Nowoczesna hala sportowa przy Szkole Podstawowej w Chmielniku oficjalnie otwarta! Zobaczcie zdjęcia i film z uroczystości

Paulina Baran
Paulina Baran
Aleksander Piekarski
Udostępnij:
W czwartek, 27 sierpnia odbyło się oficjalne otwarcie hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Chmielniku, w której już od 1 września naukę kontynuować będzie prawie 900 uczniów. Symboliczną wstęgę przecięli przedstawiciele władz województwa na czele z marszałkiem Andrzejem Bętkowskim, była świętokrzyska wicekurator oświaty Katarzyna Nowacka oraz minister sportu Anna Krupka. Nie zabrakło władz powiatu kieleckiego reprezentowanych przez członka zarządu powiatu kieleckiego Mariusza Ścianę oraz oczywiście władz lokalnych na czele z burmistrzem Chmielnika Pawłem Wójcikiem. Obiekt został uroczyście poświęcony przez księdza.

- Wiecie... są takie szczęśliwe chwile w życiu samorządowca, jak ta - zwrócił się do zebranych gości burmistrz Paweł Wójcik. - Bo nie ma nic piękniejszego, jak dla mieszkańców, dla dzieci, dla młodzieży, można oddać tak wspaniały obiekt - przyznał dodając, jak ważny w życiu jest sport i rozwój tężyzny fizycznej.

Pod wrażeniem obiektu była także minister sportu Anna Krupka. - Jest mi niezmiernie miło, że ta hala powstała ze środków Ministerstwa Sportu. Jak się patrzy na ten obiekt, to robi on wielkie wrażenie. Jest bardzo nowoczesny. Na pewno będzie dobrze służył nie tylko dzieciom, ale również będzie otwarty na potrzeby mieszkańców Chmielnika i będzie zachęcał do uprawiania sportu - zaznaczyła Anna Krupka.

Hala robi wrażenie
Zgodnie z założeniami budowa nowoczesnej, przestronnej i bezpiecznej hali sportowej przy Szkole Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Chmielniku trwała rok. Obiekt będzie służyć wszystkim mieszkańcom, szczególnie dzieciom i młodzieży.

Mimo że od niedawna szkoła korzysta z gruntownie wyremontowanej sali gimnastycznej po zlikwidowanym gimnazjum oraz z nowoczesnego kompleksu boisk zewnętrznych, nie zaspokajało to w pełni potrzeb. W szkole uczy się prawie 900 uczniów i w okresie zimowym zajęcia wychowania fizycznego często odbywały się na małej, nie spełniającej współczesnych wymogów salce. Dzięki nowej sali sportowej uczniowie będą mogli ćwiczyć w komfortowych warunkach.

Wybudowany, jednokondygnacyjny obiekt o wymiarach: szerokość: 31,38 metrów, długość: 50 metrów, wysokość: 10,98 metrów i powierzchni 690 metrów kwadratowych będzie posiadał boisko sportowe przystosowane do gry w piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, siatkówkę czy tenisa ziemnego oraz zaplecze socjalno-techniczne. Hala została wyposażona w elektroniczne tablice wyników, regulowane kosze – spełniające oczekiwania wszystkich grup wiekowych oraz trybuny ławkowe. Dodatkowym usprawnieniem jest kotara, która daje możliwość podziału sali na dwie niezależne połowy.Oprócz sali sportowej, w budynku znajdują się: pokój i łazienka trenera, magazyn sprzętu sportowego, pomieszczenie na sprzęt porządkowy, przestrzeń komunikacyjna z przedsionkami, ogólnodostępne sanitariaty, w tym dla osób niepełnosprawnych, a także oddzielne dla chłopców i dziewczynek szatnie wraz z pełnymi węzłami sanitarnymi. Hala została połączona ze szkołą łącznikiem, co zapewni możliwość bezpiecznego przejścia na zajęcia z w-fu, bez konieczności wychodzenia na dwór.

Przy obiekcie powstały miejsca postojowe dla samochodów, w tym także dla osób niepełnosprawnych. Wokół hali znajdują się estetyczne trawniki, zadbano również o nasadzenia roślin, zamontowano nowe ławki oraz kosze na śmieci. Inwestycja objęła też budowę instalacji monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego oraz zakup i montaż wyposażenia sali gimnastycznej, pomieszczeń szatniowych i sanitarnych w niezbędny sprzęt.

Projekt hali powstał w biurze projektowym Architektura i Konstrukcja Przemysław Jahns a prace budowlane od marca ubiegłego roku prowadziło konsorcjum firm: Budowlane Prace Izolacyjne Tyrała Jan z gminy Raków oraz EXPERT Spółka Cywilna Tyrała Jan, Lesiak Waldemar z Kielc. Umowa na realizację zadania pn.: „Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Chmielniku o salę gimnastyczną wraz z łącznikiem, zapleczem socjalno-technicznym oraz infrastrukturą towarzyszącą” została podpisana z wykonawcą w marcu 2019 roku. Niedługo później ruszyła jej budowa.

Wartość zadania inwestycyjnego obejmująca wykonanie projektu, robót budowlanych i nadzoru inwestorskiego kosztowała 5 565 750,63 złotych. Nie wszystkie pieniądze pochodzą z budżetu gminy. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy postarali się bowiem o pozyskanie dofinansowania z zewnątrz. I tak kwota 3 589 541,00 zł pochodzi ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Sportowa Polska” a 1 050 019,21 złotych pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W ramach tego drugiego dofinansowania szkoła podstawowa dodatkowo wzbogaci się o wyposażenie pracowni matematyczno – przyrodniczych.

Rozwój infrastruktury sportowej i powstanie obiektów, które umożliwiłyby uprawianie sportu przez cały rok jest bardzo ważne dla obecnego samorządu. W ostatnim czasie na ternie gminy wybudowano już wiele obiektów, które służą całej lokalnej społeczności. Wśród nich jest hala sportowa przy Zespole Placówek Oświatowych w Piotrkowicach wraz z boiskami zewnętrznym, kompleks sportowy przy SP w Chmielniku składający się z boisk wielofunkcyjnych o nawierzchni tartanowej oraz boiska do piłki nożnej ze sztuczną trawą, zewnętrzna siłownia i ścieżki rowerowo-rolkowe w parku miejskim. Obecnie trwają prace przy rewitalizacji zbiornika wodnego Andrzejówka a lada chwila ruszy modernizacja kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego przy ul. Kwiatowej w Chmielniku, na terenie którego już w sezonie zimowym funkcjonowało lodowisko. To będzie kolejny tego typu obiekt w naszej gminie, po sali przy ZPO w Piotrkowicach. Wiemy, że zapotrzebowanie w gminie na infrastrukturę sportową jest ogromne, mieszkańcy czekają na tego typu miejsca. Dzięki środkom unijnym powstała tu hala, w której będą prowadzone zajęcia sportowe, treningi, a także eventy – również kulturalne – skupiające naprawdę wszystkich - i małych, i dużych – mówi burmistrz Paweł Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie