Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwór prostaty to trzeci rodzaj raka, który zabija polskich mężczyzn.

Opr. /KAK/
sxc.hu
Pierwsze objawy problemów z prostatą mogą pojawić się nawet po 30-tce. Jednak w większości przypadków (około 30 procent), choroby gruczołu będącego częścią męskiego układu płciowego, pojawiają się ok. pięćdziesiątego roku życia. Wielu mężczyzn, mimo ewidentnych symptomów choroby, nie podejmuje leczenia. Najczęściej wstydzą się wizyty u lekarza i krępujących badań. Efektem może być nowotwór prostaty, trzeci z kolei rodzaj raka, który zabija męską cześć polskiej populacji.

Prostata to mały gruczoł znajdujący się u podstawy pęcherza moczowego. Otacza przechodzącą z niego cewkę moczową. Jest częścią męskiego układu płciowego i bierze udział w produkcji nasienia. Problemy z gruczołem prostaty narastają bardzo powoli, więc najczęściej są przyjmowane przez mężczyzn po prostu jako symptomy starzenia się. Choroba rozwija się bez przeszkód do takiego stadium, w którym leczenie jest zdecydowanie trudniejsze lub nawet niemożliwe. W efekcie nowotwór prostaty stał się w Polsce drugim pod względem występowania nowotworów u mężczyzn.

- Istotnym aspektem mającym wpływ na tak dużą zachorowalność jest opór mężczyzn przed przyznaniem się do problemu, a także strach przed wizytą u lekarza. Wiąże się to bowiem z badaniem tego gruczołu przez odbyt - mówi Adam Konewiecki, doktor nauk medycznych, urolog.- Kłopoty z prostatą to nie tylko problem zdrowotny, to także zaburzenia życia seksualnego. Są często przyczyną wielu kompleksów, frustracji i niskiej samooceny u mężczyzn.

Objawy choroby

Uwagę powinno zwrócić np. zbyt częste oddawanie moczu, któremu towarzyszy uczucie pieczenia, poczucie stale pełnego pęcherza, nieregularny strumień moczu, czy oddawanie moczu nawet w nocy przez sen. Kolejnymi etapami rozwoju choroby jest pobolewanie w krzyżu lub podbrzuszu, obniżenie sprawności seksualnej, a nawet impotencja, dyskomfort lub pobolewanie pomiędzy moszną a odbytem. Naprawdę poważnym stanem, tworzącym się przez lata rozwoju choroby, jest narastający ból, stany podgorączkowe oraz krew lub ropa w moczu.

Profilaktyka

Do profilaktyki chorób prostaty z pewnością należy zaliczyć regularny ruch, który uruchamia rejon miednicy, np.: chodzenie, bieganie, pływanie. Wbrew pozorom nie zalicza się do niego jazda na rowerze, gdyż siodełko uciska prostatę i powoduje jej gorsze ukrwienie. Zdrowa dieta powinna być stosowana zarówno w profilaktyce jak i równolegle z leczeniem prostaty. Wspomagają ją substancje roślinne takie jak sitosterole, flawonoidy oraz likopen, które można znaleźć w pestkach dyni, kiełkach pszenicy, oleju kukurydzianym, soi, ziarnach sezamu, pomidorach, owocu róży, czy owocu granatu.

Doskonałe efekty działania owocu granatu na prostatę udowodnione zostały naukowo już niejednokrotnie. Dotyczy to zarówno profilaktyki, jak i już istniejących problemów z chorobą prostaty. Najlepsze działanie wykazuje przefermentowany koncentrat z granatu. Produkty te (na przykład w Polsce sprzedawane jako suplementy diety jak np. GranaProstan), potrafią nawet czterokrotnie spowolnić postęp raka prostaty. Wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło: "przegląd urologiczny granat" można się przekonać, jak ogromne sukcesy w walce z chorobą prostaty osiągnięto przy stosowaniu przefermentowanych koncentratów z tego owocu.

Powody choroby

Kłopoty z prostatą w wielu wypadkach to sprawa dziedziczna. Dlatego warto sprawdzić występowanie tej choroby w rodzinie. Jeżeli ojciec lub dziadek miał taki problem, należy rozpocząć wczesną profilaktykę chorób prostaty już po 30 roku życia. Oprócz spraw dziedzicznych na problemy z prostatą narażeni są mężczyźni spędzający całe dnie siedząc (kierowcy, pracownicy biurowi, programiści, itp.), otyli, z częstymi stanami zapalnymi dróg moczowych, mało ruszający się, nieuprawiający sportu (nie dotyczy jazdy na rowerze), spożywający nadmierne ilości soli, ostrych przypraw, produktów przetworzonych (wędliny, dania gotowe, chipsy, itp.), spożywający nadmierne ilości białka (mięso, mleko), alkoholu, palacze (czynniki zakwaszające organizm), z podwyższonym poziomem cholesterolu, ze skąpym życiem intymnym (rzadkie ejakulacje).

Nowotwór prostaty to trzeci rodzaj raka, który zabija polskich mężczyzn. Wielu takich tragedii można byłoby uniknąć, gdyby Polacy nie wstydzili się badać i zgłaszali do lekarza przy pierwszych niepokojących objawach np. z oddawaniem moczu. Każdy Polak, który ukończył 45 rok życia powinien raz w roku badać gruczoł krokowy u urologa. Niestety opór przed wizytą u lekarza i niewiedza dotycząca tego zagadnienia, nadal przynoszą kiepskie efekty w walce z tym rodzajem raka. Na szczęście coraz większa liczba publikacji czy nawet kampanii społecznych sprawia, że mężczyźni w coraz większym stopniu poszukują informacji na temat zapobiegania i leczenia chorób prostaty. Wiedza ta i jej wprowadzenie w życie, może pozwolić uniknąć problemów z życiem intymnym, ogromnego stresu związanego z ewentualną chorobą, a w wielu przypadkach uratować życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie