atakuje społeczeństwo coraz częściej, wiele osób prowadzi stresujący tryb życia, nie radzi sobie z oczekiwaniami i presją społeczną czy np. wychowywało się w rodzinach, w których jedno z rodziców miało problem alkoholowy. Każde obiektywnie traumatyczne zdarzenie z przeszłości może być potencjalnym „wyzwalaczem” problemów obecnych w teraźniejszości. Ponadto, terapia EMDR umożliwia pracę nad przyszłymi zdarzeniami, nad tym czego się obawiamy, że może nam się przydarzyć.

Jest Pani chyba jedną z nielicznych terapeutek, która się nią zajmuje?
Faktycznie obecnie tych terapeutów EMDR jest niewielu. Na oficjalnej stronie Towarzystwa Terapii EMDR (www.emdr.org.pl) znajduje się lista terapeutów pracujących tą metodą. Spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami.

Kto jest dla Pani największym autorytetem w tej dziedzinie?
Dr Derek Farrell, akredytowany trener i konsultant EMDR. Poza pracą na uniwersytecie i prowadzeniem gabinetu psychologicznego, bierze również udział w akcjach humanitarnych. Jego działalność obejmuje takie kraje jak Pakistan, Tajlandia, Indie, Turcja, pomaga ofiarom Tsunami, wojen. Terapia jest obecnie najbardziej popularna w Ameryce. W Europie zjamuje się nią kilkanascie tysięcy terapeutów
Dziękuję za rozmowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie