Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w kościele w Koniecznie. Zagrały Orkiestry Dęte (ZDJĘCIA)

red
- Koncert kolęd i pastorałek odbył się w kościele Nawiedzenia Maryi Panny w Koniecznie w niedzielę, 5 stycznia. Po raz pierwszy, choć kolędowanie trwa od pięciu lat, w wykonaniu połączonych Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych - Konieczno i Zakrzów - poinformowała Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Świątynia w Koniecznie powstała w XIII wieku. Był to wiek Tomasza z Akwinu, który swoje stanowcze stanowisko w kwestii dziewictwa Marii wyraził w wiekopomnym dziele filozoficzno-teologicznym „Summa theologiae". Dla tego filozofa datą narodzin Jezusa był 25 grudnia. Warto zauważyć, że wiele średniowiecznych świątyń w Polsce było budowanych pod wezwaniem Matki Bożej, jak choćby katedra w Gnieźnie czy kilka innych najstarszych polskich kościołów. Konieczno było własnością biskupów gnieźnieńskich. Kult maryjny stał się szczególnie bliski wiernym, czego wyrazem jest choćby pieśń "Bogurodzica”, która de facto stała się pierwszym hymnem państwowym, a więc znakiem rozpoznawczym naszego narodu. Rozwój kultu maryjnego wiązał się także z istniejącym w średniowieczu etosem rycerskim. Rycerz, który głosił cześć damy swego serca, oddawał też cześć Matce Bożej – Najwspanialszej „Damie świata”. Strażacy są rycerzami świętego Floriana.

Obecnie kolęda kojarzy się przede wszystkim z pieśnią o tematyce bożonarodzeniowej lub też z odwiedzinami parafialnych duszpasterzy, które właśnie trwają w naszych domach. Sama zaś nazwa „kolęda” w starożytnym Rzymie oznaczała pierwszy dzień każdego nowego miesiąca. Szczególnie uroczyście obchodzono tam tak zwane calendae (w styczniu), które dzięki Juliuszowi Cezarowi stały się początkiem nowego roku administracyjnego. Właśnie w czasie ich trwania odwiedzano się wzajemnie oraz obdarowywano różnego rodzaju podarkami, śpiewając przy tym okolicznościowe pieśni.

Kościół katolicki zniósł stary, pogański zwyczaj obchodzenia kalend, zachowała się jednak tradycja śpiewania pobożnych pieśni, sławiących narodziny Chrystusa, odwiedzania się w domach, kupowania świątecznych podarunków. W ten sposób do języka naszych dziadków weszło łacińskie słowo "calendae" czyli kolęda.

Z biegiem czasu kolędą zwano nie tylko pieśń na Boże Narodzenie, ale także zwyczaj chodzenia po domach z życzeniami świąteczno - noworocznymi czy odwiedzanie przez kapłana parafian w ich domach. Trudno dziś ustalić dokładnie czas, kiedy pierwsze kolędy pojawiły się w Polsce. Prawdopodobnie mogło to być już w XIII wieku, kiedy powstała świątynia w Koniecznie i kiedy to przybyli do Polski ojcowie franciszkanie. Wzorem założyciela swego Zakonu, świętego Franciszka z Asyżu, który pierwszy urządził żłóbek wyobrażający Boże Narodzenie, propagowali kult Dzieciątka Jezus. Oni to zaczęli urządzać po kościołach szopki, oni też pierwsi organizowali jasełka - ruchome przedstawienia scen Bożego Narodzenia.

W każdej z kolęd drzemie ogromny ładunek emocjonalny, który sprawia, że są one bliskie każdemu człowiekowi. Od pięciu lat, kolęd i pastorałek w wykonaniu muzykujących strażaków pod kierunkiem Rafała Bednarczyka, chętnie słuchają parafianie z Konieczna.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie