Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy nabytek kieleckiego muzeum (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
Ślepy bandurzysta - obraz Rafała Hadziewicza
Ślepy bandurzysta - obraz Rafała Hadziewicza Redakcja
„Ślepy bandurzysta” Rafała Hadziewicza jest już 29 obrazem związanego z regionem świętokrzyskim artysty, który znalazł się w kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach.

Obraz należy do jednego z najlepszych dzieł Rafała Hadziewicza. Zadowolenia z jego pozyskania nie krył doktor habilitowany Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Podkreślając, że udało się to osiągnąć dzięki wsparciu finansowemu.

– Co roku staramy się korzystać z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „,Kolekcje Muzealne”, który jest skierowany do takich instytucji jak nasza.

Nowy nabytek wpisuje się w kolekcję obrazów Hadziewicza, którą posiadamy. Nasza strategia polega na gromadzeniu obiektów, których autorami są artyści związani z Kielecczyzną, ale rozpoznawalni poza granicami regionu świętokrzyskiego – mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Już kilka miesięcy temu w Muzeum Narodowym w Kielcach, na wyjątkowej monograficznej ekspozycji, można było podziwiać obrazy Rafała Hadziewicza.

– Podczas jednego ze spotkań organizowanych w trakcie trwania wystawy wzięli udział także kolekcjonerzy, którzy mieli w swoich zbiorach właśnie „Ślepego bandurzystę”. Pojawiła się propozycja odkupienia tego obrazu, dzięki czemu udało nam się wzbogacić naszą kolekcję – dodał doktor habilitowany Robert Kotowski.

Historia samego obrazu jest interesująca. Obraz został namalowany między 1834-1836, kiedy Hadziewicz wrócił ze swojego stypendialnego pobytu we Włoszech.

– Dzieło zachwyca nie tylko samym studium portretowym, ale pewną rodzajowością, uchwyconą w sposób niezwykle wrażliwy. Uzyskaliśmy też ciekawe informacje na temat osoby przedstawionej na obrazie. Jedną z hipotez mówi o tym, że może to być Wojciech Rylski, chłop z Dąbia na Podkarpaciu.

Czy rzeczywiście osoba grająca na teorbanie lub bandurze jest niewidoma, tego nie wiemy, choć można wyczytać, że osoby grające na tych instrumentach rzeczywiście byli ślepi. W trakcie opracowania naukowego dzieła Hadziewicza, będziemy starali się te informacje zweryfikować – mówiła Joanna Kaczmarczyk, kierownik Działu Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Kielcach.

Po modernizacji sal muzealnych, która potrwa do 2019 roku, obrazy Rafała Hadziewicza mają doczekać się stałej ekspozycji. Dzieło „Ślepy bandurzysta” można podziwiać w Muzeum Narodowym w Kielcach od 24 września do połowy października. Wtedy zostanie wysłany na ponad dwa lata do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie już znajduje się większość kolekcji kieleckiego muzeum.

Rafał Hadziewicz urodził się 13 października 1803 roku na Lubelszczyźnie. Po pobytach w Niemczech, we Francji, Włoszech i w Rosji, około 1835 roku, ze względów rodzinnych, zawitał do Kielc.

Najmłodsza siostra Anastazji, żony Hadzieiwcza – Stefania, wyszła, za mąż za Feliksa Jarońskiego, kieleckiego prawnika oraz znanego muzyka. Hadziewiczowie często gościli w Kielcach. Powstały tu niektóre jego rysunki i szkice, o czym świadczą zarówno podjęte tematy, jak i autorskie napisy.

Artysta zmarł w Kielcach w 1886 roku. Został pochowany w Warszawie.

ZOBACZ TAKŻE:
Paweł Orleański o programie "The Wall. Wygraj marzenia"

(Źródło: telemagazyn.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie