Nowy Kodeks Pracy 2019: Do kiedy wykorzystać urlop, żeby nie...

  Nowy Kodeks Pracy 2019: Do kiedy wykorzystać urlop, żeby nie przepadł. Co z nadgodzinami? Zmiany w prawie pracy [18 stycznia 2019]

  ms

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  NOWY KODEKS PRACY 2019 KODEKS PRACY 2019 URLOP

  Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie - to jedna z najważniejszych planowanych zmian w kodeksie pracy. Chociaż doniesienia, które pojawiały się na początku roku póki co mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione, a na pierwszy ogień pójdą przepisy dotyczące urlopu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy

  Najważniejszą zmianą w nowym Kodeksie Pracy 2019 będzie utrata niewykorzystanego urlopu. Ale Nowy Kodeks Pracy 2019 nie przewiduje straty urlopu, jeśli nie zostanie wykorzystany w roku kalendarzowym. Przynajmniej Ministerstwo Rodziny twierdzi taka teraz. Według stanu na dziś, zaległy urlop należy wykorzystać do końca pierwszego kwartału następnego roku. Według zapewnień Ministerstwa Pracy, zmiany będą wprowadzane stopniowo i rozpoczną właśnie od urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie. Nie będzie nowej ustawy, zmienią się tylko poszczególne zapisy dotyczące czasu pracy. Na razie zasady pobierania świadczenia L4, oraz przepisy dla kobiet w ciąży pozostaną na razie bez zmian.
  NOWY KODEKS PRACY 2019 KODEKS PRACY 2019 URLOP

  Nowy Kodeks Pracy 2019. Niewykorzystany urlop przepadnie - to jedna z najważniejszych planowanych zmian w kodeksie pracy. Chociaż doniesienia, które pojawiały się na początku roku póki co mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione, a na pierwszy ogień pójdą przepisy dotyczące urlopu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy

  Zmiany w kodeksie pracy 2019 są nieuniknione. Nowe przepisy budzą jednak kontrowersje oraz sprzeciwy wielu grup, które nie zgadają się na zmianę przepisów w kodeksie pracy w takiej formie. Co się zmieni w nowym kodeksie pracy, czy proponowane zmiany przez Elżbietę Rafalską, są aż tak złe?

  Aktualizacja [10 sierpnia]

  Wygląda jednak na to, że zmiany w Kodeksie Pracy nie wejdą w życie tak szybko, jak myśleliśmy.
  Na temat zmian w Kodeksie Pracy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem nowy Kodeks Pracy jest potrzebny, ale nie ma szans, aby w tej kadencji rozpocząć pracę nad przepisami.

  Kodeks Pracy w 2019 roku czekają zmiany. Chociaż doniesienia, które pojawiały się na początku roku póki co mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione, a na pierwszy ogień pójdą przepisy dotyczące urlopu. Co się zmieni w Kodeksie Pracy? Zobacz najważniejsze zmiany!

  Kodeks Pracy do zmiany. Urlop na pierwszy ogień


  Początkowe zapowiedzi zmian w Kodeksie Pracy budziły wiele kontrowersji. Dotyczyły one m.in. wprowadzenia możliwości zwolnienia pracownicy w ciąży, a także bezpłatnego urlopu na żądanie. Wątpliwości budziły także propozycje wycofania umów zlecenie oraz wprowadzenia nowych rodzajów umów o pracę. Po krytyce, z jaką spotkały się niektóre pomysły, przekazano informację, że wprowadzone zostaną tylko niektóre zmiany oraz że nastąpi to etapowo. Kodeks Pracy na początek zostanie więc znowelizowany w kwestii urlopu.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: ZMIANY, NOWELIZACJA, NIE REWOLUCJA, ALE KIEDY?


  Powołana przez minister pracy Elżbietę Rafalską Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nad zmianami w nowym kodeksie aż 18 miesięcy. W marcu tego roku zakończyła prace, a swoje propozycje przedstawiła resortowi pracy. Te wzbudziły ogromne kontrowersje. W większości trafiły do zamrażarki. Ale wciąż część zmian jest branych pod uwagę. Np w kwestii urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: 10 NAJWIĘKSZY ZMIAN, KTÓRE WZBUDZIŁY NAJWIĘKSZE KONTROWERSJE: CIĄŻA, PREMIE, UMOWY  Kodeks Pracy 2019: urlop o jednolitym wymiarze


  Do tej pory wymiar urlopu zależny był od stażu pracy. Osoby wchodzące dopiero na rynek pracy mogą liczyć na 20 dni urlopu rocznie. Prawo do 26 dni urlopu nabywa się po przepracowaniu 10 lat. Do przepracowanego okresu zalicza się także czas nauki – za ukończenie danego rodzaju szkoły, do stażu pracy dolicza się określoną liczbę lat:
  zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – nie więcej niż 3 lata
  średnia szkoła zawodowa – nie więcej niż 5 lat
  średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – 5 lat
  średnia szkoła ogólnokształcąca – 4 lata
  szkoła policealna – 6 lat
  szkoła wyższa – 8 lat

  Istotne jest to, że okresy te nie sumują się. Znowelizowany Kodeks Pracy w 2019 roku ma wprowadzić dla każdego ten sam wymiar urlopu – 26 dni, niezależnie od dotychczasowego stażu pracy. Niestety, coś za coś – w zamian ma zostać wprowadzone przedawnienie urlopu.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: URLOP PRZEPADNIE?


  Nowy kodeks pracy przewiduje jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależnie od stażu pracy czy wykształcenia. I będzie to 26 dni w roku kalendarzowym.

  Dla wielu pracowników takie zmiany to korzyść, bo młodzi pracownicy mogą obecnie liczyć na ledwie 20 dni wolnego, ale ta zmiana będzie mieć swoją cenę. Ma nią być przedawnienie urlopu. Czyli, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie. Dotychczas wiele osób "zbierało" urlop, aby po wytężonej pracy jednego roku, wziąć więcej wolnego w kolejnym.  Przepada nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami.
  Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

  NOWY KODEKS PRACY 2019: URLOP NA ŻĄDANIE ZOSTANIE ZLIKWIDOWANY?
  Formalnie nie, jednak zmienią się zasady jego udzielania. Co prawda pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop – do 4 dni w roku, ale taką potrzebę będzie musiał zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. Obecnie większość pracowników taką potrzebę zgłasza tuż przed rozpoczęciem pracy, co est istotą urlopu na żądanie.

  Nowelizacja ustawy ma być gotowa na koniec roku. Wiadomo jednak również, że część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak obecnie ministerstwo nie chce spekulować, aby nie straszyć ludzi.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (108)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (108) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo