Nowe miasta w regionie świętokrzyskim. Włodarze odebrali...

  Nowe miasta w regionie świętokrzyskim. Włodarze odebrali listy gratulacyjne

  MAT

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nowe miasta w regionie świętokrzyskim. Włodarze odebrali listy gratulacyjne
  1/37
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Już od wtorku, 1 stycznia 2019 roku na mapie województwa świętokrzyskiego przybędzie siedem nowych miast. Włodarzom listy gratulacyjne wręczyła wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek.


  O tym, że w naszym regionie będzie siedem nowych miast pisaliśmy na łamach "Echa Dnia" już kilka tygodni temu. Od 1 stycznia 2019 roku prawa miejskie ponownie odzyskają: Nowa Słupia i Pierzchnica powiecie kieleckim, a także Szydłów i Oleśnica (powiat staszowski), Nowy Korczyn, Pacanów (powiat buski) oraz Opatowiec (powiat kazimierski).

  Najpierw rozporządzenie Rady Ministrów z lipca 2018 roku mówiło, że prawa miejskie odzyskają Nowa Słupia, Pierzchnica i Szydłów. Tuż przed nowym rokiem Rada Ministrów wydała jednak kolejne rozporządzenie, które mówi, że prawa miejskie odzyskają także Nowy Korczyn, Pacanów, Opatowiec i Oleśnica. Ostatecznie w 2018 roku w całej Polsce prawa miejskie odzyska 10 miejscowości, w tym aż 7 z naszego województwa. Wszystkie miejscowości utraciły prawa miejskie w 1869 roku, czyli dokładnie 150 lat temu w ramach represji carskich po Powstaniu Styczniowym.

  Dzień przed tak ważnym momentem w historii wszystkich miejscowości, spotkanie w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. Wręczyła włodarzom wszystkich siedmiu gmin listy gratulacyjne oraz pamiątkowe medale z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu

  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów!

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się

  Miss i Mister Studniówki 2019. Zgłoś się