Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Nowe idee. Spalanie plazmowe zmieni wszystko?" - o ekologicznej technologii spalania plazmowego na Regionalnym Forum Ekonomicznym

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W spalarni plazmowej niskotemperaturowej następuje termiczny rozkład w temperaturze 1300-1400 stopni Celsjusza i w tym procesie związki organiczne zostają rozłożone do atomów.
W spalarni plazmowej niskotemperaturowej następuje termiczny rozkład w temperaturze 1300-1400 stopni Celsjusza i w tym procesie związki organiczne zostają rozłożone do atomów. Pixabay License/zdjęcie ilustracyjne
W czwartek, 24 listopada w Hotelu Binkowski w Kielcach rozpoczynamy Regionalne Forum Ekonomiczne – Nowa Energia. Zaproszeni goście, naukowcy, przedsiębiorcy, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego i parlamentarzyści, pochylą się nad zagadnieniami związanymi z kryzysem energetycznym i poszukają rozwiązań na walkę z nim. Wiele czasu poświęcą także odnawialnym źródłom energii i nowym technologiom. Jednym z najciekawszych paneli eksperckich będzie panel poświęcony innowacyjnej technologii – spalaniu plazmowemu, o czym opowiedzą: specjalista w tej dziedzinie Ryszard Królikowski oraz naukowcy.

"Nowe idee. Spalanie plazmowe zmieni wszystko?" - o ekologicznej technologii przyszłości na Forum Ekonomicznym

Panel tematyczny pod nazwą: "Nowe idee. Spalanie plazmowe zmieni wszystko?" rozpocznie się w czwartek, o godzinie 14 w Sali Klubowej Hotelu Binkowski.

KLIKNIJ > aby zarejestrować się na forum REJESTRACJA na Nowa energia - Regionalne Forum Ekonomiczne

W panelu wezmą udział: specjalista w tej dziedzinie Ryszard Królikowski oraz kilkoro ekspertów: Profesor Maria Żygadło - Politechnika Świętokrzyska; Profesor Agnieszka Latosińska - Politechnika Świętokrzyska, Krzysztof Wiatrzyk - Politechnika Świętokrzyska - ekspert Instytutu Bezpieczeństwa; Andrzej Miziorny - profesor Wojskowej Akademii Technicznej, Anton Danylenko – przedstawiciel Politechniki w Charkowie

Czym jest spalanie plazmowe?

-Spalanie w plazmie niskotemperaturowej to zgodnie z obowiązującymi normami przebywanie paliwa w temperaturze 1300-1400 stopni Celsjusza przez co najmniej dwie sekundy. I zgodnie z tymi normami, umożliwia to likwidację odpadów weterynaryjnych, medycznych i wielu rodzajów odpadów niebezpiecznych

– wyjaśnia na wstępie Ryszard Królikowski.

Jak dodaje, jest to znaczące z punktu widzenia ekologii, ponieważ pozwala na utylizację odpadów zamiast ich przechowywania w kosztownych mogilnikach.

- W wielu przypadkach, gdy spalaniu są poddawane materiały wysokoenergetyczne jest to rozwiązanie energetycznie obojętne lub pozwalające na pozyskiwanie nadwyżek energii. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że to nie paliwo użyte jest źródłem zanieczyszczenia środowiska, lecz technologia procesu spalania i jego przebieg. Modnym jest mowa o zanieczyszczeniu powietrza paliwami kopalnymi, lecz jest to półprawda. Ten sam węgiel poddawany spalaniu w temperaturze 300 stopni (tzw. kopciuch), 500-600 stopni (nowoczesne piece węglowe), 800-900 stopni - energetyka zawodowa, 1300-1400 stopni - plazma niskotemperaturowa - mają całkowicie inne emisje do środowiska. Dodatkowo, w nowoczesnych urządzeniach są stosowane filtry na emitorach wpływające na ilość odpadów po spalaniu

– tłumaczył specjalista w tej dziedzinie.

Podczas Regionalnego Forum Ekonomicznego – Nowa Energia w Kielcach, eksperci będą rozmawiać przede wszystkim o wdrożeniu technologii mikrofalowej do procesów przekształcania nośników energetycznych i odpadów w zakresie podnoszenia ich kaloryczności energetycznej oraz likwidacji szkodliwych odpadów po procesowych.

- Skrótowo: pragniemy przedstawić, opracowaną na Politechnice w Charkowie wspólnie z Charkowskim Instytutem Ukraińskiej Akademii Nauk, technologię procesu rozpadu paliw po poddaniu ich działaniu mikrofal do osiągnięcia temperatury 1300-1400 stopni Celsjusza bez poddawania ich procesom spalania. Proces ten może dotyczyć również ograniczaniu emisji gazów po procesowych poprzez poddanie ich działaniu mikrofal i temperatury wytworzonej przez mikrodrgania - mówił Ryszard Królikowski.

Na świecie istnieje jedna, czysta spalarnia plazmowa.

- Czysta spalarnia plazmowa to przykład Kanady. W wytworzonym łuku elektrycznym w temperaturze ponad 15 000 stopni Celsjusza, praktycznie wszystkie związki chemiczne redukują się do jednostek atomowych co umożliwia odbiór niemalże całej tablicy Mendelejewa w różnych temperaturach i katalizatorach. Z racji zużycia energii, dla potrzeb spalarni w Kanadzie pracują 2 elektrownie. Proces jest szalenie kosztowny.

Laboratorium plazmy mikrofalowej na Politechnice Świętokrzyskiej

Badania nad technologią plazmową już wkrótce mają szansę się rozpocząć na politechnice Świętokrzyskiej. Plany uczelni oraz ekspertów w tej dziedzinie są niezwykle ambitne.

- Z racji podpisanych umów o współpracy z Politechniką, Instytutem UAN w Charkowie oraz Instytutem Systemów Bezpieczeństwa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie, trwają prace nad utworzeniem w Kampusie Politechniki Świętokrzyskiej Laboratorium plazmy mikrofalowej badającego wpływ technologii na środowisko naturalne w zależności od użytych materiałów do unicestwienia. Ważnym jest również ograniczenie wielkości instalacji do możliwości stworzenia jej mobilnej wersji, pozwalającej na działanie w terenie (w przypadku klęski żywiołowej lub epidemiologicznej). W założeniach, w ramach struktur Wydziału Energetyki i Ochrony Środowiska Politechniki Świętokrzyskiej, jest powstanie wiodącego ośrodka opracowania metod i technologii oraz propagującego rozproszoną energetykę i gospodarkę odpadami w miejscach ich powstawania z eliminacją szkodliwego oddziaływania na środowisko naturalne

- wyjaśniał na koniec Ryszard Królikowski.

O planach utworzenia Laboratorium plazmy mikrofalowej w kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, mówił także profesor Marek Iwański, Prorektor do spraw Badań i Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi Politechniki Świętokrzyskiej. Zobaczcie:

Zachęcamy do wzięcia udziału w Regionalnym Forum Ekonomicznym - Nowa Energia w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie