Nowi profesorowie z Kielc

  Nowi profesorowie z Kielc

  Piotr Burda

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nowi profesorowie z Kielc

  ©Kancelaria Prezydenta RP

  Kieleckim uczelniom przybyło profesorów. Dziś w Warszawie nominacje wręczył im prezydent Bronisław Komorowski.
  Nowi profesorowie z Kielc

  ©Kancelaria Prezydenta RP

  Wśród nowych profesorów jest aż pięciu pracowników Politechniki Świętokrzyskiej. Nowymi profesorami zostali: Zdzisław Kaczmarek - kierownik katedry elektrotechniki, automatyki i informatyki, Zbigniew Koruba - kierownik katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia, Janusz Łomotowski - kierownik Zakładu Technologii Wody i Ścieków, Andrzej Pawlak z katedry Energoelektroniki i Ryszard Dindorf - kierownik Zakładu Mechatroniki.
  Wśród nominowanych jest też prof. Jerzy Szczepański, historyk z kieleckiego Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego. Specjalizuje się w historii przemysłowej, a zwłaszcza górniczej. Nowym profesorem UJK został również Waldemar Iwanek z Instytutu Chemii.
  Tytuł profesora, nadawany jest przez prezydenta RP i zatwierdzony przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Jest najwyższym stopniem w naukowej hierarchii. Uroczystości wręczenia tytułów odbyły się dziś, zaplanowano je też w najbliższy poniedziałek.


  Sylwetki nowych profesorów:
  Prof. dr hab. inż. Zdzisław Kaczmarek urodził się 17.12.1940 r. w Chyczy. Studia wyższe magisterskie ukończył w Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Łączności w 1964 r. Stopień naukowy doktora nauk technicznych został nadany w/w Uchwałą Rady Naukowo - Dydaktycznej Instytutu Metrologii Elektrycznej Politechniki Wrocławskiej dnia 26.03.1977 r. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie elektrotechniki - miernictwa dynamicznego został nadany Uchwałą rady Wydziału elektrycznego Politechniki Warszawskiej dnia 22.11.1999 r. Został zatrudniony w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach dnia 1.10.1977 r., aktualnie w Katedrze Elektrotechniki i Systemów pomiarowych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Aktualnie jest powołany na kierownika tej Katedry.

  Prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba urodził się 15.10.1957 r. w Trzebnicy. Studia wyższe ukończył w Kijowskim Instytucie Inżynierów Lotnictwa Cywilnego w roku 1982 r. o specjalności eksploatacja płatowców i silników. Stopień doktora nauk technicznych w zakresie automatyki i robotyki został Mu nadany w 1990 r. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie: mechanika - specjalność: dynamika układów materialnych został nadany W/w uchwałą Wydziału Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej dnia 14.12.2001 r. W Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach jest zatrudniony od 3.09.1984 r., aktualnie w Katedrze Technik Komputerowych i Uzbrojenia na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. Aktualnie jest powołany na kierownika w/w katedry.

  Dr hab. inż. Janusz Łomotowski urodził się 23.12.1953 r. we Wrocławiu . Studia wyższe magisterskie ukończył w Politechnice Wrocławskiej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej o specjalności: zaopatrzenie w wodę i unieszkodliwianie ścieków i odpadów, w roku 1978. Stopień doktora nauk technicznych został nadany W/w uchwałą Rady Naukowo - Dydaktycznej Instytutu Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej dnia 14.11.1981 r. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych został nadany W/w uchwałą Rady Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej dnia 16.11.1994 r. W Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach dr hab. inż. Janusz Łomotowski jest zatrudniony od 1.10.2000 r., w Katedrze Inżynierii i Ochrony Środowiska Wydziału Budownictwa
  i Inżynierii Środowiska na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Aktualnie w/w jest kierownikiem Zakładu Technologii Wody i Ścieków.

  Prof. dr inż. Andrzej Pawlak urodził się dnia 2.02.1947 r. w Popowie . Studia wyższe magisterskie ukończył w Politechnice Poznańskiej w 1971 r. w zakresie elektrotechniki. Stopień doktora nauk technicznych został nadany Panu Profesorowi uchwałą Rady Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej im. Wincentego Pstrowskiego w Gliwicach dnia 29.05.1982 r. W Politechnice Świętokrzyskiej prof. dr inż. Andrzej Pawlak jest zatrudniony od dnia 01.08.2009 r. w Katedrze Energoelektroniki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prof. dr inż. Andrzej Pawlak jest aktualnie profesorem mechatroniki na Lawerence Technological University w Southfield, Michigan.

  Prof. dr hab. inż. Ryszard Dindorf urodził się 27.01.1951 r. w Lubaniu. Studia wyższe magisterskie w zakresie mechaniki, specjalność: technologia maszyn ukończył w 1978 r. w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach. Stopień naukowy doktora nauk technicznych został mu nadany uchwałą Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej dnia 11.04.1984 r. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budowy i eksploatacji maszyn - napędu sterowania hydraulicznego został nadany Uchwałą Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej dnia 22.05.1996 r. W Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach jest zatrudniony od dnia 1.10.1997 r., aktualnie w Katedrze Technologii Mechanicznej i Metrologii Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn. Aktualnie jest powołany na kierownika Zakładu Mechatroniki

  Prof. dr hab. Jerzy Szczepański z Instytutu Historii Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zajmuje się głównie historią gospodarczą. Badał też m.in. losy Józefa Lisa z Kielc, który mógł być słynnym Kubą Rozpruwaczem.

  Prof. Dr hab. Waldemar Iwanek, kierownik zakładu fizycznej chemii organicznej Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu

  Galerie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Styl życia

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018

  Jedzenie i zabawa

  Na językach