Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy narybek trafił do Wisły w Połańcu. Wpuszczono 500 kilogramów ryb

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W zarybianiu Wisły brały udział dzieci z okolicznych szkół
W zarybianiu Wisły brały udział dzieci z okolicznych szkół Enea Połaniec
W ramach obchodów Światowego Dnia Migracji Ryb przy Enei Elektrowni Połaniec odbyło się wiosenne zarybianie Wisły. Do rzeki wędkarze wpuścili 500 kilogramów narybku między innymi lina, okonia, płocia, karpia, jazia i amura. Akcja połączona była z kampanią edukacyjno-ekologiczną Enei Elektrowni Połaniec.

W Połańcu zarybili Wisłę

Zarybianie Wisły to projekt ekologiczny Enei Połaniec, w który co roku angażowana zaangażowani są mieszkańcy z terenów sąsiadujących z elektrownią w Połańcu, głównie młodzież szkolna. Celem zarybiania jest stworzenie pełnowartościowego ekosystemu oraz atrakcyjnego łowiska. Wiele gatunków ryb stanowi swoisty „filtr” dla wód, oczyszczając je z roślinności czy fitoplanktonu i poprawiając tym samym ich ogólny stan.

– To kolejne wydanie akcji, w ramach której współpracujemy przede wszystkim z Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg w Tarnobrzegu, z Wodami Polskimi, kołem wędkarskim działającym przy elektrowni oraz Miastem Połaniec. Naszym wspólnym celem jest regularne zarybianie Wisły, kształtowanie świadomości społecznej i przekazywanie idei zrównoważonego gospodarowania środowiskiem wodnym – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Połaniec.

Zarybianiem zajmuje się Okręg Wędkarski z Tarnobrzega, który jako użytkownik wód jest do tego zobowiązany na podstawie umowy ze skarbem państwa. Do rzeki wpuszczono 500 kilogramów mieszanki narybku w różnym wieku.

- Kanał Elektrowni Połaniec jest najlepszym w okolicy zimowiskiem dla ryb, a odbywające się w nim tarło ma ogromne znaczenie dla zwiększenia rybostanu Wisły i jej dopływów. Woda w tym miejscu ma korzystny wpływ na okoliczne ekosystemy, które z biegiem lat nie uległy zanieczyszczeniu, wręcz przeciwnie – wzbogaciły się o nowe gatunki zwierząt. Staramy się utrzymać tę bioróżnorodność gatunkową. Wędkarze odławiają ryby i jeśli zdarzy się tak, że dany gatunek niemal całkowicie odłowią, to my jako PZW, uzupełniamy narybek, aby tę bioróżnorodność zachować – powiedział Ireneusz Swobodziński, ichtiolog Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu.

W akcji zarybiania wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Połańcu. Atrakcje, konkursy ekologiczne dla dzieci, a także prezentacje na temat Wisły i jej ichtiofauny przygotowali przedstawiciele Enei Połaniec, Wód Polskich oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Akcji dodatkowo towarzyszy przygotowany przez Eneę, w ramach kampanii „Środowiskowo odpowiedzialni”, konkurs „Ekoludki – to my!”. Celem kampanii jest wzmacnianie świadomości ekologicznej społeczności lokalnej oraz poczucia współodpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie