Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy ciepłociąg dla północy Kielc. Stare rury mogą ulec awarii w każdej chwili

Agata KOWALCZYK
Jan Wilczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach zapowiedział wymianę jednej z ważniejszych magistrali ciepłowniczych w mieście, zasilającej północe dzielnice Kielc, ponieważ bardzo często ulega awariom.
Jan Wilczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach zapowiedział wymianę jednej z ważniejszych magistrali ciepłowniczych w mieście, zasilającej północe dzielnice Kielc, ponieważ bardzo często ulega awariom. Łukasz Zarzycki
Najbardziej awaryjny ciepłociąg w Kielcach zasilający północe osiedla Kielc zostanie wymieniony na nowy. Inwestycja jest bardzo trudna, to praktycznie budowa od podstaw jednej z najważniejszych magistrali ciepłowniczych w mieście.

Ciepłociąg o długości półtora kilometra biegnie ulicą Warszawską, od Bocianka do ulicy Biskupa Mieczysława Jaworskiego i dalej do kościoła świętej Jadwigi. Zasilają osiedla: Bocianek, Uroczysko, Świętokrzyskie, Na Stoku i Słoneczne Wzgórze. Rury nie są stare, mają około 30 lat i powinny posłużyć jeszcze kilkadziesiąt lat, ale mają wadę.

- Niestety zostały bardzo niechlujnie ułożone i jakość prac odbija się na awaryjności tego ciepłociągu. Walczymy z nim od kilku lat, aby przerwać kolejne zimy. W tym roku wykonaliśmy sześć odkrywek, aby sprawdzić stan magistrali i w kilku miejscach z powodu rdzy musieliśmy wymienić fragmenty rur. Gdyby nie te prace, to na pewno tej zimy doszło by do awarii - poinformował Jan Wilczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. - W takiej sytuacji podjęliśmy decyzję o budowie nowej magistrali.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej ogłosiło już przetarg na przygotowanie dokumentacji i budowę ciepłociągu. Prace będą rozłożone na 3-4 lata. Nadchodzący rok 2014 zostanie poświęcony na przygotowanie projektu i zdobycie wszystkich pozwoleń. A to nie będzie to łatwe.

- Połowa rurociągu biegnie przez miejskie grunty a połowa przez prywatne działki. Chcemy zmienić jego przebieg i ułożyć w całości pasie drogowym, ale niestety nie będzie to możliwe na całej długości. Są miejsca, w których ciepłociąg musi być prowadzony przez prywatne tereny. I tu spodziewamy się problemów. Już teraz mamy trudności z usuwaniem awarii, ponieważ właściciele działek blokują dostęp do terenu. Mamy nadzieję, że w między czasie zmienią się przepisy, które ułatwią korzystanie z prywatnego gruntu pod takie inwestycje - dodał prezes.

Na budowę nowego ciepłociągu potrzeba około 20 milionów złotych. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej chce ubiegać się od dotacje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz o unijne dofinansowanie.

- Po zakończeniu tej inwestycji Kielce będą jednym z najbezpieczniejszych miast, jeśli chodzi o dostawę ciepła - przyznał prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie