Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna ortodoncja to sposób na piękne zęby, modny wygląd i zdrowy styl życia!

KAK
Leczenie ortodontyczne służy zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych.
Leczenie ortodontyczne służy zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych. archiwum
Aparat ortodontyczny już nie jest tematem tabu. Stał się kultową, "ozdobą" młodzieńczego uśmiechu. Moda na korektę wadliwego zgryzu dotyczy też osób dorosłych. O możliwościach i efektach współczesnej ortodoncji mówi specjalista.

- Wiele osób, kierując się modą czy też uświadamiając sobie wartość pięknego uśmiechu, zgłasza się na leczenie ortodontyczne. Ale czy względy estetyczne to jedyna korzyść z założenia aparatu - pytamy dr Iwonę Kołomańską, stomatologa i ortodontę.

- Oczywiście, że nie! Ładny, zachęcający uśmiech jest ważny dla lepszego samopoczucia, ale rzadko zdajemy sobie sprawę, że jeszcze ważniejszy jest dla naszego zdrowia. Leczenie ortodontyczne służy zachowaniu zdrowia zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych. Niweluje też niektóre wady wymowy. Celem leczenia ortodontycznego jest też osiągnięcie prawidłowego ustawienia zębów dla polepszenia żucia. Aż tyle korzyści niesie ze sobą poprawienie uśmiechu!

- Kiedy jest czas na leczenie wad zgryzu?

- W dobie nowoczesnej ortodoncji aparat nie jest torturą i nie musi też być nieestetycznym żelastwem. Więc wady zgryzu mogą korygować nie tylko dzieci, nastolatkowie, ale także czynni zawodowo dorośli - praktycznie w każdym wieku! Nigdy nie mija czas na piękny, zadbany i równy uśmiech.

-Leczenie ortodontyczne dotyczy wielu dzieci. Kiedy rodzice powinni odwiedzić ze swymi pociechami ortodontę?

- Można zaobserwować pewne objawy, które będą przesłankami do specjalistycznej porady i leczenia. W sumie objawy "dziecięce" nieznacznie różnią się od tych "dorosłych". Po pierwsze, u dzieci to asymetria w rysach twarzy, wada wymowy, oddychanie ustami i stale otwarta buzia czy dysfunkcja języka. Przesłanką do wizyty u specjalisty będzie też wysunięta lub cofnięta bródka i nieprawidłowe uszeregowanie zębów czyli ich nadmierne stłoczenie lub przeciwnie - szpary między zębami. Rodzice powinni zwrócić uwagę także na złe nawyki: obgryzanie paznokci lub ołówków czy długopisów, ssanie palca. Także przedwczesna utrata "mleczaków" powinna być sygnałem dla rodzica, że warto zasięgnąć porady.

- A jakie przesłanki powinny skłonić dorosłego do wizyty u ortodonty?

- Najczęściej dotyczy to zgrzytania zębami, nadmiernego ścierania ich powierzchni, a także stłoczenia zębów, przekręcania się czy tworzenia szpar pomiędzy nimi. Sygnałem do wizyty u specjalisty będzie też nadmierne odkładanie się kamienia i odsłanianie szyjek zębów.

- Jak wygląda proces leczenia ortodontycznego?

- To żmudna i systematyczna współpraca pacjenta z lekarzem. Dopiero wtedy efekt będzie olśniewający i wart oczekiwania. Oczywiście leczenie dotyczy tych, którzy wcześniej zadbają o zdrowie zębów, bez ubytków czy osadów. Zanim określi się sposób leczenia, pacjent, niezależnie od wieku, przechodzi wszelkie niezbędne badania. Większość pomiarów wykonuje się przy pierwszej wizycie. Następna, służy do zapoznania się z wynikami i ustalenia postępowania. Określamy też jak długo trzeba będzie poczekać na piękny uśmiech i czy nie będą konieczne jeszcze inne zabiegi niż tylko założenie aparatu. To sam pacjent dokonuje wyboru najdogodniejszego momentu na rozpoczęcie terapii. Leczenie trwa około 2 lat.

- Dzieci korzystają chyba najczęściej z tzw. aparatów ruchomych?

- Tak, jeśli leczenie zacznie się w porę, to najlepszym rozwiązaniem bywa aparat ruchomy, czyli taki który można zakładać na noc, lub po przyjściu ze szkoły do domu. Te aparaty zalecane są dla dzieci, których organizm stale rośnie. Taki aparat składa się z akrylowej płytki i drucianych pętli, które kształtem ortodonta dopasowuje do zębów. Pozwala to na skorygowanie nadmiernego wychylenia w przód lub w tył. Jednak taki aparat nie pozwala na przesuwanie zębów w łuku lub ich obracanie, tak by tworzyły prawidłowy łuk.

- Bardzo rozpowszechnione są stałe aparaty, których nie zdejmujemy sami...

- Stałe aparaty składają się z pierścieniu lub rurek i zamków, które zakłada się na zęby oraz z łuku, który mocuje się na tych elementach. W skład aparatów wchodzą też tzw. wyciągi elastyczne, wyciągi zewnątrzustne i aparaty ruchome. Zamki mogą być metalowe lub bardziej estetyczne...

- No i doszliśmy do estetyki aparatów ortodontycznych... Nie muszą już wyglądać jak metalowe szczęki Brzyduli, prawda ?

- Jasne, że nie! Pacjent wybiera zameczki jakie mu odpowiadają. Te estetyczne wykonane są z różnych materiałów. Na przykład: kompozytów, porcelany, akrylu czy kryształu. Najbardziej efektowne są właśnie te zameczki wykonane z kryształu. Są prawie niewidoczne. Ale na przykład młodsi pacjenci wybierają naprawdę niezwykłe kolory! Wśród nastolatków, zwłaszcza dziewczyn, kolorowy aparat ortodontyczny to także forma mody, chęć efektownego wyglądu. I dobrze, bo jtrzeba popierać wszystko co skłania do "zdrowych" zachowań względem swych zębów.

- A skoro o estetyce mowa. Co możemy zrobić po zdjęciu aparatu ortodontycznego, by jeszcze bardziej olśnić nowym uśmiechem?

- Zalecałabym profesjonalne czyszczenie zębów, skaling, piaskowanie. Potem można wykonać zabieg wybielania i w końcu skorygować kształt zębów. To cała gama zabiegów, które znacznie wpływają na ostateczny wygląd uzębienia. Ale przecież warto, bo to inwestycja na całe życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie