Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne lofty powstaną w budynku Rekordu w Jędrzejowie. Jest zgoda radnych! Zobaczcie nowe wizualizacje

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Jest zgoda radnych Jędrzejowa na budowę nowoczesnych loftów w budynku dawnego Rekordu. Zobacz więcej wizualizacji w dalszej części galerii >>>
Jest zgoda radnych Jędrzejowa na budowę nowoczesnych loftów w budynku dawnego Rekordu. Zobacz więcej wizualizacji w dalszej części galerii >>>
Jest zgoda radnych Jędrzejowa na budowę nowoczesnych loftów w budynku dawnego Rekordu. Na sesji Rady Miasta Jędrzejowa, która odbyła się w czwartek, 26 maja, przegłosowano decyzję o powstaniu inwestycji na mocy specustawy lex deweloper. Zobaczcie jak ostatecznie będzie wyglądała nowa inwestycja.

Nowoczesne lofty powstaną w budynku dawnego Rekordu w Jędrzejowie

Nic nie stoi już na przeszkodzie, aby dawny budynek sławnych i znanych przez Zakładów Przemysłu Dziewiarskiego Rekord, mieszczącego się przy ulicy Przemysłowej 9 w Jędrzejowie, został przekształcony w budynek mieszkalny wielorodzinny z pomieszczeniami handlowo-usługowymi. Powstanie tu unikatowy w skali całego regionu świętokrzyskiego projekt deweloperski, który przygotowała renomowana pracownia architektoniczna z Kielc - Tera Group.

Przypomnijmy pierwszy wniosek o budowę nowoczesnych loftów w budynku dawnego Rekordu w trybie lex deweloper został odrzucony przez Radę Miasta. Informowaliśmy o tym na bieżąco.

- Trzeba było wprowadzić zmiany do projektu architektonicznego tego budynku, które to w czwartek zaakceptowano i decyzją radnych zatwierdzono wniosek o lex deweloper dla tej inwestycji. Zmiany, które trzeba było wprowadzić w projekcie w głównej mierze polegały na zamontowaniu na elewacji południowej, na balkonach loggiach elementów wygłuszających, szklanych parawanów. Chodziło o polepszenie parametrów akustycznych dla mieszkańców na elementach zewnętrznych, z uwagi na lokalizacje budynku w przestrzeni poprzemysłowej – wyjaśnia architekt Konrad Śmierzyński, główny projektant i prezes Tera Group Pracownia Architektoniczna.

- Planowane prace obejmą częściową rozbiórkę budynku z pozostawieniem istniejącej tkanki konstrukcyjnej, a następnie odtworzenie struktury ścian zewnętrznych od frontu działki z dużymi szkleniami w stylu industrialnym, a od strony południowej cofnięcie ściany na wymaganą w przepisach technicznych odległość od granicy z działką sąsiednią. Koncepcja bryły budynku zakłada skupienie się na symbolice obiektu i nawiązanie do jego pierwotnej funkcji, co zostało zaznaczone dzięki stalowym elementom na ceglanej elewacji w kondygnacjach istniejących, a w szczególności poprzez podkreślenie okien półokrągłymi ramami nawiązującymi do pierwotnie używanych w tkactwie wrzecion – mówi Konrad Śmierzyński, współwłaściciel Tera Group.

Nowy budynek będzie posiadał cztery kondygnacje nadziemne. W pierwszym segmencie obiektu znajdą się mieszkania oraz lokale usługowe, natomiast na pozostałych piętrach - wyłącznie mieszkania. Na ostatniej, czwartej kondygnacji wydzielono przestrzeń na mieszkania dwupoziomowe z antresolami. W całym budynku zaprojektowano łącznie 73 lokale mieszkalne i 20 lokali usługowych.
W garażach podziemnych budynku wielorodzinnego do dyspozycji lokatorów będzie 45 miejsc postojowych. Dodatkowo na terenie inwestycji wyznaczono 56 zewnętrznych miejsc postojowych, w tym sześć dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Łącznie w ramach projektu powstanie 101 miejsc postojowych.

- Na terenie inwestycji przewidziano między innymi zieleń przeznaczoną do rekreacji mieszkańców oraz plac zabaw dla dzieci - dodaje Konrad Śmierzyński.

W związku z wymaganymi przez jędrzejowskich radnych zmianach w projekcie, powstały również nowe wizualizacje tego obiektu.
Teraz inwestor będzie się starał o wydanie pozwolenia na budowę. Wystąpi o ten dokument jeszcze w tym roku.

Zobaczcie nowe wizualizacja

Specustawa mieszkaniowa lex deweloper weszła w życie 22 sierpnia 2018 roku, a jej założeniem jest wprowadzenie regulacji umożliwiających przyspieszenie realizacji inwestycji, w tym upraszczających i usprawniających procedury administracyjne.

Dla wielu jędrzejowian budynek Rekordu ma ogromną wartość sentymentalną. Przez blisko 30 lat pracowały tam setki mieszkańców miasta i okolic. Była tam między innymi krojownia, szwalnia, farbiarnia i pakownia. Budowę zakładu ukończono 30 września 1971 roku i przekazano do użytku dwie hale produkcyjne, budynek administracyjny, trzy magazyny i oczyszczalnię ścieków. Prawdopodobnie nie ma rodziny w Jędrzejowie, w której choćby jedna osoba nie pracowała w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego.

Z tego powodu inwestor chce, aby w nowo stworzonym obiekcie było miejsce na pamiątki po dawnym zakładzie, zachowane maszyny, zdjęcia i inne przedmioty związane z Rekordem.

W latach swojej świetności Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Rekord kojarzyły się z nowoczesnością i postępem cywilizacyjnym. W latach 70. XX wieku Rekord zatrudniał około dwa tysiące osób. Przy Rekordzie istniał przyzakładowy Dom Kultury. Firma Ptak zakupiła obiekt w 1998 roku. Trzy lata później ogłoszono jego upadłość. Obecnie właścicielem obiektu jest jędrzejowski przedsiębiorca Paweł Szostak, który chce, aby budynek zyskał nowoczesny blask.

Po dopełnieniu wszystkich formalności, zostanie wybrany generalny wykonawca i ruszą prace.

Zobaczcie nowe wizualizacja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie