Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne leczenie schorzeń kolana w jędrzejowskim szpitalu

oprac. /LB/
fot. archiwum
Rozmowa z doktorem Arkadiuszem Koniarskim, specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu, specjalizującym się w małoinwazyjnym leczeniu stawów w Oddziale Ortopedycznym Szpitala w Jędrzejowie.

- Coraz częściej słyszę, że ktoś ze znajomych czy rodziny boryka się z dolegliwościami bólowymi kolana. Jakie postępowanie zaleca pan w przypadku problemów z kolanem?
- Przede wszystkim należy udać się do ortopedy, który zbierze wywiad, zbada, postawi wstępną diagnozę i zleci dodatkową diagnostykę, np. rentgen, tomografię komputerową lub rezonans stawu. Możemy pacjentów ze schorzeniami kolan po-dzielić na trzy grupy. Pierwsza to pacjenci po świeżym, pierwszym urazie. U nich, a często są to dzieci, wcześnie wykonana diagnostyka daje możliwość prawie anatomicznej naprawy i dzięki temu unikamy pogłębiania się uszkodzeń, które później są trudniejsze do leczenia i często wymagają kilku operacji. Druga grupa to pacjenci, którzy nie zgłosili się do lekarza po pierwszym urazie lub nie zostali prawidłowo zdiagnozowani i po dłuższym czasie cierpią z powodu następstw pierwotnego lub ponownego urazu. To najtrudniejsze przypadki do leczenia. Trzecia grupa to osoby z dolegliwościami bólowymi kolan nie spowodowanymi urazami. To szeroka grupa, w której przyczyną bólu mogą być przeciążenia stawu, choroby reumatyczne, a nawet choroby nowotworowe, więc niezwykle istotne jest usta-lenie pierwotnej choroby, która wtórnie doprowadziła do bólu kolana.

- Wspomniał Pan o leczeniu operacyjnym. Często boimy się go i traktujemy jako ostateczność. W powszechnej opinii chirurdzy z dużą swobodą proponują leczenie operacyjne. Czy uważa Pan, że rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie?
- W wielu przypadkach, ale nie we wszystkich-tak. Obecnie operacje kolan to w ponad 90 procent zabiegi endoskopowe, czyli tak zwana artroskopia. Zabieg polega na dostaniu się do stawu przez kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Dzięki zaawansowanemu sprzętowi możemy w jakości HD obejrzeć struktury wewnątrzstawowe w dużym powiększeniu i większość z nich naprawić. Przewaga artroskopii nad zabiegami z rozległym rozcięciem tkanek nie polega na kosmetycznym efekcie, czyli małych bliznach, tylko na tym, że uszkodzenie może być precyzyjnie ocenione i skutecznie operacyjnie wyleczone. Dodatkowym atutem jest bardzo mała liczba powikłań.

- Jak najczęściej dochodzi do urazu kolana?
- Zazwyczaj mamy do czynienia ze skręceniem lub stłuczeniem podczas pracy, aktywności sportowej lub nawet zwykłego przysiadu. Często nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć tego z pozoru drobnego urazu jako początku naszych dolegliwości i nie od razu szukamy pomocy u ortopedy. Natomiast w przypadku dużego urazu pacjent zazwyczaj natychmiast otrzymuje wstępną diagnozę i leczenie w ramach ostrego dyżuru. Następnie, w ciągu najbliższych dni powinien zgłosić się do ortopedy celem dalszego leczenia. Współczesne metody diagnostyczne pozwalają wychwycić praktycznie wszystkie po-urazowe uszkodzenia kolana, co czasami, np. w przypadku uszkodzenia więzadeł daje szanse na wyleczenie bez zabiegu operacyjnego. Zbagatelizowane urazy ponownie dają znać o sobie po jakimś czasie, a wtedy np. łąkotki są już tak uszkodzone, że niemożliwe jest ich operacyjne zeszycie i trzeba uszkodzoną część usunąć. A brak łąkotki oznacza początek rozwoju zmian zwyrodnieniowych. Jeżeli stanie się to w stosunkowo młodym wieku, to po latach możemy spodziewać się zniszczeń w stawie, które doprowadzą do konieczności wymiany stawu, czyli wszczepienia endoprotezy.

- Co wyróżnia Państwa oddział w leczeniu stawu kolanowego?
- Naszą główną zasadą leczenia uszkodzeń kolana jest dążenie do uniknięcia najdłużej jak to możliwe wymiany stawu na sztuczny. W chirurgii rekonstrukcyjnej więzadła krzyżowego przedniego stosujemy często fragment mięśnia czworogłowego uda pacjenta, co daje możliwość odtworzenia taśmowej struktury tego więzadła. W wybranych przypadkach stosujemy technikę artroskopowej naprawy tego więzadła, pozwalającą często uniknąć przeszczepu. Lekarze oddziału posiadają duże doświadczenie w naprawach uszkodzeń wielowięzadłowych kolana oraz w rekonstrukcjach rewizyjnych po ponownych urazach lub niepowodzeniach poprzednich rekonstrukcji. W chirurgii łąkotek i chrząstki stosujemy wszystkie najnowsze zdobycze technologiczne, od rozbudowanych technik naprawy artroskopowej po przeszczepy allogeniczne, chrzęstnokostne, przeszczepy hodowli komórek chrząstki oraz przeszczepy łąkotek. Stosujemy również nowe technologie medyczne w gojeniu tkanek, np. komórki macierzyste i czynniki wzrostowe, które dotychczas były zarezerwowane dla wyczynowych sportowców. Wykonujemy również w pełni endoskopową operację cysty Bakera, co w naszej opinii jest jedyną skuteczną metodą leczenia. Pacjentów chcących leczyć się u nas zapraszam na naszą stronę internetową www.nzozartmedik.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie